Mezi Hvězdou a Půlměsícem - Otec uprchlíků

29. 1. 2008 - 14:17 | Téma | red

Mezi Hvězdou a Půlměsícem - Otec uprchlíků zdroj: tisková zpráva

FORTFILM 2003: Dodnes nevysvětlená smrt Charlese Jordana, představitele židovských humanitárních organizací. Část třetí: Otec uprchlíků V létě 1967 bylo v Praze z Vltavy vyloveno tělo Charlese Jordana, muže, který se rozhodl změnit samotnou podstatu konfliktu na Blízkém Východě

Část třetí: Otec uprchlíků

V létě 1967 bylo v Praze z Vltavy vyloveno tělo Charlese Jordana, muže, který se rozhodl změnit samotnou podstatu konfliktu na Blízkém Východě. Jeho smrt není dodnes objasněna, a nikdo se o to ani příliš nesnaží. Jisté je jen to, že Jordanův plán na vyřešení problému Palestinských uprchlíků zemřel v Praze spolu s ním, a světové humanitární organizace již nikdy nenašly odvahu k navržení podobně radikálního řešení Palestinského problému.

Mezi Hvězdou a půlměsícem Po roce 1960 došlo v Československu k jistému uvolnění bolševické diktatury. Také vztah k Židům doznal změny. Na jedné straně byla sice založena Universita 17. listopadu, školící kromě tisíců civilních studentů také palestinská "osvobozenecká komanda", ale obnovena byla také po léta zakázaná činnost židovských organizací. Vysvětlení bylo prosté: Arabové i Židé totiž přinášeli do země tolik žádané valuty. Když však v červnu 1967 vypukla na Blízkém Východě krize ústící v Šestidenní válku, stěžovali si arabští diplomaté, že Československo stojí na straně sionistických agresorů. Prahou pochodovaly protestní demonstrace stovek arabských studentů, převážně členů strany Baas a palestinských organizací. Egyptský velvyslanec protestoval proti sérii poštovních známek věnované tisíciletí příchodu Židů do Čech. Známky byly ihned staženy z oběhu a přípravy oslav milénia judaismu v Čechách zastaveny. Izraelská ambasáda, fungující i v padesátých letech, byla uzavřena a diplomaté vypovězeni.

Mezi Hvězdou a půlměsícem Na konci června 1967 se konal sjezd Svazu československých spisovatelů, a přerušení diplomatických styků s Izraelem bylo velmi kritizováno. Komunistický spisovatel Ladislav Mňačko dokonce emigroval do Izraele, kde demonstrativně požádal o politický azyl. Za toto gesto byl v srpnu téhož roku zbaven jak členství v Komunistické straně, tak i Československého státního občanství. Den po Mňačkově exkomunikaci byl v Praze pravděpodobně zavražděn jeden z nejvýznamnějších představitelů židovských humanitárních organizací, místopředseda Joint Distribution Committee, pan Charles Jordan. Jeho tělo bylo vyloveno z Vltavy po čtyřech dnech, 20. srpna 1967. Jordan se již od začátku druhé světové války angažoval v pomoci židovským uprchlíkům, byl zapojen do akcí na našem území od roku 1948, a údajně připravoval obnovení legálního židovského vystěhovalectví z ČSSR. Byl expertem OSN pro otázky uprchlíků, spolupracoval s Úřadem vysokého komisaře pro uprchlíky, a za své úspěchy na tomto poli obdržel řád Čestné legie a Nansenovu medaili. Šest dní po datu své smrti měl v sídle OSN v New Yorku prezentovat detailní finanční plán projektu nabízejícího vyřešení problému Palestinských uprchlíků. Tento problém není vyřešen dodnes.

Smrt Charlese Jordana ve své době rozvířila novou antisionistickou kampaň, která zcela zakryla fakt, že vyšetřování vedená jak po rovině kriminální policie, tak i Státní bezpečností nepřinesla žádné výsledky. Josef Frolík, defektor z Československé StB, ve své knize Špion vypovídá tvrdí, že Jordana uneslo palestinské komando. Zdá se však velmi nepravděpodobné, že by se Palestinci k podobnému úspěchu tak krátce po prohrané válce hrdě nepřihlásili. Případ Jordan je údajně dodnes vyšetřován Úřadem pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.

Po dvanácti letech je však toto vyšetřování stále bez jakýchkoliv výsledků. Není divu. ÚDV dodnes nebylo schopno oslovit ani Jordanovu rodinu, ani jeho zaměstnavatele, ani žádné ze svědků hovořících v našem filmu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.