Mazaný Filip - recenze Jana Lipšanského

29. 8. 2008 - 16:29 | Recenze | red

Mazaný Filip - recenze Jana Lipšanského zdroj: tisková zpráva

Musím říct, že poslední český film letošní sezóny mne velmi příjemně překvapil. Ne, že by mu nechyběla pevná dramaturgická ruka a nenabízel mnohá hluchá místa

Musím říct, že poslední český film letošní sezóny mne velmi příjemně překvapil. Ne, že by mu nechyběla pevná dramaturgická ruka a nenabízel mnohá hluchá místa. Ale tentokrát se poctivá snaha všech zúčastněných na výsledku promítla.

Ve svém režijním debutu podle divadelní hry Sklepáků zkusil Václav Marhoul vytvořit parodickou variantu oblíbeného detektiva – tvrďáka Phila (rozuměj Filipa) Marlowa v Los Angeles ve 30. letech minulého století, kdy o gangstery a náhodné mrtvoly v ulicích nebyla nouze. Tentokrát Phil vyšetřuje zmizení bratra - dvojčete, který pracoval jako řidič u mafiánského bosse. Pátrání ho samozřejmě zavede i do hollywoodských filmových ateliérů a seznámí, jak jinak, s blonďatou ženou - vamp.

Jiří Macháček a Vilma Cibulková (Velma) Hned od počátku nám bude jasné, že půjde o parodii. Úvodní titulky svým stylem kopírují titulky filmu Adéla ještě nevečeřela, první scéna ohromného měsíčního úplňku s létajícími netopýry odkáže na Batmana, a dočkáme se parafrází na jednu scénu z Limonádového Joea, ze South Parku a několika dalších.

Vynikající je kamera Vladimíra Smutného s nostalgickým zrnem v obraze, ale i dokonalostí při dodržování tzv. zlatého řezu (tzn. děj a postavy se pohybují ve dvou třetinách obrazu a ve třetí vnímáme okolí, byt, místo děje). Rovněž hudba souzní organicky s celým filmem, a třebaže navozuje potřebné pocity, leckdy si ji ani neuvědomíte.

Velma (vlevo) Nejvyšší ocenění však zaslouží výprava a architekt filmu, jak si v pouze studiových podmínkách (v Mazaném Filipovi nenajdete jediný externí záběr, vyjma zadní projekce) vyhráli s dobovými rekvizitami a kulisami, zaslouží minimálně Českého lva. Všechny možné typy časopisů, novin, krabiček od sirek, vývěsních štítů, pánové, klobouk dolů.

Zajímavě vyřešili tvůrci i nutnost tzv. product placement (tj. loga sponzorů), jedno se objeví jako dobová reklama v dobovém časopise, další jsou organicky začleněné do určitých scén, o vodce, kterou Marlowe pije, ani nemluvě.

Samotný děj, zmíněný výše, není až tak podstatný, protože se na něj nabaluje množství více či méně na něj navazujících scének. Řetězí se za sebou a dávají vyniknout zhruba 150 hercům nejen v hlavních rolích, ale i v pidirolích vedlejších (např. opilecké duo Roberta Nebřenského a Petra Vacka, barman Viktora Preisse, Tornádo Lou Evy Holubové, nehledě na úplně poslední scénu s právníkem po skončení závěrečných titulků atd.). Snad jedině role liftboye Ivana Vyskočila působí trošku násilně a zbytečně.

Milan Šteindler (psychiatr) Vedle všech herců, kteří se kdy divadlem Sklep prohnali, si zahráli i herci duchovně spříznění – Jaroslav Dušek, Oldřich Kaiser, Miroslav Táborský, a vynikající femme fatale si s chutí zahrála Vilma Cibulková, která opět upřednostní své tělesné klady.

Přesto film asi neosloví všechny diváky – určitě ne ty, kterým je „sklepácký“ humor na hony vzdálený a pokládají jej za trapný. Dost možná ani ty, kteří se nevyznají ve filmové historii a jméno Phila Marlowa už pro ně představuje jen šunt našich babiček, pokud vůbec něco. Ale i ti, které podobný snímek osloví, mohou mít pocit, že některé fóry jsou příliš doslovné („přilepili se mi na nohy“), jiné nic moc, některé zbytečné a trošku pubertální („Smraďocha volá maminka!“).

I děj a neustále stejný a spíše uspávací Tomáš Hanák s vemlouvavým hlasem začnou po určité době nudit. Kdyby nebylo některých vynikajících scének (muzikálová show dvou policistů v podání Vávry a Slováka či dokonalá scéna čekání na Smithe, v níž Milan Šteindler skvěle zahraje potrhlého primáře), dost možná by hodnocení tohoto filmu nevyznělo tak pozitivně.

Přes veškeré výhrady se však Mazaný Filip povedl. Neurazí, nabízí často inteligentní humor a vynikající herecké výkony celé plejády českých herců. Po pravdě mírně nadprůměrná parodie pobaví.

Kdyby však kolem pana režiséra a pana scenáristy šel ještě někde nějaký dramaturg, čapněte jej pevně za flígr, prosím.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.