Na základě inzerátu na obrazovkách České televize byli diváci vyzváni, aby se zúčastnili castingu, kde mohou říct svůj příběh. Jedenáct z nich pak podstoupilo cinematerapii, kterou jim kamera, jako prostředník mezi nimi a vnějším světem, nabídla. Režisérem snímku na pomezí hraného filmu, dokumentu a reality show je Ivan Vojnár. Jedenácti protagonistům nenabízí plastické operace ani možnost setkání s někým, koho dlouho neviděli, ale nechává je ohlédnout se za svými často bizarními životy, a posunout se tak dál od palčivých traumat, která si v sobě nosí každý z nás.
Samotný „casting na život“ nebyl zpočátku nic než experiment s otevřeným koncem. Jediným režijním zásahem byl výběr jedenácti účastníků castingu, s nimiž pak štáb zůstal ještě následujících 10 měsíců v kontaktu. Vznikl portrét jedenácti zcela různých lidí, kteří k sobě během natáčení našli společnou cestu.
Film CINEMATERAPIE vznikl v čase všeobecného odcizení, kdy řada jedinců cítí naléhavou potřebu otevřít své nitro třeba i neznámému člověku a vyslovit to, co se dere ven. Mnoha lidem se dnes totiž možnosti „mluvit a vymluvit se“ zoufale nedostává, jakkoliv jde o jednu z nejzákladnějších potřeb člověka. Jakmile je lidem dána možnost volně a nezávazně začít mluvit o svých životech, dochází nejen k úlevě, ale mnozí dokonce konečně pochopí smysl některých událostí, vyrovnají se s nimi, smíří se s nimi, nebo je překonají.