Bella a Sebastián - recenze rodinného filmu

18. 2. 2014 - 21:06 | Recenze | František Fuka

Bella a Sebastián - recenze rodinného filmu zdroj: tisková zpráva

Do kin míří rodinný snímek o malém chlapci a jeho přátelství se psem. Bella a Sebastián úspěšně baví již čtyři generace čtenářů a diváků. Slavná kniha poprvé ožila jako televizní seriál v roce 1965, nyní se objevuje jako film.

Rok 1943, francouzské Alpy. V chalupě uprostřed paneneské přírody žije bača (Tchéky Karyo) a jeho (nevlastní) vnuk, malý Sebastián (Félix Bossuet). Jejich život v této idylické přírodě není úplně idylický, neboť:

  • Pytláci střílejí zvěř, starající se o svá mláďata
  • Nebezpečný zdivočelý megapes "bestie" vraždí ovce a ohrožuje lidi.
  • Při toulkách přírodou se Sebastián s oním psem setká, skamarádí se s ním (tedy s ní) a pojmenuje ji "Bella". Čímž se rozjede jejich společné dobrodružství.
  • Všude kolem jsou nacisti a jejich velitel pokukuje po krásné pekařce z vesnice.
  • Židi se pokoušejí utíkat přes zasněžené vrcholky hor do Švýcarska, což se nacistům nelíbí

Sebastián doufá, že ještě někdy uvidí svou matku (která je údajně v Americe, což je údajně hned na druhé straně pohoří, tedy tam, kde je podle židů Švýcarsko - ZDE NĚCO NESOUHLASÍ!)

"Bella a Sebastián" je původně kniha a následně nejméně dva seriály. Knihu jsem nečetl, seriály jsem neviděl a do minulého týdne jsem si myslel, že Bella je nějaké děvče, které Sebastián miluje. Nicméně mám mlhavé tušení, že tento nový francouzský film se v jistých zásadních dějových bodech výrazně liší.

  bella a sebastian 2 zdroj: tisková zpráva

Když jsem si přečetl popisek "Rodinný film o přátelství kluka a psa v horách", představoval jsem si něco podstatně jiného, než jsem nakonec v kině uviděl.

Tento film se bere překvapivě vážně. Myslím, že v něm není jediná komická scéna, a už vůbec ne scéna, ve které by se pes choval legračně "jako člověk", dával si vystrašeně packy přes oči, nebo něco podobného.

Hlavní hvězdou filmu je majestátní příroda a užijeme si mnoho záběrů, při kterých kamera létá nad opravdu překrásnými loukami, skalisky i zasněženými ledovcovými pláněmi.

A i když je hlavní zápletka i podzápletky značně předvídatelné, film je opět bere velmi vážně a předkládá nám je jako epická drama, při kterém bychom měli zadržovat dech.

A musím uznat, že se mu to docela daří. Hodně pomáhá výborný dramatický soundtrack od Armanda Amara a občas téměř dokumentární kamera. Například při noční scéně chybí klasické "hollywoodské dramatické svícení", takže je na plátně realistické šero, není skoro nic vidět a je to patřičně strašidelné.

 

zdroj: Archiv

 

Nový film Bella a Sebastián mě příjemně překvapil a odvážil bych se ho označit za kvalitní červenou knihovnu - něco jako Legenda o vášni pro mírně mladší obecenstvo.

Jde o rodinný film a proto je v našich kinech dabovaný. Jen úvodní název je přeložen titulkem - cituji doslova - "BELLAASEBASTIÁN". Bohužel - a myslím, že už jsem to kdysi psal - připadá mi, že v českém dabingu mluví všechny dětské postavy ve všech filmech úplně stejně. Bez ohledu na žánr a na dabéra. V traileru je hlas Sebastiána mnohem emotivnější a zajímavější, než v českém dabingu. Myslím, že kdyby film byl v původním znění, líbil by se mi ještě o něco víc.

Za zmínku také stojí, že Němci v tomto filmu poměrně často mluví německy, což není dabováno a jsou u toho české titulky - takže tomu malé děti (kvůli kterým je film dabovaný) nebudou rozumět, pokud jim to v kině někdo nepřečte.

Hodnocení: 70 %

P.S: V původní francouzské verzi je nejdříve zlý pes označován vesničany jako "bestie" ("bête") a pak je Sebastiánem pojmenoval "Bella" ("Belle"). Přitom "La belle et la bête" je původní francouzský název pohádky "Kráska a zvíře" / "Panna a netvor". O tuto narážku jsou tedy čtenáři / diváci v jiných jazycích ochuzeni.

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.