Grandhotel Budapešť - recenze nového filmu Wese Andersona

17. 3. 2014 - 11:30 | Recenze | Vojtěch Karlík

Grandhotel Budapešť - recenze nového filmu Wese Andersona zdroj: tisková zpráva

U filmů Wese Andersona mám pocit, že vstupuji do nějaké skryté místnosti svého vlastního života. Baví mne jeho nahlížení na události, příběhy i úplně obyčejné věci, které v jeho filmech nabírají ráz absurdní až bizarní. A na Grandhotel Budapešť jsem se rok těšil. To píšu úplně na rovinu.

Velmi dobře si pamatuji na recenze jeho filmu The Life Aquatic with Steve Zissou, který do vínku od tehdejšího distributora dostal zjednodušující název Život pod vodou. A úplně stejně nahlíželi v jisté době na jeho tvorbu novináři. Zjednodušeně. Nechápali ten zvláštní druh vtipu za oponou. Wes Anderson není jednoduše uchopitelný, je svůj a je neskonale absurdně zábavný. Tehdy jsem do kina razil s nebezpečně utvořeným závěrem dopředu a byla to chyba.

grand-budapest-hotel-film zdroj: tisková zpráva

Grandhotel Budapešť dorazil do kin v době, kdy je Wes Anderson brán všemi a všude. Film je adorován, tvůrce vynášen do nebes a já se začal bát, že to bude špatné. Znáte to, když všichni kolem něco chválí, jak vás to začne vytáčet?

Je vlastně velmi těžké psát o filmu, který nemá moc velký příběh. A je téměř hříšné prozrazovat z filmu cokoliv, co by vás připravilo o jedinou špetku překvapení. Je totiž moc pěkné nechat se jím každou minutu překvapovat! A šokovat! Takže se připravte na to, že budete sledovat několik filmů ve filmu, že se zakopeme v několika vzpomínkách a vlastně nám to bude snad poprvé v životě vyhovovat.

Až se budeme pohybovat na chodbách hotelu a začnou se před námi odvíjet malé příběhy roztodivných postaviček a kreatur, začneme chápat celé to Andersonovo snažení. On se chtěl jen bavit a zjevně se celý film i bavil. Sám tvůrce nám to však nijak neusnadňuje. Když někomu budete vyprávět hlavní kostru příběhu prezentovanou v distribučních listech, nebudete říkat pravdu. Film je i o tom, ale je o mnoho jiných příbězích. Je to bizarní mozaika scének, mnohdy na sebe zdánlivě nenavazujících. Rozhodně bych však netvrdil, že režisér je nějakým intelektuálem, který chce z nás diváků dělat hlupáky. Naopak. Wes Anderson si z diváků vytvořil spikleneckou rodinu, která nad jeho dílky chrochtá blahem.

The-Grand-Budapest-Hotel-Poster-slice zdroj: tisková zpráva

Opět tam hraje Bill Murray, ale tentokrát méně, než bych sám chtěl. Hlavní osa příběhu se točí kolem Gustava (Ralph Fiennes), který šéfuje personálu a plní roztodivná přání hostů. Jenže v jeho životě se objeví smrt, dědictví, nájemný vrah a neuvěřitelné množství figurek, které ovlivní výrazně jeho život.

Jeff Goldblum, Willem Dafoe, F. Murray Abraham, Edward Norton, Adrien Brody, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Jason Schwartzman, Tom Wilkinson, Léa Seydoux, Bill Murray, Jude Law, Bob Balaban, Owen Wilson a další patří do skupiny oblíbenců a ve filmu doslova září ať už se objeví na plátně jen na okamžik, či na delší dobu.
Jděte na to a neváhejte ani minutu. Pokud vám kouzelný humor absurdit Wese Andersona nesedne, utratíte necelé dvě stovky a já poprosím o prominutí.

Ve filmu hodně moc hrají masky a líčení herců. To jen tak mimochodem, až začnete své oblíbené herce poznávat v netradičních kostýmech.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.