Již 20.let uběhlo od premiéry Tankového praporu

- eXtra kiNo autor: red

Před dvaceti lety, 1. května 1991, měl premiéru film Tankový prapor režiséra Víta Olmera, natočený podle známého románu Josefa Škvoreckého. Byl to první snímek soukromého producenta natočený od znárodnění kinematografie v roce 1945.

Když se v roce 1990 režisér Olmer rozhodoval mezi Obecnou školou, kterou Zdeněk Svěrák napsal přímo pro něj, a Tankovým praporem, rozhodl se pro Škvoreckého hořkou komedii. Film s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli Dannyho Smiřického, nezapadajícího do lidově demokratické armády, měl úspěch. Do kin přilákal přes dva miliony diváků a stal se nejnavštěvovanějším filmem porevolučních dob v Čechách.

K Tankovému praporu se pojí ještě další rarita. Jako první celovečerní film v soukromé produkci vlastně vznikl nelegálně. Akciová společnost Bonton tehdy totiž přestoupila sice zastaralý, ale stále platící zákon o znárodnění a monopolu československé kinematografie. Posledním státně financovaným filmem byli Černí baroni v roce 1992. Demonopolizaci v oblasti kinematografie završil až zákon číslo 273/1993 Sbírky zákonů z 15. října 1993.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.