Herecké umění Konstantina Lavroněnka ocenili čeští kolegové

5. 8. 2010 - 12:00 | Téma | red

Herecké umění Konstantina Lavroněnka ocenili čeští kolegové zdroj: tisková zpráva

Přestože představitele hlavní role Konstantina Lavroněnka při premiéře kriminálního thrilleru Kajínek, trochu zastínil dvojník Kajínka, jeho herečtí kolegové pro něho měli jen slova uznání. Například Michal Dlouhý, který s Lavroněnkem absolvoval náročnou scénu rvačky, sdělil, že na to, jaká je hvězda, byl Lavroněnko velmi ukázněný. "Choval se přesně tak, jak by se opravdové hvězdy chovat měly," prohlásil Dlouhý.

Jako "strašného sympaťáka a osobnost" označil ruského držitele ceny pro nejlepšího herce z filmového festivalu v Cannes autor filmové hudby ke Kajínkovi a představitel role trestance Křížka Václav Noid Bárta. "Má krásné přirozené herectví, je detailista a nepřehrává, což se mi moc líbí. Hrát s ním šlo samo, nechal jsem se vést jeho hereckou energií," řekl ČTK.

"Hrát v cizí zemi s herci, kterým vůbec nerozumí, a při domluvě s režisérem být odkázaný na překladatele - to je hodně náročné. Ale zároveň ho to uzavírá do sebe, což je pro tuhle roli svým způsobem výhoda," podotkla Tatiana Vilhelmová, představitelka advokátky Pokorové, jejímž předobrazem se stala Kajínkova obhájkyně Klára Slámová.

"Osobní život advokátky ve filmu se neshoduje s mým osobním životem, ale hlavní linie je stejná - společnost, která má moc, vždy přemůže jednotlivce," uvedla před časem Slámová, která také byla mezi hosty dnešní premiéry.

 Kajínek

Z luxusních limuzín na červený koberec před premiérou vystoupil také režisér Petr Jákl, který už na dnešní tiskové konferenci zdůraznil, že volně převyprávěný příběh známého českého vězně není jeho obhajobou. "Není to obhajoba Jiřího Kajínka, ale obžaloba systému," uvedl k filmu, který byl inspirován osudy muže považovaného za prvního nájemného vraha v České republice. Po jeho útěku z vězeňské pevnosti Mírov se z něj stal nejhledanější člověk v zemi. Pět týdnů, kdy unikal policii, je dodnes zahaleno tajemstvím.
    Na premiéru přijeli také německý herec Werner Daehn představující jednoho z mafiánů nebo Deana Jakubisková-Horváthová ztvárňující soudkyni v Kajínkově případu. Kajínkovu osobní účast na premiéře, kterou se tvůrci filmu snažili zařídit, vězeňská služba zamítla.

"Ve filmu jde o míru viny, protože o Kajínkovi se nedá říct, že by byl nevinným člověkem. Má se z čeho zpovídat, ale je otázkou, zda má být odsouzen za něco, co neudělal," uvedla slovenská herečka, kterou dnes doprovázel její manžel, režisér Juraj Jakubisko.

Rozpočet filmu činil 55 milionů korun. Sám Jiří Kajínek prý do podoby scénáře zasáhl jen minimálně. "Scénář četl, ale k ději se nevyjadřoval. Podle dohody do děje ani zasahovat neměl. Vyjadřoval se pouze k technickým otázkám a komentoval také detaily svého útěku. Stal se vlastně naším odborným konzultantem," poznamenal scenárista Marek Dobeš.

Kajínek, který dostává denně množství dopisů, mezi nimi i nabídky k sňatku, svůj příběh prodal za blíže neurčenou částku. "Rozhodně nejde o zanedbatelnou sumu. Bohužel pro něj, za své peníze si může kupovat jenom to, co je k dostání ve vězeňské kantýně," podotkl Jákl.

Film je věnován památce herce Vladimíra Dlouhého, představitele policisty Novotného, který se dnešní premiéry nedožil.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.