Mazaný Filip - recenze Jana Lipšanského

29. 8. 2008 - 16:29 | Recenze | red

Mazaný Filip - recenze Jana Lipšanského zdroj: tisková zpráva

Musím říct, že poslední český film letošní sezóny mne velmi příjemně překvapil. Ne, že by mu nechyběla pevná dramaturgická ruka a nenabízel mnohá hluchá místa

Musím říct, že poslední český film letošní sezóny mne velmi příjemně překvapil. Ne, že by mu nechyběla pevná dramaturgická ruka a nenabízel mnohá hluchá místa. Ale tentokrát se poctivá snaha všech zúčastněných na výsledku promítla.

Ve svém režijním debutu podle divadelní hry Sklepáků zkusil Václav Marhoul vytvořit parodickou variantu oblíbeného detektiva – tvrďáka Phila (rozuměj Filipa) Marlowa v Los Angeles ve 30. letech minulého století, kdy o gangstery a náhodné mrtvoly v ulicích nebyla nouze. Tentokrát Phil vyšetřuje zmizení bratra - dvojčete, který pracoval jako řidič u mafiánského bosse. Pátrání ho samozřejmě zavede i do hollywoodských filmových ateliérů a seznámí, jak jinak, s blonďatou ženou - vamp.

Jiří Macháček a Vilma Cibulková (Velma) Hned od počátku nám bude jasné, že půjde o parodii. Úvodní titulky svým stylem kopírují titulky filmu Adéla ještě nevečeřela, první scéna ohromného měsíčního úplňku s létajícími netopýry odkáže na Batmana, a dočkáme se parafrází na jednu scénu z Limonádového Joea, ze South Parku a několika dalších.

Vynikající je kamera Vladimíra Smutného s nostalgickým zrnem v obraze, ale i dokonalostí při dodržování tzv. zlatého řezu (tzn. děj a postavy se pohybují ve dvou třetinách obrazu a ve třetí vnímáme okolí, byt, místo děje). Rovněž hudba souzní organicky s celým filmem, a třebaže navozuje potřebné pocity, leckdy si ji ani neuvědomíte.

Velma (vlevo) Nejvyšší ocenění však zaslouží výprava a architekt filmu, jak si v pouze studiových podmínkách (v Mazaném Filipovi nenajdete jediný externí záběr, vyjma zadní projekce) vyhráli s dobovými rekvizitami a kulisami, zaslouží minimálně Českého lva. Všechny možné typy časopisů, novin, krabiček od sirek, vývěsních štítů, pánové, klobouk dolů.

Zajímavě vyřešili tvůrci i nutnost tzv. product placement (tj. loga sponzorů), jedno se objeví jako dobová reklama v dobovém časopise, další jsou organicky začleněné do určitých scén, o vodce, kterou Marlowe pije, ani nemluvě.

Samotný děj, zmíněný výše, není až tak podstatný, protože se na něj nabaluje množství více či méně na něj navazujících scének. Řetězí se za sebou a dávají vyniknout zhruba 150 hercům nejen v hlavních rolích, ale i v pidirolích vedlejších (např. opilecké duo Roberta Nebřenského a Petra Vacka, barman Viktora Preisse, Tornádo Lou Evy Holubové, nehledě na úplně poslední scénu s právníkem po skončení závěrečných titulků atd.). Snad jedině role liftboye Ivana Vyskočila působí trošku násilně a zbytečně.

Milan Šteindler (psychiatr) Vedle všech herců, kteří se kdy divadlem Sklep prohnali, si zahráli i herci duchovně spříznění – Jaroslav Dušek, Oldřich Kaiser, Miroslav Táborský, a vynikající femme fatale si s chutí zahrála Vilma Cibulková, která opět upřednostní své tělesné klady.

Přesto film asi neosloví všechny diváky – určitě ne ty, kterým je „sklepácký“ humor na hony vzdálený a pokládají jej za trapný. Dost možná ani ty, kteří se nevyznají ve filmové historii a jméno Phila Marlowa už pro ně představuje jen šunt našich babiček, pokud vůbec něco. Ale i ti, které podobný snímek osloví, mohou mít pocit, že některé fóry jsou příliš doslovné („přilepili se mi na nohy“), jiné nic moc, některé zbytečné a trošku pubertální („Smraďocha volá maminka!“).

I děj a neustále stejný a spíše uspávací Tomáš Hanák s vemlouvavým hlasem začnou po určité době nudit. Kdyby nebylo některých vynikajících scének (muzikálová show dvou policistů v podání Vávry a Slováka či dokonalá scéna čekání na Smithe, v níž Milan Šteindler skvěle zahraje potrhlého primáře), dost možná by hodnocení tohoto filmu nevyznělo tak pozitivně.

Přes veškeré výhrady se však Mazaný Filip povedl. Neurazí, nabízí často inteligentní humor a vynikající herecké výkony celé plejády českých herců. Po pravdě mírně nadprůměrná parodie pobaví.

Kdyby však kolem pana režiséra a pana scenáristy šel ještě někde nějaký dramaturg, čapněte jej pevně za flígr, prosím.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.