Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů

29. 6. 2009 - 9:00 | Téma | red

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů zdroj: tisková zpráva

Bručounský mamut Manfred, pomatený lenochod Sid a rvavý šavlozubý tygr Diego. Tahle nesourodá trojka už vrátila ztracené lidské novorozeně jeho rodičům a zachránila své údolí před oblevou

Bručounský mamut Manfred, pomatený lenochod Sid a rvavý šavlozubý tygr Diego. Tahle nesourodá trojka už vrátila ztracené lidské novorozeně jeho rodičům a zachránila své údolí před oblevou. Teď ji čeká návštěva ve světě dinosaurů.

Manfred našel své štěstí spolu s mamuticí Ellie a teď dělá vše, aby se měl jejich budoucí potomek jako v bavlnce. Diegovi ale rodinná pohodička ve smečce moc nevoní a rád by se znovu vydal za dalším velkým dobrodružstvím. A Sid je znovu vysmíván za své neplechy. Právě si usmyslel, že se i on bude rodičem. Příležitost se mu naskytne s objevem trojice obřích vajec – zanedlouho je z potrhlého lenochoda maminka tří malých tyranosaurků. Jejich skutečná máma se už vypravila hledat potomstvo. Jak tahle Sidova bláznivina dopadne? Nebohý lenochod je spolu se svými „potomky“ vláčen do „středu Země“ obývaného dinosaury. Manfred s Ellie a Diegem vyrážejí na záchranu kamaráda. Dole v hlubinách získají nového kumpána – lasičku Bucka, který je tu jako doma.

Bajka jménem Doba ledová se ani napotřetí neliší od předchozích dílů. Obměnou prošlo jen pár detailů, základní schéma putování s pravěkými zvířaty zůstalo. Neschází ani snaha propagovat rodinné hodnoty – v tomhle směru je Doba ledová disneyovštější než samotný Disney. Větší prostor než obvykle dostaly další eskapády šavlozubého veveřáka Scrata, hlavního favorita (nejen) u dětského publika. Tentokrát jde o milostný trojúhelník mezi Scratem, jeho oblíbeným žaludem a pohlednou vakoveverkou.

Úsvitem dinosaurů dostává Doba ledová úplně novou dimenzi, a to nejen třetí rozměr, který film získává ve vybraných kinosálech. Sestup ústředních hrdinů do druhohor startuje ty nejbarvitější a nejživější minuty v rámci celé trilogie. Je to hlavně díky lasičáku Buckovi, jehož průpovídky – na rozdíl od těch Sidových – nepostrádají humor. Pouť Manfreda a spol. je (vědomou?) poctou Zemanově Cestě do pravěku, ale i zábavnou variací na verneovku Cesta do středu Země. Nástup dinosaurů si získá i dospělého diváka, který mohl do té doby klidně pochrupovat. Tvůrci parodují známé filmy vcelku vydařenými vsuvkami. Do rány se jim připletl Jurský park (když se zvířátka skrývají před druhohorním veleještěrem), Emmerichova Godzilla (když svérázný „tarzan“ Buck svádí souboj s obřím dinosaurem Rudlou) a také Jacksonovův King Kong nebo televizní minisérie Dinotopia. Ani nevadí, že tvůrci ztratili pojem o měřítku. Copak by mamut sahal tyranosaurům sotva po paty?

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů je vizuálně nejvyspělejším dílem z celé série. Ve porovnání s filmy od Pixaru zůstává ovšem „sto let za opicemi“. Neumělé animace z předchozích dvou dílů se už ale nekonají a film snese i přísnější měřítka kvality. Režiséři Carlos Saldanha a Mike Thurmeier vnesli do snímku také pohyb virtuální kamery ve svislém směru. Výrazných trojrozměrných efektů, které si divák užije pouze v kinosále se speciálními brýlemi, však ve snímku mnoho není.

S Úsvitem dinosaurů se naštěstí další sešup směrem k filmovému suterénu nekoná. Film sice postrádá přímočarost děje prvního dílu, avšak oproti upovídané dvojce je mezi dětskými dobrodružnými snímky hotovým veledílem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.