41. MFF Karlovy Vary, který se západočeských lázních uskuteční 30.6.-8.7., nabízí mladou soutěž a reprezentativní průřez aktuální světovou tvorbou.
Letošní ročník festivalu, který zahajuje světová premiéra filmu Kim Ki-Duka Čas (Shi gan)), nabídne přes 230 celovečerních hraných a dokumentárních filmů, z toho 15 ve světové premiéře a 39 v mezinárodní či evropské premiéře. Promítat se bude dlouhá řada filmů nedávného festivalu v Cannes. Jmenujme alespoň Návrat (Volver) Pedra Almodóvara, Světla v soumraku (Laitakaupungin valot) Akiho Kaurismäkiho, Flandry (Flandres) Bruna Dumonta, nebo Klima (Iklimler) Nuri Bilge Ceylana.
Z Berlína program doplňuje vítězné drama Grbavica Jasmily Žbanićové, komedie Slumming Michaela Glawoggera, která se odehrává v českém Znojmě, sychravý íránský snímek Je zima (Zemestan) Rafiho Pittse, pomalá thajská krimi Neviditelné vlny (Invisible Waves) Pen-ek Ratanaruanga s Tadanobem Asanem, či oceněné Winterbottomova Cesta na Guantánamo (Road to Guantanamo) a Glasnerova Svobodná vůle (Der freie Wille).
Na seznamu je i nejnovější černá komedie Steva Buscemiho Osamělý Jim (Lonesome Jim) s Caseym Affleckem a Liv Tylerovou, Krajina přílivu (Tideland) Terryho Gilliama, držitel Oscara za neanglicky mluvený film Tsotsi Gavina Hooda, anebo ztřeštěná komedie Michaela Winterbottoma Tristram Shandy (A Cock and Bull Story) se Stevem Cooganem.
V hlavní soutěži je z patnácti filmů šest světových premiér. A to včetně českého zástupce, kterým je Kráska v nesnázích Jana Hřebejka. Ten se bude letos pokoušet o vítězství již potřetí. Mezi zahraniční favority bude patřit Z úst do úst (Mun mot mun) Björna Rungea o otci, který se snaží odčinit dávné selhání a pokouší se uchránit dospívající dceru před drogovou závislostí. Rungeův předchozí Když se otočím (Om jag vänder mig om) soutěžil předloni v Berlíně. Válečným dramatem z polního letiště na pusté Čukotce Tranzit (Peregon) se do Varů vrací ruský režisér Alexander Rogožkin (Kukačka (Kukuška)). Americkým zástupcem v soutěži je celovečerní debut Sherrybaby Laurie Collyerové. Snímek o bývalé narkomance Sherry (Maggie Gyllenhaal), jež se vrací z vězení, kde si odpykávala trest za loupež, byl letos v Sundance nominován na Velkou cenu poroty.
Dalším debutem v karlovarském klání je Repríza (Reprise) norského režiséra Joachima Triera. Vypráví o mladých lidech a jejich ambicích, literatuře, punku, šílenství a lásce. Mladá krev přichází i z Koreje. O lásce (Love Talk) o osudu Korejců v Kalifornii je druhým filmem Yoon-ki Leeho. Jeho debut Půvabná dívka (Yeoja, jeong-hye), který se v Karlových Varech uváděl loni, se prosadil v Berlíně, Pusanu i v Sundance. Respektovaný Fin Aku Louhimies soutěží s filmem Mrazivé město (Valkoinen Kaupunki) o rozpadu mladého manželství. Mexičan Ignacio Ortíz se pokusí porotu přesvědčit snímkem s nejlepším názvem ze všech: Mezcal. Ortíz ve Varech před čtyřmi lety bodoval s filmem Pohádky na dobrou noc (Cuento de hadas para dormir cocodrilos). V soutěži je například i bulharsko - německý Vánoční strom (Obarnata elha) Ivana Cherkelova a Vassila Živkova o cestě vánočního stromu z hor do Sofie, nebo francouzská Dcera té druhé (L´ enfant d´ une autre) Virginie Wagonové o ženě která uvěří, že v cizí dívce poznala vlastní dceru. Černým koněm soutěže by se mohla stát íránská perspektiva války z ženského pohledu Sbohem, živote (Shab Bekheir Farmandeh) Ensieh Shah-Hosseiniové.
Předsedou hlavní poroty je režisér Goran Paskaljević (Sud prachu). Dalšími členy jsou norský režisér Bent Hamer, íránská herečka Leila Hatami, americká spisovatelka a scénáristka Coleman Hough, kanadský kurátor a filmový odborník Laurence Kardish, polský režisér Juliusz Machulski a český herec Karel Roden. (Podrobné profily členů hlavní poroty.)
Na karlovarské kolonádě by mělo být lze jako hosty festivalu vidět režiséry Luca Bessona, Terryho Gilliama, Michaela Glawoggera, Kim Ki-Duka, Andruchu Waddingtona a Jasmilu Žbanićovou.