Falešná kočička

23. 2. 2009 - 15:36 | Téma | red

Falešná kočička zdroj: tisková zpráva

Ve filmografii Svatopluka Innemanna nalezneme i hodně veseloher (např. Muži v offsidu). Stejně jako většina prvorepublikových režisérů začínal i on v němé éře a soustředil se na nenáročné komediální náměty, většinou podle námětů literárního samouka Josefa Skružného.

Právě Innemann přivedl před kameru Vlastu Buriana, jehož všechny čtyři němé filmy (první z nich Tu ten kámen se nezachoval) také režíroval. Burian byl ve dvacátých letech nepochybnou divadelní hvězdou, jeho frašky sklízely mimořádné úspěchy a na filmech je patrné, jak jejich autoři zjevně počítali, že diváci znají Buriana i z jeviště. Proto se snažili i v mezititulcích naznačit příznačná Burianova jazyková extempore. Burian mohl přirozeně spoléhat jedině na herecké vyjádření pohybové, gesty a mimikou, které však i bez hlasu zůstává podmanivé. V nejlepších okamžicích dospívá k zábleskům klauniády, kdy bez slova dokáže téměř v jediném okamžiku vypovědět vše důležité o své postavě či o situaci, v níž se ocitla.

Na DVD se nyní můžeme pokochat prvním dochovaným Burianovým filmových dílem Falešná kočička (1926). Možná si tento název vybavíme ze zvukového zpracování s Oldřichem Novým z roku 1937, čas od času reprízovaného v televizi, ovšem němá verze se mi jeví méně topornou – možná právě proto, že se v ní nemluví. Společně s Burianem tu vystupují další přední herci té doby, rovněž často spojení s kabaretem: Karel Hašler, Antonie Nedošinská, Zdena Kavková, Josef Šváb-Malostranský (protagonista prvních českých grotesek z konce 19. století), mihne se tu začínající Jaroslav Marvan v policejní uniformě.

Na scénáři se podílel i tehdy šestnáctiletý student Elmar Klos (o mnoho později spolurežisér oscarového Obchodu na korze),dle všeho měl na starosti řádné vystupňování situačních gagů. O syžetovou linii pečoval Skružný; je dílo bez větších ambicí, nepřesahující obzor běžné lidové zábavy a určené k rychlé spotřebě. Staví na statických výjevech, inscenačně mnohdy neobratných, samovolně poskládaných jeden za druhým. Námětem je pygmalionské téma, ovšem obrácené naruby a obohacené o nečekané zvraty.

Bohatý zubní lékař (Karel Hašler) si hodlá ideální ženu vychovat z pouličního děvčete (Zdena Kavková). Netuší že sám se stal obětí vdavekchtivé hrdinky, bohaté a odjakživa distingované, která si na chudobnou, nevychovanou a vzděláním nedotčenou bytůstku jen hrála. Nu, a Burian zde představuje prohnaného pobudu Pletichu, jenž celou maškarádu nachystal, najat důvtipnou hrdinkou, aby ji zaučil do mravů lidé na společenském dně a poté se vydával za jejího otce.

Burian již ve svých němých filmech využívá masku, osvědčenou na jevišti: protáhlý obličej s knírem, uličnický či přímo škodolibý výraz, v němž zasvitnou přimhouřené oči. Vlastně jen jednou přijal civilní a navíc zasněně milovnický vzhled (v následných Láskách Kačenky Strnadové, 1926), načež vzápětí jej opustil jako málo produktivní – obecenstvo jej odmítlo. Ve Falešné kočičce vystupuje s okouzlující, ještě zbytečně nezveličovanou nonšalancí, možná i proto, že na sebe nestrhává bezvýhradnou pozornost, ještě tu není ústřední postavou. Ale již tady exceluje v sólových scénách, najmě při zubařských zákrocích s omdlévajícími pacienty.

Falešnou kočičku natočil Otto Heller, později mezinárodně proslulý kameraman. Bezpečně zvládal početné interiérové záběry, svou kulisovostí zapadající do tehdejších zvyklostí. Zato výjevy z pražských ulic se vyznačují spontánností (připomínám aspoň davový pouliční výjev s pochodující dechovkou), mnohdy evokují vůni staropražských zákoutí, dnes již neexistujících. Falešnou kočičku ovšem nespatříme naprosto němou. Stejně jako při někdejším uvádění v kinech ji i nyní provází klavírní doprovod, hravý a melodický, složený v současnosti Miroslavem Kořínkem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.