Jackie Brownová – Tarantinovo mistrovské dílo

30. 9. 2008 - 9:26 | Téma | red

Jackie Brownová – Tarantinovo mistrovské dílo zdroj: tisková zpráva

O jednom z filmů režiséra Quentina Tarantina.

Jackie Brownová Ve svém předposledním autorském filmu, v kriminálce Jackie Brownová z roku 1997, Tarantino do značné míry rezignoval na osvědčené, zábavné gejzíry cynicky vtipných akcí a soustředil se s neobyčejnou pečlivostí na hlubší psychologický rozvoj charakterů všech svých hrdinů. Odvaha, s níž šel Tarantino v Jackii Brownové proti očekávání svých četných příznivců, vynesla filmu přídomek "konvenční". Spíše se však jedná o návrat k tradičnějšímu, pomalejšímu tempu vyprávění, neobyčejně civilní působivé herecké výkony, až překvapivý Tarantinův cit a porozumění pro postavy i prostředí, v němž žijí, a nevšední smyslu pro kresbu atmosféry.

Jackie Brownová Na otázku, jaké prvky vlastně definují Tarantinův svět, samotný režisér v roce 1998 odpovídá: "Při psaní je pro mne hlavní pravdivost. Něco píšete, až dospějete do místa, kde se vaše postavy můžou rozhodnout tak nebo onak a já prostě nemůžu lhát. Postavy musí být pravdivé samy k sobě. A to v mnoha hollywoodských filmech nevidím. Postavy tam pořád lžou. Nemohou udělat tohle, protože by to film ovlivnilo takhle, nebo by se to nemuselo líbit tamté cílové skupině. Podle mne se ale postavy nemůžou chovat dobře nebo špatně - můžou být pouze pravdivé, anebo ne."

Někteří američtí recenzenti kritizovali Tarantina za to, jak v Jackie Brownové používá "politicky nekorektního" výrazu "negr". Kritik Eric Bauer Tarantina například obvinil, že výrazu "negr" používá proto, aby jeho prostřednictvím elektrizoval dialog.

Jackie Brownová Tarantino na Bauerovo podezření reagoval slovy: "Žádné slovo by nemělo být za katrem. Všechna jsou součástí jazyka. Kdybych postupoval tak, jak tvrdíte, choval bych se falešně. Přihazoval bych slova jen pro efekt. Ale to já přece dělám pořád, třeba proto, abych vyvolal smích, tedy pro efekt, jenže pokaždé je to v situaci, kdy to ta postava CHCE říct. Vy jste jako příkladu použil výrazu "negr". V Pulp Fiction zazní slovo "negr" ve spoustě rozličných situací, z úst nejrůznějších lidí, a pokaždé ten výraz "negr" znamená něco poněkud jiného. Všechno záleží na kontextu. Sam Jackson, který v Jackii Brownové hraje černocha Ordella, používá výrazu "negr" pořád, přesně takhle právě on totiž mluví, tohle je jeho původ a odtud jeho mluva. Navíc já jsem běloch, který se toho slova nebojí, vůbec necítím bělošskou vinu nebo opatrnost ve vztahu k rasovému původu. Jsem úplně nad věcí. Nikdy jsem si nedělal starosti s tím, co si kdo o mně pomyslí, protože věřím, že upřímnost pozná upřímnost."

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.