Filmový festival ve Zlíně ocení za tvůrčí přínos Zdeňka Svěráka

29. 4. 2010 - 12:00 | Téma | red

Filmový festival ve Zlíně ocení za tvůrčí přínos Zdeňka Svěráka zdroj: tisková zpráva

Ocenění za velký přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež, které se každoročně uděluje v rámci Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, letos převezme Zdeněk Svěrák. Padesátý ročník filmové přehlídky se koná od 30. května do 6. června.

Čtyřiasedmdesátiletý scenárista a herec Zdeněk Svěrák, jenž je osudově spjat s osobou génia Járy da Cimrmana, patří k nejčinorodějším postavám domácí scény a na jeho neurážlivý humor vzácně slyší generace fanoušků i obec odborných kritiků. Na svém kontě má řadu nezapomenutelných komedií, divadelních her, zlidovělých písní. Posledním Svěrákovým hereckým počinem je snímek Kuky se vrací v režii syna Jana Svěráka. V českých kinech se bude snímek promítat od 20. května.

V minulých letech uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež převzali například Lubomír Lipský, Iva Janžurová, Libuše Šafránková či Karel Smyczek

Program letošní přehlídky je předznamenán řadou výročí. Oslavováni budou zejména se zlínským filmovým studiem spojení velikáni - Karel Zeman a Elmar Klos, oba by se letos dožili 100 let.

Kromě tradiční konfrontace mezi filmy pro děti a mládež z celého světa nabídne jubilejní 50. roční ve své nesoutěžní části především sekci Dny české a slovenské kinematografie, unikátní rozsahem i dramaturgií. Divákům bude promítnuto 120 českých a slovenských snímků, mapujících historii české, respektive československé kinematografie.

Zahraniční hosty pořadatelé stále tají. Již nyní je ale jasné, že z domácích osobností na festival zavítá Václav Vorlíček, který zde oslaví své osmdesátiny. Křeslo porotce v sekci evropských debutů přijala dokumentaristka Olga Sommerová.

Příznivci techniky a fanoušci stříbrného plátna se mohou těšit na výstavu s názvem Bývali jsme báječní a mívali jsme kliku. Od 30. května do poloviny června ve Zlatém jablku zájemci mohou obdivovat 50 historických mašin. Podle Petra Sokola, majitele sbírky, expozici budou dominovat promítačky, k vidění však budou i kamery, magnetofony, přepisová technika.

Filmové přehlídky se ve Zlíně konaly již v letech 1941 a 1942 pod názvem Filmové žně nebo také Zliennale. Dodnes jsou považovány za počátek tradice filmových festivalů v Československu. Dějiny zlínského filmového festivalu se začaly psát v roce 1961. Postupem času se festival rozrůstal co do počtu filmů, hostů i kinosálů. Jistým mezníkem se stal 48. ročník, kdy festival získal šest nových kinosálů a celkový počet se tak vyšplhal na 23 projekčních míst. Výjimečný byl i rekordním počtem uvedených filmů, a to 570 z 52 zemí, a návštěvností, když do města zavítalo 108.722 lidí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.