Červený satén (Satin rouge)

3. 7. 2008 - 11:28 | Téma | red

Červený satén (Satin rouge) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Scénář: Raja Amari. Režie: Raja Amari. Hrají: Hiam Abbass, Hend El Fahem, Maher Kamoun, Faouzia Badr. Kamera: Diane Baratier. Střih: Pauline Dairou. Hudba: Nawfel El Manaa. Výroba: DR Productions, Nomadis Images. Produkce: Alain Rozanes, Pascal Verroust. Barevný, 91 min, arabsky s francouzskými titulky. Tunisko/Francie 2002. Uvedeno na 37. ročníku MFF v Karlových Varech. Hlavní hrdinka filmu Lilia je Tunisankou ve středním věku. Po ztrátě manžela se uzavřela do stereotypu čtyř stěn bytu a potlačila v sobě všechny ženské touhy a přání

mffkv02_recenze
Hlavní hrdinka filmu Lilia je Tunisankou ve středním věku. Po ztrátě manžela se uzavřela do stereotypu čtyř stěn bytu a potlačila v sobě všechny ženské touhy a přání. Žije jen pro svou dospívající dceru Salmu. Každé ráno jí připraví snídani, opráší obrázek manžela a dál si odmotává při drobných úpravách oděvů sousedům z klubíčka každodennosti.

Když zjistí, že její školou povinná Salma se ale tajně schází s mladým Chokrim, muzikantem v kabaretu Červený satén, rozhodne se jednat – "zachraňovat". Jednoho večera do kabaretu vyrazí. Červený satén ji překvapí novým světem plným smíchu, pití, vyzývavých žen a tance. Noční život v kabaretu je jí svým způsobem protivný, neubrání se ale jeho dalším návštěvám. Zpočátku si své noční výlety snaží omluvit tím, že pouze pro tanečnice šije kostýmy a pomáhá jim se ustrojit, takže nic ve svém vdovsky uťápnutém životě nemění. Postupně však její ostych opadává, a když si jednou jeden z blyštivých tanečních kostýmů oblékne, ocitne se na cestě ke znovuprobuzení svého ženského já. Začne žít dvojím životem: denním, který se nijak výrazně nezměnil a nočním – životem břišní tanečnice. Vše se ale zkomplikuje tím, že se s kabaretovým muzikantem Chokrim začne tajně scházet i přesto, že právě on je vyvoleným její dcery. Salma se navíc rozhodne svého miláčka matce představit. Chtějí se přeci brát…

Scénář k Červenému saténu byl diplomovou prací Rajy Amari ještě coby studentky pařížské univerzity FEMIS. Tímto celovečerním snímkem letos debutuje na poli filmových režisérů.

Satin rouge potěší všechny příznivce exotických obrázků. Snadno okoukatelné záběry nudného domácího života vdovy jsou míchány s vášnivými pohyby břišních tanečnic v kabaretu.

Hodina a půl jsou ideálním časem pro příběh, jehož základní zápletku divák brzy odhalí. A přesto z kina odchází příjemně naladěn orientálním temperamentem a blýskavými flitry a možná že, zamíří i na nejbližší diskotéku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.