Na festivalu v německé Chotěbuzi bude o hlavní cenu bojovat Kajínek

2. 11. 2010 - 18:00 | Téma | red

Na festivalu v německé Chotěbuzi bude o hlavní cenu bojovat Kajínek zdroj: tisková zpráva

V německé Chotěbuzi dnes začíná 20. ročník filmového festivalu kinematografie střední a východní Evropy. Do neděle se na něm představí na 140 snímků z více než 40 zemí. Česká republika má na přehlídce sedm zástupců. O hlavní cenu se v konkurenci deseti filmů utká i drama režiséra Petra Jákla Kajínek, které tak má šanci navázat na úspěch Divokých včel Bohdana Slámy, jež festival v braniborském městě nedaleko polských hranic vyhrály v roce 2002.

Největší zastoupení má česká kinematografie v sekci krátkých filmů, kde se budou promítat čtyři české snímky. Patří k nim i Nora sa mi páči od slovenského studenta pražské FAMU s uměleckým jménem Aramisova, který organizátoři zařadili do soutěže krátkých filmů.
Na některou z více než desítky vedlejších cen mohou pomýšlet také české celovečerní snímky Zoufalci režisérky Jitky Rudolfové a Pouta od Radima Špačka, které se představí v sekci Spektrum. Zda uspějí, se jejich tvůrci dozví v sobotu, kdy budou oceněné filmy vyhlášeny na slavnostním večeru v chotěbuzské městské hale.

Kromě nich nabídne letošní ročník festivalu k 20. výročí sjednocení Německa retrospektivu západoněmecké a východoněmecké kinematografie a zaměří se na filmy z východu. "Musíme se stále klást otázku, co se vlastně s východoevropským filmem stalo 20 let po těch velkých společenských změnách. Jaký vliv na něj měly západní filmy a jaké stopy zanechali Východoevropané v západní kinematografii," vysvětlil výběr jednoho z hlavních témat šéf přehlídky pořádané od roku 1991 Roland Rust.

Její návštěvníci se letos mohou poprvé seznámit i s bollywoodským filmem, ovšem s ruským názvem Dasvidaniya (Nashledanou).

Kajínek

V Chotěbuzi se představí také snímky, které v předchozích měsících bodovaly na prestižních evropských filmových festivalech nebo se dostaly mezi uchazeče o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Dnes večer přehlídku zahájí nedávný vítěz z Curychu, srbské drama Žena se zlomeným nosem. V hlavní soutěži bude Kajínkovi konkurovat například polský snímek Matka Tereza od koček, jehož hlavní představitelé Mateusz Kościukiewicz a Filip Garbacz si odvezli z letošního filmového festivalu v Karlových Varech cenu pro nejlepší herce, nebo maďarský Pál Adrienn, který v Curychu získal ocenění kritiků.

Organizátoři očekávají, že jubilejní ročník poprvé překoná hranici 20.000 návštěvníků. Loni jich do pěti promítacích objektů zavítalo přes 19.000. Přilákat je má i představitelka svůdné Emmanuelly ze stejnojmenné série erotických filmů ze 70. a 80. let Sylvia Kristel, která bude patřit k hostům festivalu a přiveze jeden ze svých posledních snímků Two Sunny Days (Dva slunné dny).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Johnson a Reynolds vs Gadot. Red Notice ukazuje první potyčku ústřední trojice

Johnson a Reynolds vs Gadot. Red Notice ukazuje první potyčku ústřední trojice

27. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Vedle v Praze natáčeného Grey Mana bude Red Notice (zatím...) jeden z největších a nejdražších filmů Netflixu vůbec.
Armáda zlodějů představuje prolamování sejfů mimo jiné i v Praze

Armáda zlodějů představuje prolamování sejfů mimo jiné i v Praze

27. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Před Armádou mrtvých byla Armáda zlodějů.
Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.