Matrix Devolutions: rozklad za pochodu

28. 1. 2008 - 16:20 | Recenze | red

Matrix Devolutions: rozklad za pochodu zdroj: tisková zpráva

Zatímco nad Matrixem většina jásala a nad Reloaded ostýchavě kroutila hlavami, Revolutions už je v módě nenávidět

Zatímco nad Matrixem většina jásala a nad Reloaded ostýchavě kroutila hlavami, Revolutions už je v módě nenávidět.

Matrix Revolutions Film začíná bledě, pokračováním ve volném pádu z konce dvojky. Žádná mini-expozice, žádný zlomík. Nic. Jen přímé pokračování Reloaded.
Vztahy zakrněly v instinkty. Vedlejší postavy se smrskly na ploché paňácy, okolo kterých se prochází, od kterých se nic nechce, kteří nic neudělají. Proč je tu Merovingian kvůli jedné scéně? Měla Monica Bellucciová ty své dva záběry zapotřebí? Kde je Keymaker, kde je Architekt? Na co myslí Trainman? Kde se vzala ta ocelová myslící koule (D-E-M)? Bitvy se soustředí už jenom na násobení nepřátel, či zvýrazňování efektů. Jedinou revolucí je, že stroje začly „cítit“, čili dle Blade Runnera začaly být lidmi. To je sice myšlenka jak zvon, ale Wachowští ji nejsou za žádnou cenu schopní rozvinout.

Režiséři zcela nepochopitelně rezignovali na kličky ze závěrečných kapitol Reloaded (sakra- když ten Architekt řekl, že už se nepotkají, měl jsem pochopitelně za to, že se potkají) a Revolutions jsou už pouze setrvačníkem, který ani není sranda sledovat, jak se rozpadá. Jako kdyby se jim Agent Smith postupně vlámal do série samé. Došla inspirace, došla síla. Výsledkem na papíře je směs těch nejotřepanějších schémat (válčení v Zionu), složité kroucení zápletky (Vědma) a kýče (omračující detaily tisknutých dlaní) sklížená hromadou nekvalitního lepu. Výsledkem v kině je nemilosrdný smích. Ať už v Praze, Berlíně, nebo Seattlu, kde jsme měli možnost to vidět. Strojní Bůh je ale opravdu nápad choré mysli a natahovaný polibek Nea a Trinity může směle soutěžit o nejhorší scénu roku.

Wachowští mají v Revolutions navíc obrovský problém s režií, podobně jako Tarantino v Kill Bill. Ti chlapi nemají chuť pro nepatetický detail. Nejsou schopní zvládnout kompozici. Nemají sílu pro rafinovanost. Naopak. To, co předvádějí, má srovnání snad jenom s Edem Woodem. Strnulá gesta, nemotorné pohyby, křečovité dialogy a nesmyslné jednání. Jenom ty ohromné peníze nastrkané do triků (ať už jakkoli bezúčelných) a výpravy dělají z Revolution alespoň chvilkami eye-candy. Kompletní trilogie má nakonec pouze dva vítěze: zmiňovaného producenta Joela Silvera a herce Huga Weavinga. Silverovi muselo být už před natáčením samotným jasné, že R+R nebude žádná sláva. Přesto do toho nasázel 300 miliónů (včetně těch od Reevese) dokázal z vyšťavených Wachowských dostat dva zcela průměrné filmy, které však zabalil a vypropagoval tak, že zaznamená solidní zisk.

Weaving byl hnusákem Numero Uno už v Matrixu, Reloaded mu před nosem ukradla jenom svůdná Monica Bellucci, ale Revolutions jsou už jenom jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho. Jeho.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.