Kdysi dávno v Mexiku

29. 12. 2003 - 13:48 | Téma | red

Kdysi dávno v Mexiku zdroj: tisková zpráva

Mstitel s kytarovým pouzdrem nacpaným zbraněmi potřetí rozehrává své smrtící akordy.

Stejně jako Quentin Tarantino ve svém „rozpůleném“ filmu Kill Bill: Volume 1, tak i jeho souputník Robert Rodriguez skládá ve třetí části své (původně nezamýšlené) trilogie o samotářském, smrt svých blízkých mstícím psanci bez jména, rodiny i minulosti poctu spaghetti westernům Sergia Leonea. Na jeho nejslavnější opus Tenkrát na Západě přímo odkazuje již originální titul filmu, distribuční název Kdysi dávno v Mexiku tuto citaci ale nepochopitelně opomíjí a navíc je významově matoucí (komicky pootočený moderní western se sotva odehrává „kdysi dávno“, když postavy užívají mobilní telefony).

Rodriguez, který se na filmu nepodílel jen jako scenárista a režisér, ale i jako kameraman, výtvarník, střihač a autor hudby, dál rozmělňuje původní zápletku. Vše podstatné bylo řečeno již v El Mariachim v roce 1992 a není tudíž tak podstatné, zda někdo chce zabít mexického prezidenta a jiný na tom hodlá vydělat dvacet miliónů peset, ani že jsou do vlastizrádných piklů zapleteni agenti CIA a FBI i drogoví bossové. Rodriguez se znovu snaží tentýž příběh (El Mariachi mstí smrt své zavražděné přítelkyně a dcery) přizpůsobit módním trendům a stylizovat jej do hyperakčnější a bombastičtější roviny: kulkou zasažené postavy létají vzduchem desítky metrů, horkokrevné krásky usmrcují protivníky několika současně vrženými noži apod. Neakční scény vyznívají jen jako spojovací můstky mezi kinetickými přestřelkami a honičkami, oslnivými explozemi a přemrštěnými kaskadérskými výkony, postrádají však černý humor předchozích filmů. Ty poučeny šestákovým čtivem a krutými zabijáckými žertíky rozehrávaly absurdně zpřevracené varianty mnohokrát viděných béčkových situací do jakési mexické varianty Limonádového Joea utopeného v krvavých lázních. Humorné momenty jsou ale nyní trapně třeskuté jako by zabloudily z režisérovy dětské špionážní série Spy Kids.

Rodriguezovi nechybí ani talent, ani energie, ale sebekázeň. Snímek jako by byl celý natočen v duchu finále Desperada, v němž na plac naběhli tři potulní zpěváci s kytarovými futrály nacpanými samopaly a raketomety a konec parodického morytátu proměnili jen ve spekulativně překombinovaný naschvál. Třetí část trilogie trpí roztříštěností, která je dána nesouvislým a zpočátku až chaoticky poskládaným příběhem (flashbacky přibližující konec El Mariachiovy rodinné idylky působí jako by se navracely k nějaké v rámci série neexistující kapitole), formální nesourodostí vyplývající z možností digitálních Hi-Def kamer (scéna z nemocnice je nasnímaná i nasvícená jako by pocházela ze zcela jiného filmu) a v neposlední řadě i přítomností zbytečně mnoha postav. Ani hvězdné obsazení (Mickey Rourke nebo Willem Dafoe) nemění nic na tom, že se o těchto figurách diváci nedozví téměř nic, neboť Rodriguez se o ně kromě pár bizarních vizuálních detailů nezajímá. Z „povinnosti“ se ve filmu objevuje i Salma Hayeková, byť jen ve frenetických retrospektivách (bondovská scéna, v níž připoutaná želízky k El Mariachimu prchá jako „opičí“ cirkusačka z okna v horním patře, je nejvynalézavější částí filmu).

Banderasova melancholicky zasmušilá postava černě oděného čarostřelce není sice odstavena přímo na vedlejší kolej, ale je zastíněna novou figurou: snímek si (tak jako v Pirátech z Karibiku) totiž pro sebe doslova „ukradl“ Johnny Depp. Ve své typicky zkarikované poloze ztvárňuje zkorumpovaného agenta CIA se sadistickým smyslem pro humor, jenž kromě neuvěřitelné garderóby využívá i falešné ruce jako komisař Juve ve Fantomasovi nebo se s vypíchnutými očima účastní pistolnických soubojů. Deppova kreace je v jednotlivostech půvabná, v kontextu desperadského mýtu ale působí rušivě jako spiklenecké pomrkávání do publika, které jen umocňuje jeho rozpačité vyústění.

Ačkoli stylizace ústředního hrdiny, hudby i dekorací (mexická panoramata s dominujícími zvonicemi) jsou identické s Leoneovou výtečnou dolarovou trilogií, film odkazuje spíše na hongkongské kopačky 70. a 80. let. Navázat na spaghetti westerny se paradoxně právě v hongkongské inkarnaci (a s ženskou hrdinkou) podařilo nesrovnatelně lépe Quentinu Tarantinovi.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.