Bella a Sebastián - recenze rodinného filmu

18. 2. 2014 - 21:06 | Recenze | František Fuka

Bella a Sebastián - recenze rodinného filmu zdroj: tisková zpráva

Do kin míří rodinný snímek o malém chlapci a jeho přátelství se psem. Bella a Sebastián úspěšně baví již čtyři generace čtenářů a diváků. Slavná kniha poprvé ožila jako televizní seriál v roce 1965, nyní se objevuje jako film.

Rok 1943, francouzské Alpy. V chalupě uprostřed paneneské přírody žije bača (Tchéky Karyo) a jeho (nevlastní) vnuk, malý Sebastián (Félix Bossuet). Jejich život v této idylické přírodě není úplně idylický, neboť:

  • Pytláci střílejí zvěř, starající se o svá mláďata
  • Nebezpečný zdivočelý megapes "bestie" vraždí ovce a ohrožuje lidi.
  • Při toulkách přírodou se Sebastián s oním psem setká, skamarádí se s ním (tedy s ní) a pojmenuje ji "Bella". Čímž se rozjede jejich společné dobrodružství.
  • Všude kolem jsou nacisti a jejich velitel pokukuje po krásné pekařce z vesnice.
  • Židi se pokoušejí utíkat přes zasněžené vrcholky hor do Švýcarska, což se nacistům nelíbí

Sebastián doufá, že ještě někdy uvidí svou matku (která je údajně v Americe, což je údajně hned na druhé straně pohoří, tedy tam, kde je podle židů Švýcarsko - ZDE NĚCO NESOUHLASÍ!)

"Bella a Sebastián" je původně kniha a následně nejméně dva seriály. Knihu jsem nečetl, seriály jsem neviděl a do minulého týdne jsem si myslel, že Bella je nějaké děvče, které Sebastián miluje. Nicméně mám mlhavé tušení, že tento nový francouzský film se v jistých zásadních dějových bodech výrazně liší.

  bella a sebastian 2 zdroj: tisková zpráva

Když jsem si přečetl popisek "Rodinný film o přátelství kluka a psa v horách", představoval jsem si něco podstatně jiného, než jsem nakonec v kině uviděl.

Tento film se bere překvapivě vážně. Myslím, že v něm není jediná komická scéna, a už vůbec ne scéna, ve které by se pes choval legračně "jako člověk", dával si vystrašeně packy přes oči, nebo něco podobného.

Hlavní hvězdou filmu je majestátní příroda a užijeme si mnoho záběrů, při kterých kamera létá nad opravdu překrásnými loukami, skalisky i zasněženými ledovcovými pláněmi.

A i když je hlavní zápletka i podzápletky značně předvídatelné, film je opět bere velmi vážně a předkládá nám je jako epická drama, při kterém bychom měli zadržovat dech.

A musím uznat, že se mu to docela daří. Hodně pomáhá výborný dramatický soundtrack od Armanda Amara a občas téměř dokumentární kamera. Například při noční scéně chybí klasické "hollywoodské dramatické svícení", takže je na plátně realistické šero, není skoro nic vidět a je to patřičně strašidelné.

 

zdroj: Archiv

 

Nový film Bella a Sebastián mě příjemně překvapil a odvážil bych se ho označit za kvalitní červenou knihovnu - něco jako Legenda o vášni pro mírně mladší obecenstvo.

Jde o rodinný film a proto je v našich kinech dabovaný. Jen úvodní název je přeložen titulkem - cituji doslova - "BELLAASEBASTIÁN". Bohužel - a myslím, že už jsem to kdysi psal - připadá mi, že v českém dabingu mluví všechny dětské postavy ve všech filmech úplně stejně. Bez ohledu na žánr a na dabéra. V traileru je hlas Sebastiána mnohem emotivnější a zajímavější, než v českém dabingu. Myslím, že kdyby film byl v původním znění, líbil by se mi ještě o něco víc.

Za zmínku také stojí, že Němci v tomto filmu poměrně často mluví německy, což není dabováno a jsou u toho české titulky - takže tomu malé děti (kvůli kterým je film dabovaný) nebudou rozumět, pokud jim to v kině někdo nepřečte.

Hodnocení: 70 %

P.S: V původní francouzské verzi je nejdříve zlý pes označován vesničany jako "bestie" ("bête") a pak je Sebastiánem pojmenoval "Bella" ("Belle"). Přitom "La belle et la bête" je původní francouzský název pohádky "Kráska a zvíře" / "Panna a netvor". O tuto narážku jsou tedy čtenáři / diváci v jiných jazycích ochuzeni.

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.