Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku

9. 11. 2010 6:04 - Téma | Autor: red

Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku Zdroj: Archiv

Ve svém novém snímku nazvaném Další rok přináší britský režisér Mike Leigh studii o lidských osudech. Tvůrce, šestkrát nominovaný na Oscara, který si za své pronikavé psychologické snímky vysloužil přezdívku "antropolog s kamerou", sleduje život londýnské rodiny a jejích přátel ve čtyřech ročních obdobích. Zhruba dvouhodinový snímek uvedla v novinářské premiéře společnost Aerofilms. Do českých vstoupí 2. prosince.

Manželská dvojice Tom a Gerry žije spokojeně ve svém malém domku a obhospodařuje zahrádku na předměstí. Libují si ve šťastném manželství a pro své přátele i příbuzné rádi chystají pohoštění. Musí však obvykle trpělivě vyslechnout jejich stesky z nepříliš podařeného života.

K pronikavé psychologické studii režisérovi stačí jeden rok. Jaro je pro psycholožku Gerry a geologa Toma dobou, kdy začínají opečovávat svou zahrádku. Přestože oba pracují ve městě, rádi jezdí na venkov a okopávají záhony se zeleninou. Pomáhá jim v tom i třicetiletý syn Joe, který pracuje jako právník. Není však ženatý a stává se najednou objektem milostných tužeb stárnoucí rodinné kamarádky Mary. Ta se po několika nepodařených manželstvích cítí být osamělá a útěchu často hledá v alkoholu. Mladý muž, kterého znala už jako dítě, je pro ni znenadání novým impulzem do života.

Další rok Zdroj: Archiv

Osudy hrdinů režisér, který je také autorem scénáře, sleduje v létě, na podzim i v zimě. Se svými přáteli rodina griluje či hraje golf. Musí ale řešit také starosti. Součástí děje je i pohřeb. Radost pak rodiče mají z nové synovy partnerky, kterou si oblíbí. Žárlivá Mary to však nese velmi těžce.

Ve filmu hrají Jim Broadbent, Lesley Manvilleová, Ruth Sheenová, Oliver Maltman či Peter Wight. Za kamerou stál Dick Pope.

Další rok Zdroj: Archiv

Leigh začínal jako divadelní autor a režisér. Později pracoval pro televizi a zaměřil se na celovečerní filmy. Jeho krátké filmy: Na krátko s kudrlinkami (1987) a Smysl pro historii (1992) byly nominovány na cenu Britské filmové akademie BAFTA. Filmy Nahý (1993), Tajnosti a lži (1996), Páté přes deváté (1999), Všechno nebo nic (2002), Vera Drake (2004) a Happy-go-Lucky (2008) získaly mnoho ocenění, včetně cen BAFTA, nominací na Oscary a cen na festivalu v Cannes.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

28. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Válečné komediální drama Králíček Jojo se hodně povedlo, a dokonce bude bojovat o Oscary. A jak asi víte, příběh malého německého kluka, který se spolu s imaginárním Adolfem Hitlerem snaží nějak zvládnout nástrahy dětství, druhou světovou válku i střet s realitou, se točil v České republice. Filmaři se podívali nejen do Prahy, ale třeba i do Žatce a do Úštěku. A nejde zdaleka o první válečný film, který se v Česku točil. Jaké byly ty další?
Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.