Na festivalu v německé Chotěbuzi bude o hlavní cenu bojovat Kajínek

2. 11. 2010 18:00 - Téma | Autor: red

Na festivalu v německé Chotěbuzi bude o hlavní cenu bojovat Kajínek zdroj: Archiv

V německé Chotěbuzi dnes začíná 20. ročník filmového festivalu kinematografie střední a východní Evropy. Do neděle se na něm představí na 140 snímků z více než 40 zemí. Česká republika má na přehlídce sedm zástupců. O hlavní cenu se v konkurenci deseti filmů utká i drama režiséra Petra Jákla Kajínek, které tak má šanci navázat na úspěch Divokých včel Bohdana Slámy, jež festival v braniborském městě nedaleko polských hranic vyhrály v roce 2002.

Největší zastoupení má česká kinematografie v sekci krátkých filmů, kde se budou promítat čtyři české snímky. Patří k nim i Nora sa mi páči od slovenského studenta pražské FAMU s uměleckým jménem Aramisova, který organizátoři zařadili do soutěže krátkých filmů.
Na některou z více než desítky vedlejších cen mohou pomýšlet také české celovečerní snímky Zoufalci režisérky Jitky Rudolfové a Pouta od Radima Špačka, které se představí v sekci Spektrum. Zda uspějí, se jejich tvůrci dozví v sobotu, kdy budou oceněné filmy vyhlášeny na slavnostním večeru v chotěbuzské městské hale.

Kromě nich nabídne letošní ročník festivalu k 20. výročí sjednocení Německa retrospektivu západoněmecké a východoněmecké kinematografie a zaměří se na filmy z východu. "Musíme se stále klást otázku, co se vlastně s východoevropským filmem stalo 20 let po těch velkých společenských změnách. Jaký vliv na něj měly západní filmy a jaké stopy zanechali Východoevropané v západní kinematografii," vysvětlil výběr jednoho z hlavních témat šéf přehlídky pořádané od roku 1991 Roland Rust.

Její návštěvníci se letos mohou poprvé seznámit i s bollywoodským filmem, ovšem s ruským názvem Dasvidaniya (Nashledanou).

Kajínek

V Chotěbuzi se představí také snímky, které v předchozích měsících bodovaly na prestižních evropských filmových festivalech nebo se dostaly mezi uchazeče o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Dnes večer přehlídku zahájí nedávný vítěz z Curychu, srbské drama Žena se zlomeným nosem. V hlavní soutěži bude Kajínkovi konkurovat například polský snímek Matka Tereza od koček, jehož hlavní představitelé Mateusz Kościukiewicz a Filip Garbacz si odvezli z letošního filmového festivalu v Karlových Varech cenu pro nejlepší herce, nebo maďarský Pál Adrienn, který v Curychu získal ocenění kritiků.

Organizátoři očekávají, že jubilejní ročník poprvé překoná hranici 20.000 návštěvníků. Loni jich do pěti promítacích objektů zavítalo přes 19.000. Přilákat je má i představitelka svůdné Emmanuelly ze stejnojmenné série erotických filmů ze 70. a 80. let Sylvia Kristel, která bude patřit k hostům festivalu a přiveze jeden ze svých posledních snímků Two Sunny Days (Dva slunné dny).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisérka Wonder Woman odmítla natáčet Ligu spravedlnosti

Režisérka Wonder Woman odmítla natáčet Ligu spravedlnosti

2. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Patty Jenkins, režisérka Wonder Woman a nadcházející Wonder Woman 1984 prozradila, proč odmítla natáčet Ligu spravedlnosti.
Killers of the Flower Moon nakonec ulovil Apple

Killers of the Flower Moon nakonec ulovil Apple

1. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Jeden z nejostřeji sledovaných hollywoodských projektů si právě našel nový domov. Novinku od Martina Scorseseho uvidíme sice i v kinech, ale doma bude na Apple.
Ježek Sonic dostane pokračování

Ježek Sonic dostane pokračování

1. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Kdo by to byl řekl, že se zrovna z Ježka Sonica stane jeden z nejúspěšnějších videoherních filmů vůbec.
Ve filmu podle Borderlands si opravdu zahraje Cate Blanchett

Ve filmu podle Borderlands si opravdu zahraje Cate Blanchett

29. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Tak a je to oficiální, Cate Blanchett si ve filmu podle počítačové hry Borderlands opravdu zahraje.