Filmová škola v Uherském Hradišti přiláká 4000 návštěvníků

3. 7. 2008 - 11:13 | Téma | red

Filmová škola v Uherském Hradišti přiláká 4000 návštěvníků zdroj: tisková zpráva

PRAHA 23. července (ČTK) - Zhruba 4000 akreditovaných návštěvníků očekává na letošním ročníku Letní filmové školy její ředitel Jiří Králík

KrPRAHA 23. července (ČTK) - Zhruba 4000 akreditovaných návštěvníků očekává na letošním ročníku Letní filmové školy její ředitel Jiří Králík. Přehlídka začne v pátek a skončí v neděli 3. srpna. Jejím hlavním hostem bude držitel Pulitzerovy ceny Peter Arnett. Dlouholetý válečný korespondent žije nyní v Bagdádu a v Hradišti se zúčastní diskuse o současné krizi v Iráku.

"Je to zpravodajské eso, americký novinář, který nikdy v Čechách nebyl. Člověk, který dělal rozhovor s Usámou bin Ládinem nebo Saddámen Husajnem. Co se týká filmových tvůrců, přijede polský režisér Krzysztof Zanussi, francouzský spisovatel a filmař Allain Robbe-Grillet a Lech Majewski, polský autor natáčející v zahraničí," řekl Králík ČTK k nejočekávanějším z desítek hostů.

Diváci 29. ročníku filmové školy se mohou těšit na 196 celovečerních filmů, 300 krátkých snímků a řadu doprovodných pořadů. Přehlídka bude mít vedle stálých cyklů tři zvláštní témata. Prvním z nich bude film a smrt, druhým film a básník. Připravena je také retrospektiva mexické kinematografie. V rámci tohoto cyklu bude v Hradišti uvedeno 28 snímků jako průřez celou historií mexického zvukového filmu.

Z Mexika přijede i hlavní hudební host festivalu - skupina Los de Abajo. V jejich hudbě se protínají latinskoamerické rytmy s funkem, rapem, rockem a raggae.

Škola v minulosti přiblížila přes film například operu, literaturu, divadlo a výtvarné umění. Na letošním ročníku chystá setkání s českými básníky. Vedle komponovaných pořadů věnovaných například Jaroslavu Seifertovi, Františku Halasovi a Vladimíru Holanovi zaznějí verše současných autorů. Jak naznačil Jiří Králík, bude rád, když se do recitace zapojí i návštěvníci festivalu. "Naučte se básničky," radil tajuplně novinářům na tiskové konferenci v Praze.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.