Berlinale ocenilo sociálně-politické téma

- Téma autor: red

Berlín 14. února (zpravodaj ČTK) – O Zlatého medvěda soutěžila na 59. ročníku Berlinale elitní skupina 18 filmů, ale celkově jich na prestižní přehlídce bylo uvedeno téměř 400

Claudia LlosováBerlín 14. února (zpravodaj ČTK) – O Zlatého medvěda soutěžila na 59. ročníku Berlinale elitní skupina 18 filmů, ale celkově jich na prestižní přehlídce bylo uvedeno téměř 400. Čestného Zlatého medvěda za své celoživotní dílo převzal už ve středu skladatel filmové hudby Maurice Jarre (84), majitel Oscarů za hudbu k filmům Lawrence z Arábie, Doktor Živago a Cesta do Indie. Zlatého medvěda za nejlepší film dnes na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale překvapivě získal peruánsko-španělský film La teta asustada (Vylekaný prs). Vítězný snímek dvaatřicetileté režisérky peruánského původu Claudie Llosové vypráví o následcích utrpení peruánských žen znásilňovaných a zneužívaných během politického násilí v 80. letech minulého století. Hrdinka vítězného filmového díla Fausta trpí nemocí, která se prý přenáší mateřským mlékem a kterou údajně trpí Peruánky, jež zažily léta teroru v době působení gerilové organizace Světlá stezka. Film je v anglické verzi uváděn pod názvem The Milk of Sorrow (Mléko utrpení).

Stříbrnou sošku za nejlepší mužský herecký výkon převzal Sotigui Kouyaté, představitel hlavní role ve francouzsko-britském počinu London River. Film francouzského režiséra alžírského původu Rašída Búšareba patřil mezi největší favority na Zlatého medvěda. Kvůli Kouyatému, jenž je původem z Mali, dnes program slavnostního galavečera nabral zpoždění, neboť své děkovací řeči využil k filozofování o životě a vyprávění příběhů.

Za nejlepší režii dnes sedmičlenná porota v čele s britskou herečkou Tildou Swintonovou ocenila íránského tvůrce Asghara Farhadího za jeho pohled na íránskou střední třídu Darbareye Elly (O Elly). Stříbrného medvěda za nejlepší scénář získali Oren Moverman a Alessandro Camon. Moverman je zároveň režisérem amerického soutěžního snímku The Messenger (Posel). Ten zachycuje osudy dvou armádních důstojníků, kteří mají nevděčný úkol informovat rodiny o úmrtí jejich synů padlých ve válce v Iráku. Jeden z těchto poslů se zamiluje do ženy jednoho z padlých vojáků. Protiválečné drama, v němž hlavní role ztělesnili Woody Harrelson a Ben Foster, získal před vyhlašováním hlavních cen rovněž mírovou filmovou cenu.

Birgit MinichmayrováHned dva filmy získaly Velkou cenu poroty. Jedním z nich je snímek Gigante argentinského režiséra Adriána Binieze, jenž rovněž obdržel cenu za nejlepší filmový debut. Ten vznikl v koprodukci Uruguaye, Argentiny, Nizozemska a Německa a vypráví příběh nesmělého hlídače, jehož posedlostí se stane sledování uklízečky prostřednictvím kamerového systému. Druhou cenu poroty obdržel německý film režisérky Maren Adeové Alle anderen (Všichni ostatní). Rakouská představitelka hlavní role Birgit Minichmayrová v tomto vztahovém dramatu navíc dostala Stříbrného medvěda za nejlepší ženský herecký výkon.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.