Filmová škola v Uherském Hradišti přiláká 4000 návštěvníků

3. 7. 2008 - 11:13 | Téma | red

Filmová škola v Uherském Hradišti přiláká 4000 návštěvníků zdroj: tisková zpráva

PRAHA 23. července (ČTK) - Zhruba 4000 akreditovaných návštěvníků očekává na letošním ročníku Letní filmové školy její ředitel Jiří Králík

KrPRAHA 23. července (ČTK) - Zhruba 4000 akreditovaných návštěvníků očekává na letošním ročníku Letní filmové školy její ředitel Jiří Králík. Přehlídka začne v pátek a skončí v neděli 3. srpna. Jejím hlavním hostem bude držitel Pulitzerovy ceny Peter Arnett. Dlouholetý válečný korespondent žije nyní v Bagdádu a v Hradišti se zúčastní diskuse o současné krizi v Iráku.

"Je to zpravodajské eso, americký novinář, který nikdy v Čechách nebyl. Člověk, který dělal rozhovor s Usámou bin Ládinem nebo Saddámen Husajnem. Co se týká filmových tvůrců, přijede polský režisér Krzysztof Zanussi, francouzský spisovatel a filmař Allain Robbe-Grillet a Lech Majewski, polský autor natáčející v zahraničí," řekl Králík ČTK k nejočekávanějším z desítek hostů.

Diváci 29. ročníku filmové školy se mohou těšit na 196 celovečerních filmů, 300 krátkých snímků a řadu doprovodných pořadů. Přehlídka bude mít vedle stálých cyklů tři zvláštní témata. Prvním z nich bude film a smrt, druhým film a básník. Připravena je také retrospektiva mexické kinematografie. V rámci tohoto cyklu bude v Hradišti uvedeno 28 snímků jako průřez celou historií mexického zvukového filmu.

Z Mexika přijede i hlavní hudební host festivalu - skupina Los de Abajo. V jejich hudbě se protínají latinskoamerické rytmy s funkem, rapem, rockem a raggae.

Škola v minulosti přiblížila přes film například operu, literaturu, divadlo a výtvarné umění. Na letošním ročníku chystá setkání s českými básníky. Vedle komponovaných pořadů věnovaných například Jaroslavu Seifertovi, Františku Halasovi a Vladimíru Holanovi zaznějí verše současných autorů. Jak naznačil Jiří Králík, bude rád, když se do recitace zapojí i návštěvníci festivalu. "Naučte se básničky," radil tajuplně novinářům na tiskové konferenci v Praze.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.