Hollywoodský herec Willem Dafoe slaví pětapadesát

22. 7. 2010 - 8:00 | Téma | red

Hollywoodský herec Willem Dafoe slaví pětapadesát zdroj: tisková zpráva

Pětapadesáté narozeniny slaví hollywoodský herec Willem Dafoe. Tvář ostrých rysů a pronikavý pohled, podle rolí "plný zvláštního tajemství, hrůzy i erotického napětí", ho předurčují pro nejrůznější typy drsňáků, většinou ovšem záporáků a pochybných živlů. V pozoruhodně širokém rejstříku si zahrál Ježíše, na druhou stranu už i ďábla, upíra či létající monstrum.

Dafoe začal s herectvím už na střední škole, dlouho se věnoval avantgardnímu divadlu a ve filmu debutoval v pětadvaceti letech. Zlomovou se pro něj stala role seržanta Eliase ve válečném filmu Olivera Stonea Četa, za kterou byl poprvé nominován na Oscara. Mezinárodní popularitu mu přineslo ztvárnění pochybujícího a zhřešivšího Ježíše ve skandálním filmu Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista. Působivou kreaci předvedl třeba s Madonnou v erotickém thrilleru Tělo jako důkaz, diváci ho zaregistrovali i v Anglickém pacientovi.

Po různých akčních snímcích 90. let pak přišel jeden z jeho nejlepších výkonů v roli upírského herce Maxe Schrecka v hororu Ve stínu upíra a druhá nominace na Oscara v roce 2001. Ve Spidermanovi si například vyzkoušel létajícího padoucha Goblina.

Dafoe nepatří k hollywoodským hercům plnícím stránky bulváru. Soukromí si přísně střeží, s režisérkou Elizabethou LeCompteovou má už dospělého syna Jacka. Před pěti lety se oženil s italskou herečkou a režisérkou Giadou Colagrandeovou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.