Donutil dostal na slovenském filmovém festivalu cenu Hercova mise

23. 6. 2012 - 20:00 | Téma | red

Donutil dostal na slovenském filmovém festivalu cenu Hercova mise zdroj: tisková zpráva

Most slávy ve slovenském lázeňském městečku Trenčianske Teplice nese tabuli se jménem dalšího českého herce. Člen činohry Národního divadla v Praze Miroslav Donutil si na probíhajícím filmovém festivalu Art Film Fest převzal cenu Hercova mise a ve festivalovém parku za potlesku davu lidí vlastnoručně připevnil mosaznou plaketu. Ocenění pokládá za povzbuzení k další herecké práci.

Donutil se zařadil k více než desítce svých českých hereckých kolegů, jimž organizátoři festivalu do letošního jubilejního 20. ročníku cenu udělili. Loni se této pocty dostalo scenáristovi a herci Zdeňkovi Svěrákovi, předloni zase herci Josefovi Abrhámovi.

"Vždy se v hereckých kruzích říká, že ceny nejsou k ničemu. Je to velké povzbuzení pro další činnost, protože s postupujícím věkem motivace pro další činnost ubývá," řekl Donutil, jenž odpovídal na novinářské dotazy střídavě v češtině a ve spisovné slovenštině.

Cenou Hercova mise festival oceňuje umělce, kteří se stali diváckými idoly. Kromě českých herců ji dostaly také světové legendy filmového umění, jako například Sophia Lorenová, Franco Nero či Jean-Paul Belmondo. Spolu s Donutilem letos získali Hercovu misi francouzská herečka Emmanuelle Béartová a britský oscarový herec Ben Kingsley.

Donutil, Vladyka ve filmu Román pro muže

Donutil je známý nejen jako divadelní herec, bavič, ale také ztvárnil vícero postav ve filmu. Předloni se ve Vysokých Tatrách zúčastnil premiéry snímku Román pro muže, který se natáčel mimo jiné v nejvyšším slovenském pohoří a ve kterém si populární herec zahrál státního zástupce. "Je pravda, že mám doma docela velkou kupku scénářů. Točím poměrně málo, vybírám si jen to, co mě osloví hned po prvním přečtení. Můj poslední film byl Román pro muže a od té doby mně nezaujalo vůbec nic," podotkl herec.

Navzdory tomu se zanedlouho možná objeví hned ve dvou snímcích; měl by si zahrát hlavní mužskou roli ve filmu Řecký sen, který připravuje slovenská společnost Trigon Production. Donutil také potvrdil, že divadelní hra Sluha dvou pánů, která překročila hranici 500 repríz a ve které hraje sluhu Truffaldina, zřejmě dostane filmovou podobu.

"Režírovat by to měl režisér Jirka Strach, točil by se mělo v Benátkách a začít by se mělo v květnu příštího roku," poznamenal. Divadelní hra jej prý nenudí, časem svou postavu ale hodlá přenechat mladší herecké generaci. "Já jsem si od počátku zvolil za partnera diváky. Vzhledem k tomu, že vždy jsou jiní diváci a jinak reagují, já mám každé to představení zcela jiné," řekl.

Miroslav Donutil - Devatenáct klavírů zdroj: tisková zpráva

Kromě filmu jej baví také divadlo a talkshow. "Dobré je to, že u nás se může míchat práce v televizi, ve filmu a divadlu, což ve světě není běžné. Já osobně upřednostňuji, kdy se to střídá," poznamenal Donutil, jenž si v roce 1999 odnesl Českého lva za vedlejší roli v moralitě Věry Chytilové Pasti, pasti, pastičky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.