Člověk jako zbraň (Human Weapon)

7. 5. 2007 - 15:17 | Téma | red

Člověk jako zbraň (Human Weapon) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Scénář: Ilan Ziv, Nancy Peckenham. Režie: Ilan Ziv. Kamera, zvuk: Alberto Marquardt, Sam Shin, Uri Ackerman, Suher Ismalil, Abdel Salam Shihada, Jean Cadin. Hudba: Eugéne Levitas. Produkce: Martin-Gousset Luc, Serge Gordey. 55 minut. USA, 2002. České podtitulky. Film je uváděn v rámci festivalu Jeden svět. Televizní zpravodajství přináší záběry obětí sebevražedných útoků na Blízkém Východě tak často, že už nás málokdy něčím překvapí

One_World_Clovek_zbran
Televizní zpravodajství přináší záběry obětí sebevražedných útoků na Blízkém Východě tak často, že už nás málokdy něčím překvapí. Co ale vede mladého, zdravého člověka k tomu, že si připevní na tělo výbušninu, nastoupí do autobusu plného dětí a nálož odpálí? A jsou sebevražedné útoky pouze doménou Palestinců, případně Arabů z okolních zemí?

Na tyto a další otázky se pokouší nabídnout alespoň částečnou odpověď americký snímek Člověk jako zbraň, který je uváděn v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Popisuje historii sebevražedných akcí od střemhlavých útoků japonských letců kamikadze, přes íránské výcvikové tábory dětských vojáků Bassiji až po zřícení věží na americkém Manhattanu. Pokouší se přiblížit mechanismus, jakým se z mladých mužů stávají „mučedníci“, kteří zabíjejí nevinné ve jménu vyššího dobra.

„Nejsem jako vy,“ vysvětluje ve filmu své pohnutky k činu jeden z těch, kteří svůj vlastní útok přežili. „Vám jde o to užít si život tady na zemi, mít dům, rodinu, být šťastný. Já chci být šťastný až po smrti.“ Snímek je analýzou celého problému, který si všímá historických, psychologických i politických souvislostí sebevražedných atentátníků. Využívá řady archivních záběrů, řady výpovědí odborníků i lidí, kterých se problém bezprostředně týká.

Snaží se o objektivní přístup, nastoluje mnoho otázek, navrhuje možné odpovědi, ale definitivní rozřešení nenabízí. Při projekci na festivalu Jeden svět podnítil snímek bouřlivou diskusi mezi diváky. A o to šlo zřejmě autorům snímku především.

K tomuto tematu doporučujeme recenzi filmuTeroristka

Na SPECIÁL k festivalu JEDEN SVĚT 2003

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.