Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku

9. 11. 2010 - 6:04 | Téma | red

Film Další rok mapuje život lidí ve čtyřech obdobích roku zdroj: tisková zpráva

Ve svém novém snímku nazvaném Další rok přináší britský režisér Mike Leigh studii o lidských osudech. Tvůrce, šestkrát nominovaný na Oscara, který si za své pronikavé psychologické snímky vysloužil přezdívku "antropolog s kamerou", sleduje život londýnské rodiny a jejích přátel ve čtyřech ročních obdobích. Zhruba dvouhodinový snímek uvedla v novinářské premiéře společnost Aerofilms. Do českých vstoupí 2. prosince.

Manželská dvojice Tom a Gerry žije spokojeně ve svém malém domku a obhospodařuje zahrádku na předměstí. Libují si ve šťastném manželství a pro své přátele i příbuzné rádi chystají pohoštění. Musí však obvykle trpělivě vyslechnout jejich stesky z nepříliš podařeného života.

K pronikavé psychologické studii režisérovi stačí jeden rok. Jaro je pro psycholožku Gerry a geologa Toma dobou, kdy začínají opečovávat svou zahrádku. Přestože oba pracují ve městě, rádi jezdí na venkov a okopávají záhony se zeleninou. Pomáhá jim v tom i třicetiletý syn Joe, který pracuje jako právník. Není však ženatý a stává se najednou objektem milostných tužeb stárnoucí rodinné kamarádky Mary. Ta se po několika nepodařených manželstvích cítí být osamělá a útěchu často hledá v alkoholu. Mladý muž, kterého znala už jako dítě, je pro ni znenadání novým impulzem do života.

Další rok zdroj: tisková zpráva

Osudy hrdinů režisér, který je také autorem scénáře, sleduje v létě, na podzim i v zimě. Se svými přáteli rodina griluje či hraje golf. Musí ale řešit také starosti. Součástí děje je i pohřeb. Radost pak rodiče mají z nové synovy partnerky, kterou si oblíbí. Žárlivá Mary to však nese velmi těžce.

Ve filmu hrají Jim Broadbent, Lesley Manvilleová, Ruth Sheenová, Oliver Maltman či Peter Wight. Za kamerou stál Dick Pope.

Další rok zdroj: tisková zpráva

Leigh začínal jako divadelní autor a režisér. Později pracoval pro televizi a zaměřil se na celovečerní filmy. Jeho krátké filmy: Na krátko s kudrlinkami (1987) a Smysl pro historii (1992) byly nominovány na cenu Britské filmové akademie BAFTA. Filmy Nahý (1993), Tajnosti a lži (1996), Páté přes deváté (1999), Všechno nebo nic (2002), Vera Drake (2004) a Happy-go-Lucky (2008) získaly mnoho ocenění, včetně cen BAFTA, nominací na Oscary a cen na festivalu v Cannes.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.