Duel

3. 7. 2008 - 13:47 | Téma | red

Duel zdroj: tisková zpráva

Terror ve vašem zpětném zrcátku, aneb souboj mezi člověkem a tirákem od jednoho z nejtalentovanějších režisérů světa, od Stevena Spielberga. Napsal: Šimon Šafránek Existuje výraz, ve kterém by se protnuly dvě tak odlišné entity, jako je „stroj“ a „šelma“? Myslím, že „monstrum“ by mohlo být vyhovující výraz

Existuje výraz, ve kterém by se protnuly dvě tak odlišné entity, jako je „stroj“ a „šelma“?
Myslím, že „monstrum“ by mohlo být vyhovující výraz.
Znepokojivá otázka: Spojuje obé jen slovo?
Obávaná odpověď: Jistě, že ne.

ježíš Auto! Steven Spielberg, bez debat jeden z nejnadanějších soudobých filmařů, své filmy často buduje na pohádkovém principu, kdy Honza bojuje s Drakem. Drak totiž právě takovým monstrem, silou eternálně ohrožující, silou hodnou pozornosti, je. O čem jiném jsou Čelisti, Jurský park, či právě Duel?

asi mě zabije Vyjmenované filmy spojuje pouze nastavení hrdinů; Čelisti jsou geniálním thrillerem, zatímco Jurský park jen nafouklou žvýkačkovou bublinou, jejíž chuť dávno vyvanula. Duel pak je pro mě jedním ze stylově nejčistších a vůbec nejúspornějších filmů, jaké se dostaly do širšího povědomí.

Je tu vlastně jenom řidič (a jeho osobní auto) a tirácká cisterna (a její pán).
Hrdinovi je asi 40, má knír a velké brýle, potí se a tečou mu nervy. Vizuálně plak bravurně zapadá do krabičky HH (hloupý Honza). Není to člověk, se kterým se ztotožníte na první, nejspíš ani na druhý pohled. Ale naléhavost, s jakou ho Spielberg sleduje vám nedají útěku a hrdinova konečná snaha vzepřít se je pak sladkou odměnou divákově srdci.
Jmenuje se David Mann a hrál ho Dennis Weaver.

Z truckera uvidíme maximálně kynoucí paži, nebo opráskané koně. Cisterna sama je monstrózní. Ultimativně. Výhružný oválný tvar kulky, nebo vorvaní velikost a přední maska, věkovitost zapsaná v opadaném nátěru.
Akce: Hrdina vyjede z Města (domov) na schůzku, a kdesi na okresce předjede na plné čáře cisternu.
Je důležité, že Hrdina se proviní vůči obecně daným pravidlům, protože cisterna se může cítit poškozená. Dá se na stíhací jízdu a historka dostane základní náboj.

V dalším ději truck Manna deptá- předjíždí, zpomalí, nenechá se předjet, a když, pak v protisměru se řítí cizí vůz.
Bio je po dramatické stránce výrazně dostředivé, vše se odehrává kvůli konfliktu hrdiny s truckerem, masivní většina obrazů se odehrává na opuštěné, neobydlené silnici, čímž režisér nejen zvýrazňuje hlavní linii, ale také se může plně soustředit na bourání psychiky svého hrdiny, protože tu není nikdo, kdo by mu pomohl.
Počíná si systematicky a nezapomíná ani na drobné detaily, které souboj uchycují do skutečnosti- scény v restauraci, anebo u telefonní budky- tady plně poznáme, jakou má nebezpečí moc a sílu.

Spielberg mistrně graduje napětí, v tom je zkrátka jeden z nejlepších na světě. Dohrává situace, obrací je a přemílá, jako ten nejodhodlanější zlatokop hlínu na svém záboru.
V závěrečném obraze dosáhl na dno lidských možností, když jen pomocí dokumentárně střižených detailů a přirozených zvuků přemění hromadu trosek na umírající zvíře.

Je tu ještě jedna paralela s Čelistmi, které Spielberg natočil o čtyři roky později, LP 1975. Tam je hrdinou člověk, který se bojí vody, a který jde zabít žraločí monstrum. Souboj pak, zejména díky ďábelské chytrosti zvířete, připomíná Achabův osud v Bílé velrybě.
V Duelu je zprvu uplatněn opačný princip- Mann si sám stroj nahněvá. Na drobnou maličkost se potom, stejně jako na vržený kamínek, nabaluje lavina stále fatálnějších událostí (další Spielbergův trademark). Až obraz, ve kterém trucker Mannovi mává, aby ho tento předjel, a kde mu staví viditelnou, úmyslnou léčku, až tady potom dochází k obratu a ze štvance se stává hrdina.

Spielbergův film lety vizuálně trochu zestárl, triky, které tu autor použil byly přijaty za své stovkami filmů, se staly klasikou a divák je prohlédne.

Přesto jde o jeden z těch filmů, na které nezapomenete.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.