Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku

9. 11. 2010 - 6:04 | Téma | red

Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku zdroj: tisková zpráva

Ve svém novém snímku nazvaném Další rok přináší britský režisér Mike Leigh studii o lidských osudech. Tvůrce, šestkrát nominovaný na Oscara, který si za své pronikavé psychologické snímky vysloužil přezdívku "antropolog s kamerou", sleduje život londýnské rodiny a jejích přátel ve čtyřech ročních obdobích. Zhruba dvouhodinový snímek uvedla v novinářské premiéře společnost Aerofilms. Do českých vstoupí 2. prosince.

Manželská dvojice Tom a Gerry žije spokojeně ve svém malém domku a obhospodařuje zahrádku na předměstí. Libují si ve šťastném manželství a pro své přátele i příbuzné rádi chystají pohoštění. Musí však obvykle trpělivě vyslechnout jejich stesky z nepříliš podařeného života.

K pronikavé psychologické studii režisérovi stačí jeden rok. Jaro je pro psycholožku Gerry a geologa Toma dobou, kdy začínají opečovávat svou zahrádku. Přestože oba pracují ve městě, rádi jezdí na venkov a okopávají záhony se zeleninou. Pomáhá jim v tom i třicetiletý syn Joe, který pracuje jako právník. Není však ženatý a stává se najednou objektem milostných tužeb stárnoucí rodinné kamarádky Mary. Ta se po několika nepodařených manželstvích cítí být osamělá a útěchu často hledá v alkoholu. Mladý muž, kterého znala už jako dítě, je pro ni znenadání novým impulzem do života.

Další rok zdroj: tisková zpráva

Osudy hrdinů režisér, který je také autorem scénáře, sleduje v létě, na podzim i v zimě. Se svými přáteli rodina griluje či hraje golf. Musí ale řešit také starosti. Součástí děje je i pohřeb. Radost pak rodiče mají z nové synovy partnerky, kterou si oblíbí. Žárlivá Mary to však nese velmi těžce.

Ve filmu hrají Jim Broadbent, Lesley Manvilleová, Ruth Sheenová, Oliver Maltman či Peter Wight. Za kamerou stál Dick Pope.

Další rok zdroj: tisková zpráva

Leigh začínal jako divadelní autor a režisér. Později pracoval pro televizi a zaměřil se na celovečerní filmy. Jeho krátké filmy: Na krátko s kudrlinkami (1987) a Smysl pro historii (1992) byly nominovány na cenu Britské filmové akademie BAFTA. Filmy Nahý (1993), Tajnosti a lži (1996), Páté přes deváté (1999), Všechno nebo nic (2002), Vera Drake (2004) a Happy-go-Lucky (2008) získaly mnoho ocenění, včetně cen BAFTA, nominací na Oscary a cen na festivalu v Cannes.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.