Jackie Brownová – Tarantinovo mistrovské dílo

30. 9. 2008 - 9:26 | Téma | red

Jackie Brownová – Tarantinovo mistrovské dílo zdroj: tisková zpráva

O jednom z filmů režiséra Quentina Tarantina.

Jackie Brownová Ve svém předposledním autorském filmu, v kriminálce Jackie Brownová z roku 1997, Tarantino do značné míry rezignoval na osvědčené, zábavné gejzíry cynicky vtipných akcí a soustředil se s neobyčejnou pečlivostí na hlubší psychologický rozvoj charakterů všech svých hrdinů. Odvaha, s níž šel Tarantino v Jackii Brownové proti očekávání svých četných příznivců, vynesla filmu přídomek "konvenční". Spíše se však jedná o návrat k tradičnějšímu, pomalejšímu tempu vyprávění, neobyčejně civilní působivé herecké výkony, až překvapivý Tarantinův cit a porozumění pro postavy i prostředí, v němž žijí, a nevšední smyslu pro kresbu atmosféry.

Jackie Brownová Na otázku, jaké prvky vlastně definují Tarantinův svět, samotný režisér v roce 1998 odpovídá: "Při psaní je pro mne hlavní pravdivost. Něco píšete, až dospějete do místa, kde se vaše postavy můžou rozhodnout tak nebo onak a já prostě nemůžu lhát. Postavy musí být pravdivé samy k sobě. A to v mnoha hollywoodských filmech nevidím. Postavy tam pořád lžou. Nemohou udělat tohle, protože by to film ovlivnilo takhle, nebo by se to nemuselo líbit tamté cílové skupině. Podle mne se ale postavy nemůžou chovat dobře nebo špatně - můžou být pouze pravdivé, anebo ne."

Někteří američtí recenzenti kritizovali Tarantina za to, jak v Jackie Brownové používá "politicky nekorektního" výrazu "negr". Kritik Eric Bauer Tarantina například obvinil, že výrazu "negr" používá proto, aby jeho prostřednictvím elektrizoval dialog.

Jackie Brownová Tarantino na Bauerovo podezření reagoval slovy: "Žádné slovo by nemělo být za katrem. Všechna jsou součástí jazyka. Kdybych postupoval tak, jak tvrdíte, choval bych se falešně. Přihazoval bych slova jen pro efekt. Ale to já přece dělám pořád, třeba proto, abych vyvolal smích, tedy pro efekt, jenže pokaždé je to v situaci, kdy to ta postava CHCE říct. Vy jste jako příkladu použil výrazu "negr". V Pulp Fiction zazní slovo "negr" ve spoustě rozličných situací, z úst nejrůznějších lidí, a pokaždé ten výraz "negr" znamená něco poněkud jiného. Všechno záleží na kontextu. Sam Jackson, který v Jackii Brownové hraje černocha Ordella, používá výrazu "negr" pořád, přesně takhle právě on totiž mluví, tohle je jeho původ a odtud jeho mluva. Navíc já jsem běloch, který se toho slova nebojí, vůbec necítím bělošskou vinu nebo opatrnost ve vztahu k rasovému původu. Jsem úplně nad věcí. Nikdy jsem si nedělal starosti s tím, co si kdo o mně pomyslí, protože věřím, že upřímnost pozná upřímnost."

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.