Grandhotel Budapešť - recenze nového filmu Wese Andersona

17. 3. 2014 - 11:30 | Recenze | Vojtěch Karlík

Grandhotel Budapešť - recenze nového filmu Wese Andersona zdroj: tisková zpráva

U filmů Wese Andersona mám pocit, že vstupuji do nějaké skryté místnosti svého vlastního života. Baví mne jeho nahlížení na události, příběhy i úplně obyčejné věci, které v jeho filmech nabírají ráz absurdní až bizarní. A na Grandhotel Budapešť jsem se rok těšil. To píšu úplně na rovinu.

Velmi dobře si pamatuji na recenze jeho filmu The Life Aquatic with Steve Zissou, který do vínku od tehdejšího distributora dostal zjednodušující název Život pod vodou. A úplně stejně nahlíželi v jisté době na jeho tvorbu novináři. Zjednodušeně. Nechápali ten zvláštní druh vtipu za oponou. Wes Anderson není jednoduše uchopitelný, je svůj a je neskonale absurdně zábavný. Tehdy jsem do kina razil s nebezpečně utvořeným závěrem dopředu a byla to chyba.

grand-budapest-hotel-film zdroj: tisková zpráva

Grandhotel Budapešť dorazil do kin v době, kdy je Wes Anderson brán všemi a všude. Film je adorován, tvůrce vynášen do nebes a já se začal bát, že to bude špatné. Znáte to, když všichni kolem něco chválí, jak vás to začne vytáčet?

Je vlastně velmi těžké psát o filmu, který nemá moc velký příběh. A je téměř hříšné prozrazovat z filmu cokoliv, co by vás připravilo o jedinou špetku překvapení. Je totiž moc pěkné nechat se jím každou minutu překvapovat! A šokovat! Takže se připravte na to, že budete sledovat několik filmů ve filmu, že se zakopeme v několika vzpomínkách a vlastně nám to bude snad poprvé v životě vyhovovat.

Až se budeme pohybovat na chodbách hotelu a začnou se před námi odvíjet malé příběhy roztodivných postaviček a kreatur, začneme chápat celé to Andersonovo snažení. On se chtěl jen bavit a zjevně se celý film i bavil. Sám tvůrce nám to však nijak neusnadňuje. Když někomu budete vyprávět hlavní kostru příběhu prezentovanou v distribučních listech, nebudete říkat pravdu. Film je i o tom, ale je o mnoho jiných příbězích. Je to bizarní mozaika scének, mnohdy na sebe zdánlivě nenavazujících. Rozhodně bych však netvrdil, že režisér je nějakým intelektuálem, který chce z nás diváků dělat hlupáky. Naopak. Wes Anderson si z diváků vytvořil spikleneckou rodinu, která nad jeho dílky chrochtá blahem.

The-Grand-Budapest-Hotel-Poster-slice zdroj: tisková zpráva

Opět tam hraje Bill Murray, ale tentokrát méně, než bych sám chtěl. Hlavní osa příběhu se točí kolem Gustava (Ralph Fiennes), který šéfuje personálu a plní roztodivná přání hostů. Jenže v jeho životě se objeví smrt, dědictví, nájemný vrah a neuvěřitelné množství figurek, které ovlivní výrazně jeho život.

Jeff Goldblum, Willem Dafoe, F. Murray Abraham, Edward Norton, Adrien Brody, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Jason Schwartzman, Tom Wilkinson, Léa Seydoux, Bill Murray, Jude Law, Bob Balaban, Owen Wilson a další patří do skupiny oblíbenců a ve filmu doslova září ať už se objeví na plátně jen na okamžik, či na delší dobu.
Jděte na to a neváhejte ani minutu. Pokud vám kouzelný humor absurdit Wese Andersona nesedne, utratíte necelé dvě stovky a já poprosím o prominutí.

Ve filmu hodně moc hrají masky a líčení herců. To jen tak mimochodem, až začnete své oblíbené herce poznávat v netradičních kostýmech.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Johnson a Reynolds vs Gadot. Red Notice ukazuje první potyčku ústřední trojice

Johnson a Reynolds vs Gadot. Red Notice ukazuje první potyčku ústřední trojice

27. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Vedle v Praze natáčeného Grey Mana bude Red Notice (zatím...) jeden z největších a nejdražších filmů Netflixu vůbec.
Armáda zlodějů představuje prolamování sejfů mimo jiné i v Praze

Armáda zlodějů představuje prolamování sejfů mimo jiné i v Praze

27. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Před Armádou mrtvých byla Armáda zlodějů.
Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.