Člověk jako zbraň (Human Weapon)

7. 5. 2007 - 15:17 | Téma | red

Člověk jako zbraň (Human Weapon) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Scénář: Ilan Ziv, Nancy Peckenham. Režie: Ilan Ziv. Kamera, zvuk: Alberto Marquardt, Sam Shin, Uri Ackerman, Suher Ismalil, Abdel Salam Shihada, Jean Cadin. Hudba: Eugéne Levitas. Produkce: Martin-Gousset Luc, Serge Gordey. 55 minut. USA, 2002. České podtitulky. Film je uváděn v rámci festivalu Jeden svět. Televizní zpravodajství přináší záběry obětí sebevražedných útoků na Blízkém Východě tak často, že už nás málokdy něčím překvapí

One_World_Clovek_zbran
Televizní zpravodajství přináší záběry obětí sebevražedných útoků na Blízkém Východě tak často, že už nás málokdy něčím překvapí. Co ale vede mladého, zdravého člověka k tomu, že si připevní na tělo výbušninu, nastoupí do autobusu plného dětí a nálož odpálí? A jsou sebevražedné útoky pouze doménou Palestinců, případně Arabů z okolních zemí?

Na tyto a další otázky se pokouší nabídnout alespoň částečnou odpověď americký snímek Člověk jako zbraň, který je uváděn v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Popisuje historii sebevražedných akcí od střemhlavých útoků japonských letců kamikadze, přes íránské výcvikové tábory dětských vojáků Bassiji až po zřícení věží na americkém Manhattanu. Pokouší se přiblížit mechanismus, jakým se z mladých mužů stávají „mučedníci“, kteří zabíjejí nevinné ve jménu vyššího dobra.

„Nejsem jako vy,“ vysvětluje ve filmu své pohnutky k činu jeden z těch, kteří svůj vlastní útok přežili. „Vám jde o to užít si život tady na zemi, mít dům, rodinu, být šťastný. Já chci být šťastný až po smrti.“ Snímek je analýzou celého problému, který si všímá historických, psychologických i politických souvislostí sebevražedných atentátníků. Využívá řady archivních záběrů, řady výpovědí odborníků i lidí, kterých se problém bezprostředně týká.

Snaží se o objektivní přístup, nastoluje mnoho otázek, navrhuje možné odpovědi, ale definitivní rozřešení nenabízí. Při projekci na festivalu Jeden svět podnítil snímek bouřlivou diskusi mezi diváky. A o to šlo zřejmě autorům snímku především.

K tomuto tematu doporučujeme recenzi filmuTeroristka

Na SPECIÁL k festivalu JEDEN SVĚT 2003

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.