Letní filmová škola 2005 skončila

- Téma autor: red

Ve dnech 22. 7.–31. 7. 2005 se v Uherském Hradišti uskutečnila 31. Letní filmová škola (a současně 41


Ve dnech 22. 7.–31. 7. 2005 se v Uherském Hradišti uskutečnila 31. Letní filmová škola (a současně 41. letní setkání lektorů a aktivistů hnutí filmových klubů). Promítnuto zde bylo 202 celovečerních filmů a 73 středometrážních a krátkých filmů.


LFŠ 2005 - Jiří Králíkčtvrtek 21. 7.
Ještě před oficiálním zahájením programu LFŠ byla zahájena akreditace účastníků i hostů a proběhlo první představení BOUDY–BARAQUE.

pátek 22. 7.
Akreditace filmových nadšenců probíhala od časného rána. Vrcholem dne byl koncert Jiřího Stivína a vernisáž fotografií ZE ZÁKULISÍ LFŠ v Klubu kultury.

sobota 23. 7.
Luca Vigo představila tvorbu svého otce Jeana Viga, tvůrce Atalanty a dalších avantgardních filmů. Úspěšná byla i beseda s režisérem Pavlem Hoblem. Skupina DG 307 hrála živou hudbu k němému filmu Upír Nosferatu.

neděle 24. 7.
V Klubu kultury Naum Kleiman představil osobnost a dílo Sergeje Ejzenštejna. Velký zájem byl o unikátní projekci procesu s Miladou Horákovou. Proběhla diskuse k irskému filmu. Událostí byl koncert Čechomoru v Archeoskanzenu na Modré.

LFŠ 2005 - K. Zanussipondělí 25. 7.
Andrzej Wajda bohužel do Uherského Hradiště nedorazil, nahradily jej dvě další velké osobnosti polského filmu – Krzysztof Zanussi a Krystyna Janda. Režisérka Shivaun O‘Casey uvedla dokumentární film o svém otci Seanu O‘Caseym. Zahájila série hudebních vystoupení legend irské hudby. Ve Smetanových sadech probíhaly akce pro děti – Večerníček.

úterý 26. 7.
Vrcholem dne byla návštěva a první vystoupení režiséra Fernanda Arrabala. Podvečer pak patřil projekci filmu Bílá labuť Pavla Dostála a následné diskusi. Zcela zaplněn byl i sál na poslední noční projekci filmu Kdyby…, který osobně uvedl producent a nejstarší účastník letošní LFŠ Michale Medwin (nar.1922) a kameraman Miroslav Ondříček. Velký zájem byl o vystoupení Paddy Keenena a Tommy O‘Sullivana na Kolejním nádvoří.

středa 27. 7.
Projekce filmu Pulp fiction za osobní účasti herečky a zpěvačky Bronagh Gallagher přilákala velké množství diváků. Pracovní a konstruktivní byla beseda ke Zlatému fondu Visegradu, na které se řešila především kauza vydání DVD filmu Markéta Lazarová. Se zájmem se setkaly i komponované programy k 100. výročí J. P. Sartra, které uváděl jeho přítel publicista A. J. Liehm. Večer opět patřil irské hudbě – vystoupení INTERFERENCE.

LFŠ 2005 - Klub kulturyčtvrtek 28. 7.
Dopoledne patřilo projekci irského filmu Commitments za osobní účasti herců (Glen Hansard, Bronagh Gallagher, Maria Doyle Kennedy). Odpoledne se konala první projekce nového českého filmu Štěstí (režie Bohdan Sláma). V podvečer proběhlo slavnostní předání výročních cen AČFK, které letos převzali režiséři Fernando Arrabal, Andrzej Żuławski, Jan Němec, Waldemar Piątek (ředitel polské Filmoteky Narodowe), Mira Haviarová a Eva Kačerová (za pomoc při organizaci LFŠ). Večer se konal nejlepší koncert letošní LFŠ, na kterém vystoupili Glen Hansard a Bronagh Gallagher.

pátek 29. 7.
Diváci mohli spatřit profily režisérů dokumentárních filmů (Pavel Koutecký, Mišo Suchý a Peter Lennon). Svůj film představila i americká režisérka Tamar Hoffs. Obrovský zájem byl o odpolední hudební doprovod Filipa Topola k němému filmu Čtyři jezdci Apokalypsy, vřele byl přijat i společný koncert českých písničkářů i koncert Psích vojáků. V podvečer v kanceláři kina Hvězda došlo k sestavení otevřeného dopisu premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Významní signatáři upozornili na nebezpečí rychlé a neprodiskutované volby nového ministra kultury. Iniciátorem této aktivity byl režisér Jiří Krejčík.

sobota 30. 7.
Dopoledne patřilo projekci Mechanického pomeranče za osobní účasti režisérky Tamar Hoffs, která v současné době spolupracuje s Malcolmem McDowellem na novém filmu. Jan Kačer uvedl svůj nejoblíbenější film Návrat ztraceného syna a v podvečer pak režisér Mark Donford-May osobně přivezl a uvedl svůj film Carmen z Khayelitse, který tento rok zvítězil na MFF v Berlíně. Projekce byla součástí slavnostního zakončení, na kterém byl přečten otevřený dopis J. Paroubkovi a oznámen termín a hlavní témata LFŠ 2006. V pořadí už 32. ročník LFŠ se uskuteční ve dnech 21.–30. července 2006 v Uherském Hradišti. Hlavními tématy budou: ČLOVĚK A PŘÍRODA, AFRICKÝ FILM, KANADSKÝ FILM. Závěr večera pak patřil premiéře nového českého filmu Stříbrná vůně mrazu a tancovačce ZATRESTBANDU ve Smetanových sadech.

neděle 31.7.
Všichni začínají odjíždět a těší se na příští léto.

Ozvěny 31. LFŠ v kině Aero

Na SPECIÁL LFŠ 2005

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.