Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku

9. 11. 2010 - 6:04 | Téma | red

Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku zdroj: tisková zpráva

Ve svém novém snímku nazvaném Další rok přináší britský režisér Mike Leigh studii o lidských osudech. Tvůrce, šestkrát nominovaný na Oscara, který si za své pronikavé psychologické snímky vysloužil přezdívku "antropolog s kamerou", sleduje život londýnské rodiny a jejích přátel ve čtyřech ročních obdobích. Zhruba dvouhodinový snímek uvedla v novinářské premiéře společnost Aerofilms. Do českých vstoupí 2. prosince.

Manželská dvojice Tom a Gerry žije spokojeně ve svém malém domku a obhospodařuje zahrádku na předměstí. Libují si ve šťastném manželství a pro své přátele i příbuzné rádi chystají pohoštění. Musí však obvykle trpělivě vyslechnout jejich stesky z nepříliš podařeného života.

K pronikavé psychologické studii režisérovi stačí jeden rok. Jaro je pro psycholožku Gerry a geologa Toma dobou, kdy začínají opečovávat svou zahrádku. Přestože oba pracují ve městě, rádi jezdí na venkov a okopávají záhony se zeleninou. Pomáhá jim v tom i třicetiletý syn Joe, který pracuje jako právník. Není však ženatý a stává se najednou objektem milostných tužeb stárnoucí rodinné kamarádky Mary. Ta se po několika nepodařených manželstvích cítí být osamělá a útěchu často hledá v alkoholu. Mladý muž, kterého znala už jako dítě, je pro ni znenadání novým impulzem do života.

Další rok zdroj: tisková zpráva

Osudy hrdinů režisér, který je také autorem scénáře, sleduje v létě, na podzim i v zimě. Se svými přáteli rodina griluje či hraje golf. Musí ale řešit také starosti. Součástí děje je i pohřeb. Radost pak rodiče mají z nové synovy partnerky, kterou si oblíbí. Žárlivá Mary to však nese velmi těžce.

Ve filmu hrají Jim Broadbent, Lesley Manvilleová, Ruth Sheenová, Oliver Maltman či Peter Wight. Za kamerou stál Dick Pope.

Další rok zdroj: tisková zpráva

Leigh začínal jako divadelní autor a režisér. Později pracoval pro televizi a zaměřil se na celovečerní filmy. Jeho krátké filmy: Na krátko s kudrlinkami (1987) a Smysl pro historii (1992) byly nominovány na cenu Britské filmové akademie BAFTA. Filmy Nahý (1993), Tajnosti a lži (1996), Páté přes deváté (1999), Všechno nebo nic (2002), Vera Drake (2004) a Happy-go-Lucky (2008) získaly mnoho ocenění, včetně cen BAFTA, nominací na Oscary a cen na festivalu v Cannes.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.