Diplomacie - konverzační drama o osudu Paříže

11. 4. 2015 - 10:30 | Recenze | František Fuka

Diplomacie - konverzační drama o osudu Paříže zdroj: tisková zpráva

Srpen 1944, Paříž. Němcům je jasné, že si už příliš dlouho v tomto krásném městě nepobudou. V apartmá luxusního hotelu spolu rozmlouvají německý generál Dietrich von Choltitz, guvernér Paříže, a Švédský konzul Raoul Nordling. A o čem?

Němci plánují vyhodit do vzduchu hlavní pařížské památky (včetně Notre Dame a Eiffelovky), zničit mosty, zatopit předměstí a tak dále. Konzul se snaží správce přesvědčit, aby to nedělali. A o tom je naprostá většina tohoto filmu Volker Schlöndorffa (Plechový bubínek, Příběh služebnice).

Po necelé půlhodině filmu jsem začal mít intenzivní pocit, že jde o adaptaci divadelní hry, což se následně ukázalo býti pravdou. A je škoda, že jde o tam nenápaditou adaptaci.

Diplomacie zdroj: tisková zpráva

90 procent filmu sledujeme dva muže v jedné místnosti. Můžeme obdivovat dialogy, které nejsou hloupé, stejně jako herecké výkony obou pánů, které nejsou špatné. Ani jedno z toho ale není úžasné nebo nějak jinak výjimečné.

Dialogy jsou občas až zbytečně vysvětlující a postavy si občas navzájem říkají věci, které musejí vědět, ale je potřeba je sdělit divákovi. Podle očekávání diskuse každou chvíli odbočí k rodinným a jiným nostalgickým vzpomínkám, aby se za chvíli opět vrátila k drsnému vyjednávání o osudu Paříže. Všechno je velmi intenzivně ukotveno v dialozích a téměř stejně dobře by to celé fungovalo jako rozhlasová hra. Není potřeba přitom sledovat realisticky zařízené hotelové apartmá a dokonce ani většinu času není potřeba vidět hercům do obličeje.

A především se nedočkáme ničeho, co by bylo filmově zajímavé. Střih, kamera, hudba - to vše je rutinně hollywoodské a rozhodně to nijak neposiluje atmosféru komorního díla, spíše je to s ní v rozporu.

zdroj: A-Company

Pokud o těchto historických událostech nic nevíte, pak jde o poměrně zajímavé obohacení vašeho historického rozhledu. Ale pořád to nestačí na více než mírně nadprůměrný film, který by byl těžko stravitelných, kdyby měl více než svých skromných 80 minut.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.
Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

29. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Na nové Smrtonosné pasti se pracovalo několik let, ale Disney teď vyhlásilo stopku.