Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku

9. 11. 2010 6:04 - Téma | Autor: red

Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku

Ve svém novém snímku nazvaném Další rok přináší britský režisér Mike Leigh studii o lidských osudech. Tvůrce, šestkrát nominovaný na Oscara, který si za své pronikavé psychologické snímky vysloužil přezdívku "antropolog s kamerou", sleduje život londýnské rodiny a jejích přátel ve čtyřech ročních obdobích. Zhruba dvouhodinový snímek uvedla v novinářské premiéře společnost Aerofilms. Do českých vstoupí 2. prosince.

Manželská dvojice Tom a Gerry žije spokojeně ve svém malém domku a obhospodařuje zahrádku na předměstí. Libují si ve šťastném manželství a pro své přátele i příbuzné rádi chystají pohoštění. Musí však obvykle trpělivě vyslechnout jejich stesky z nepříliš podařeného života.

K pronikavé psychologické studii režisérovi stačí jeden rok. Jaro je pro psycholožku Gerry a geologa Toma dobou, kdy začínají opečovávat svou zahrádku. Přestože oba pracují ve městě, rádi jezdí na venkov a okopávají záhony se zeleninou. Pomáhá jim v tom i třicetiletý syn Joe, který pracuje jako právník. Není však ženatý a stává se najednou objektem milostných tužeb stárnoucí rodinné kamarádky Mary. Ta se po několika nepodařených manželstvích cítí být osamělá a útěchu často hledá v alkoholu. Mladý muž, kterého znala už jako dítě, je pro ni znenadání novým impulzem do života.

Další rok

Osudy hrdinů režisér, který je také autorem scénáře, sleduje v létě, na podzim i v zimě. Se svými přáteli rodina griluje či hraje golf. Musí ale řešit také starosti. Součástí děje je i pohřeb. Radost pak rodiče mají z nové synovy partnerky, kterou si oblíbí. Žárlivá Mary to však nese velmi těžce.

Ve filmu hrají Jim Broadbent, Lesley Manvilleová, Ruth Sheenová, Oliver Maltman či Peter Wight. Za kamerou stál Dick Pope.

Další rok

Leigh začínal jako divadelní autor a režisér. Později pracoval pro televizi a zaměřil se na celovečerní filmy. Jeho krátké filmy: Na krátko s kudrlinkami (1987) a Smysl pro historii (1992) byly nominovány na cenu Britské filmové akademie BAFTA. Filmy Nahý (1993), Tajnosti a lži (1996), Páté přes deváté (1999), Všechno nebo nic (2002), Vera Drake (2004) a Happy-go-Lucky (2008) získaly mnoho ocenění, včetně cen BAFTA, nominací na Oscary a cen na festivalu v Cannes.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.
Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

15. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Robert Downey Jr. si v Dolittle povídá se zvířátky a studio Universal doufá, že na to přijde hromada lidí.
Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

14. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Piráti z karibiku tak trochu ztrácí dech a vlastně už dlouho žádná nebyli. A než jim Disney přichystá restart, zkusí to s adaptací jiné atrakce z Disneylandu: Jungle Cruise (v češtině Expedice: Džungle).