Filmový festival ve Zlíně ocení za tvůrčí přínos Zdeňka Svěráka

29. 4. 2010 - 12:00 | Téma | red

Filmový festival ve Zlíně ocení za tvůrčí přínos Zdeňka Svěráka zdroj: tisková zpráva

Ocenění za velký přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež, které se každoročně uděluje v rámci Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, letos převezme Zdeněk Svěrák. Padesátý ročník filmové přehlídky se koná od 30. května do 6. června.

Čtyřiasedmdesátiletý scenárista a herec Zdeněk Svěrák, jenž je osudově spjat s osobou génia Járy da Cimrmana, patří k nejčinorodějším postavám domácí scény a na jeho neurážlivý humor vzácně slyší generace fanoušků i obec odborných kritiků. Na svém kontě má řadu nezapomenutelných komedií, divadelních her, zlidovělých písní. Posledním Svěrákovým hereckým počinem je snímek Kuky se vrací v režii syna Jana Svěráka. V českých kinech se bude snímek promítat od 20. května.

V minulých letech uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež převzali například Lubomír Lipský, Iva Janžurová, Libuše Šafránková či Karel Smyczek

Program letošní přehlídky je předznamenán řadou výročí. Oslavováni budou zejména se zlínským filmovým studiem spojení velikáni - Karel Zeman a Elmar Klos, oba by se letos dožili 100 let.

Kromě tradiční konfrontace mezi filmy pro děti a mládež z celého světa nabídne jubilejní 50. roční ve své nesoutěžní části především sekci Dny české a slovenské kinematografie, unikátní rozsahem i dramaturgií. Divákům bude promítnuto 120 českých a slovenských snímků, mapujících historii české, respektive československé kinematografie.

Zahraniční hosty pořadatelé stále tají. Již nyní je ale jasné, že z domácích osobností na festival zavítá Václav Vorlíček, který zde oslaví své osmdesátiny. Křeslo porotce v sekci evropských debutů přijala dokumentaristka Olga Sommerová.

Příznivci techniky a fanoušci stříbrného plátna se mohou těšit na výstavu s názvem Bývali jsme báječní a mívali jsme kliku. Od 30. května do poloviny června ve Zlatém jablku zájemci mohou obdivovat 50 historických mašin. Podle Petra Sokola, majitele sbírky, expozici budou dominovat promítačky, k vidění však budou i kamery, magnetofony, přepisová technika.

Filmové přehlídky se ve Zlíně konaly již v letech 1941 a 1942 pod názvem Filmové žně nebo také Zliennale. Dodnes jsou považovány za počátek tradice filmových festivalů v Československu. Dějiny zlínského filmového festivalu se začaly psát v roce 1961. Postupem času se festival rozrůstal co do počtu filmů, hostů i kinosálů. Jistým mezníkem se stal 48. ročník, kdy festival získal šest nových kinosálů a celkový počet se tak vyšplhal na 23 projekčních míst. Výjimečný byl i rekordním počtem uvedených filmů, a to 570 z 52 zemí, a návštěvností, když do města zavítalo 108.722 lidí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.