Dřív než půjdu spát - recenze nového thrilleru s Nicole Kidmanovou v hlavní roli

20. 9. 2014 22:00 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Dřív než půjdu spát - recenze nového thrilleru s Nicole Kidmanovou v hlavní roli Zdroj: Archiv

Nicole Kidmanová v roli Christine Lucasové si zhola nic nepamatuje. Každé ráno se probudí a neví, kde je, kdo jsou lidé kolem ní a co tam dělá. Všechno, co jí vysvětlíte, druhý den zase neví. Trpí prostě klasickou hollywoodskou amnézií, která je vhodná tak akorát pro vznik hodně napínavého scénáře. Tvůrci filmu Dřív než půjdu spát však propásli celou řadu okamžiků, jak udělat opravdu napínavý film.

Vidět snímek režiséra Rowana Joffeho před dvaceti lety, řekl bych, že jde o hustou zápletku. To bylo ještě v době, kdy jsem neměl "nakoukáno" a možná by mi tento film připadal dokonce originální. A to je vlastně moje první povzdechnutí. Dřív než půjdu spát je tuctovým thrillerem s naprosto obyčejnou zápletkou. Někde jsem četl, že zápletka je nemožná. To jsou však silná slova. Nemožná není, ale všechno velmi lehce uhodnete deset minut před tím, než vám to prozradí film. Nořit se do detailů není férové, protože pak hrozí vyzrazení i toho málo, co příběh v sobě skrývá.

Dřív než půjdu spát Zdroj: Archiv

Christine se každé ráno probudí a neví, co bylo včera. Klasický restart mozku mi však mnohem více sedí na zlomyslnou komedii. Hned mi napadlo mnoho věcí, který by se daly s Kidmanovou dělat, když si nepamatuje nic z předchozího dne. Ve skutečnosti se však tvůrci holedbají vyumělkovanou stísněnou atmosférou, v níž se hraje divadelní nuda mezi Christine a jejím manželem Benem (Colin Firth) a psychiatrem Edmundem, kterého zajímavě zahrál Mark Strong. Díky němu si hrdinka nahrává na kameru vzkazy, z níž jednoho dne zazní ona sama a řekne si, aby nikomu nevěřila. 

V tu chvíli začne klasická hra na spiknutí, které připomíná celou řadu jiných a starších filmů. Divák si tak bude říkat, zda úplně čirou náhodou nejde jen o paranoidní ženskou, nebo naopak, zda tenhle nebo tamten chlápek není nějak proti ní. Je to zajímavé, ale všechny ty filmově paranoidní ženské mi připomínají Rosemary Woodhouseovou, která prohrála souboj se satanisty. Christine není jiná. Další hysterická paní, která tuší, že něco kolem není v pořádku.

Dřív než půjdu spát Zdroj: Archiv

Na povrch vyleze celá řad pofidérních skutečností, z nichž více než polovinu dopředu uhodnete a o druhé si řeknete, že to už je prostě trochu moc. Dřív než půjdu spát je úplně obyčejný thriller, který si vesele dovedu představit jako televizní film, v němž hrají neznámí herci. S Nicole Kidmanovou a pány Firthem a Strongem to vypadá samozřejmě o trochu více sexy, ale průměrnosti to tento film stejně nezbaví.

Na druhou stranu, průměrný film ještě neznamená vyloženě špatný, takže proč si trochu nazahádat u komorního thrilleru.

Hodnocení: 50 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

21. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Netflix ulovil další zajímavou tvůrčí dvojici a výsledek uvidíme už brzy. Peter Berg a Mark Wahlberg spolu rozhodně netočí poprvé, jenže zatímco jejich předchozí filmy byly spíše vážnější, Spravedlnost podle Spensera vypadá poněkud odlehčeně.
Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.