Grandhotel Budapešť - recenze nového filmu Wese Andersona

17. 3. 2014 - 11:30 | Recenze | Vojtěch Karlík

Grandhotel Budapešť - recenze nového filmu Wese Andersona zdroj: tisková zpráva

U filmů Wese Andersona mám pocit, že vstupuji do nějaké skryté místnosti svého vlastního života. Baví mne jeho nahlížení na události, příběhy i úplně obyčejné věci, které v jeho filmech nabírají ráz absurdní až bizarní. A na Grandhotel Budapešť jsem se rok těšil. To píšu úplně na rovinu.

Velmi dobře si pamatuji na recenze jeho filmu The Life Aquatic with Steve Zissou, který do vínku od tehdejšího distributora dostal zjednodušující název Život pod vodou. A úplně stejně nahlíželi v jisté době na jeho tvorbu novináři. Zjednodušeně. Nechápali ten zvláštní druh vtipu za oponou. Wes Anderson není jednoduše uchopitelný, je svůj a je neskonale absurdně zábavný. Tehdy jsem do kina razil s nebezpečně utvořeným závěrem dopředu a byla to chyba.

grand-budapest-hotel-film zdroj: tisková zpráva

Grandhotel Budapešť dorazil do kin v době, kdy je Wes Anderson brán všemi a všude. Film je adorován, tvůrce vynášen do nebes a já se začal bát, že to bude špatné. Znáte to, když všichni kolem něco chválí, jak vás to začne vytáčet?

Je vlastně velmi těžké psát o filmu, který nemá moc velký příběh. A je téměř hříšné prozrazovat z filmu cokoliv, co by vás připravilo o jedinou špetku překvapení. Je totiž moc pěkné nechat se jím každou minutu překvapovat! A šokovat! Takže se připravte na to, že budete sledovat několik filmů ve filmu, že se zakopeme v několika vzpomínkách a vlastně nám to bude snad poprvé v životě vyhovovat.

Až se budeme pohybovat na chodbách hotelu a začnou se před námi odvíjet malé příběhy roztodivných postaviček a kreatur, začneme chápat celé to Andersonovo snažení. On se chtěl jen bavit a zjevně se celý film i bavil. Sám tvůrce nám to však nijak neusnadňuje. Když někomu budete vyprávět hlavní kostru příběhu prezentovanou v distribučních listech, nebudete říkat pravdu. Film je i o tom, ale je o mnoho jiných příbězích. Je to bizarní mozaika scének, mnohdy na sebe zdánlivě nenavazujících. Rozhodně bych však netvrdil, že režisér je nějakým intelektuálem, který chce z nás diváků dělat hlupáky. Naopak. Wes Anderson si z diváků vytvořil spikleneckou rodinu, která nad jeho dílky chrochtá blahem.

The-Grand-Budapest-Hotel-Poster-slice zdroj: tisková zpráva

Opět tam hraje Bill Murray, ale tentokrát méně, než bych sám chtěl. Hlavní osa příběhu se točí kolem Gustava (Ralph Fiennes), který šéfuje personálu a plní roztodivná přání hostů. Jenže v jeho životě se objeví smrt, dědictví, nájemný vrah a neuvěřitelné množství figurek, které ovlivní výrazně jeho život.

Jeff Goldblum, Willem Dafoe, F. Murray Abraham, Edward Norton, Adrien Brody, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Jason Schwartzman, Tom Wilkinson, Léa Seydoux, Bill Murray, Jude Law, Bob Balaban, Owen Wilson a další patří do skupiny oblíbenců a ve filmu doslova září ať už se objeví na plátně jen na okamžik, či na delší dobu.
Jděte na to a neváhejte ani minutu. Pokud vám kouzelný humor absurdit Wese Andersona nesedne, utratíte necelé dvě stovky a já poprosím o prominutí.

Ve filmu hodně moc hrají masky a líčení herců. To jen tak mimochodem, až začnete své oblíbené herce poznávat v netradičních kostýmech.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.