Na festivalu v německé Chotěbuzi bude o hlavní cenu bojovat Kajínek

2. 11. 2010 18:00 - Téma | Autor: red

Na festivalu v německé Chotěbuzi bude o hlavní cenu bojovat Kajínek

V německé Chotěbuzi dnes začíná 20. ročník filmového festivalu kinematografie střední a východní Evropy. Do neděle se na něm představí na 140 snímků z více než 40 zemí. Česká republika má na přehlídce sedm zástupců. O hlavní cenu se v konkurenci deseti filmů utká i drama režiséra Petra Jákla Kajínek, které tak má šanci navázat na úspěch Divokých včel Bohdana Slámy, jež festival v braniborském městě nedaleko polských hranic vyhrály v roce 2002.

Největší zastoupení má česká kinematografie v sekci krátkých filmů, kde se budou promítat čtyři české snímky. Patří k nim i Nora sa mi páči od slovenského studenta pražské FAMU s uměleckým jménem Aramisova, který organizátoři zařadili do soutěže krátkých filmů.
Na některou z více než desítky vedlejších cen mohou pomýšlet také české celovečerní snímky Zoufalci režisérky Jitky Rudolfové a Pouta od Radima Špačka, které se představí v sekci Spektrum. Zda uspějí, se jejich tvůrci dozví v sobotu, kdy budou oceněné filmy vyhlášeny na slavnostním večeru v chotěbuzské městské hale.

Kromě nich nabídne letošní ročník festivalu k 20. výročí sjednocení Německa retrospektivu západoněmecké a východoněmecké kinematografie a zaměří se na filmy z východu. "Musíme se stále klást otázku, co se vlastně s východoevropským filmem stalo 20 let po těch velkých společenských změnách. Jaký vliv na něj měly západní filmy a jaké stopy zanechali Východoevropané v západní kinematografii," vysvětlil výběr jednoho z hlavních témat šéf přehlídky pořádané od roku 1991 Roland Rust.

Její návštěvníci se letos mohou poprvé seznámit i s bollywoodským filmem, ovšem s ruským názvem Dasvidaniya (Nashledanou).

Kajínek

V Chotěbuzi se představí také snímky, které v předchozích měsících bodovaly na prestižních evropských filmových festivalech nebo se dostaly mezi uchazeče o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Dnes večer přehlídku zahájí nedávný vítěz z Curychu, srbské drama Žena se zlomeným nosem. V hlavní soutěži bude Kajínkovi konkurovat například polský snímek Matka Tereza od koček, jehož hlavní představitelé Mateusz Kościukiewicz a Filip Garbacz si odvezli z letošního filmového festivalu v Karlových Varech cenu pro nejlepší herce, nebo maďarský Pál Adrienn, který v Curychu získal ocenění kritiků.

Organizátoři očekávají, že jubilejní ročník poprvé překoná hranici 20.000 návštěvníků. Loni jich do pěti promítacích objektů zavítalo přes 19.000. Přilákat je má i představitelka svůdné Emmanuelly ze stejnojmenné série erotických filmů ze 70. a 80. let Sylvia Kristel, která bude patřit k hostům festivalu a přiveze jeden ze svých posledních snímků Two Sunny Days (Dva slunné dny).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.