Filmový festival v Cannes zahájen

- Téma autor: red

PAŘÍŽ 12. května (zpravodaj ČTK) - V jihofrancouzském letovisku Cannes začal dnes večer už 57

Cannes 2004 - Q. TarantinoPAŘÍŽ 12. května (zpravodaj ČTK) - V jihofrancouzském letovisku Cannes začal dnes večer už 57. ročník zdejšího mezinárodního filmového festivalu. Za zahájený ho prohlásil známý španělský režisér Pedro Almodóvar, jehož film La Mala Educación (Špatná výchova) je první, který se na festivalu promítá, avšak mimo soutěž.

O hlavní trofej - Zlatou palmu - se bude ucházet osmnáct filmů, které bude posuzovat porota v čele s americkým režisérem Quentinem Tarantinem. Jsou v ní kromě jiných herečky Emmanuelle Béartová a Kathleen Turnerová.

Almodóvar, celý v černém, řekl, že svůj film věnuje obětem březnových teroristických atentátů v Madridu a jejich rodinám. Při atentátech bylo zabito 191 a zraněno na 2000 lidí.

Cannes 2004 - Kung LiŠpanělského režiséra doprovázelo na pódiu festivalového paláce pět jeho oblíbených hereček, mezi nimi Ángela Molinová a Victoria Abrilová, které připadl nesnadný úkol pronést zahajovací formulku v japonštině.

Zahajovací ceremoniál vedla italská herečka Laura Moranteová, v hledišti si televizní kamery vybíraly hlavně francouzské tváře, například herce a režiséra Gérarda Jugnota, modelku a herečku Laetitii Castovou nebo módního tvůrce Jeana-Paula Gaultiera. Cannes je ovšem do 23. května shromaždištěm filmových a dalších celebrit z celého světa.

Ve Francii velmi přetřásané obavy, že ceremoniál naruší sezónní divadelní a filmoví umělci a technici, kteří protestují proti reformě svého sociálního zabezpečení, se nakonec nesplnily. Vedení festivalu se s nespokojenci dohodlo, že jim poskytne prostor k vyjádření jejich požadavků.

Český film není v canneské soutěži zastoupen. Na filmovém trhu, který se koná současně s festivalem, však českou kinematografii prezentuje České filmové centrum.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.