Berlinale: Julianne Moore rozesmála publikum lesbickou komedií

- eXtra kiNo autor: red

Americké herečky Julianne Moore a Annette Bening rozesmály publikum 60. ročníku filmového festivalu Berlinale v "lesbické komedii" Děti jsou v pořádku (The Kids Are All Right). Lisa Cholodenková, režisérka snímku, však popřela, že by uvedení filmu bylo schválně načasováno na americkou debatu o homosexuálních sňatcích.

Rodinná komedie pojednává o dlouhodobém lesbickém vztahu Jules (Mooreová) a Nic (Beningová). Jejich životy obrátí naruby poté, co jejich dvě dospívající děti kontaktují své biologické otce. Podle agentury Reuters se dnes diváci v kinosále smáli a filmu tleskali. Film byl na festivalu uveden mimo hlavní soutěž.

Režisérka Cholodenková připustila, že dokončení scénáře jí zabralo téměř pět let. Trefila se přitom do doby, kdy je téma homosexuálních svazků ve Spojených státech aktuální. "Věřím, že je dobré, když se právě nyní ve Státech kolem homosexuálních sňatků tolik děje. Myslím, že načasování tohoto filmu je docela zajímavé, ale nebylo zamýšlené," tvrdí režisérka.

V Kalifornii, kde se odehrává i film, byly sňatky osob stejného pohlaví zakázány v listopadu 2008, což se stalo předmětem soudního sporu. Požadavek homosexuálů uzákonit jejich sňatky už odmítly i některé další americké státy, jiné se k němu staví pozitivně.

Devětačtyřicetiletá Mooreová chtěla s režisérkou točit již od roku 1998, kdy tato filmařka dokončila taktéž snímek o lesbickém vztahu Vysoké umění (High Art).

Mooreovou na nejnovějším filmu zaujal spíše způsob, jak zkoumá rodinné vztahy než to, že pojednává o homosexuálních sňatcích. "Nemyslím, že záleží na vaší sexualitě. Co se týče mě a Annette, obě jsme vdané, obě máme děti, víme, jaké to je být rodičem, víme, jaké to je mít dlouhodobý vztah," podtrhla Mooreová.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.