Anna Šišková, kterou proslavil film Musíme si pomáhat, oslaví 50. narozeniny

29. 6. 2010 - 8:00 | Téma | red

Anna Šišková, kterou proslavil film Musíme si pomáhat, oslaví 50. narozeniny zdroj: tisková zpráva

Na první pohled velmi něžně a subtilně působí slovenská herečka Anna Šišková. Na jevišti ale dokáže řvát jak tur a předvádět divoké emoce. Pro svůj mladistvý vzhled bývá obsazována do rolí třicátnic a jen málokdo by hádal, že ve středu oslaví padesátiny. V Česku je známá především ze seriálů Místo v životě či Letiště, za výkon ve filmu Musíme si pomáhat obdržela Českého lva.

Sympatická blondýnka si z přibývajících let hlavu nedělá. "Herec je tím lepší, čím víc toho prožil ve vlastním životě. Nemusí projít právě tou zkušeností, kterou hraje. Pravda je, že čím víc bolesti člověk prožije, tím spíš pochopí postavy, které něco trápí. Zralí lidé bývají i zralými herci," myslí si členka bratislavské Astorky.

Anna Šišková chtěla být herečkou odjakživa. Už když se svými čtyřmi bratry běhala po kopcích Vrátné doliny a vypomáhala rodičům, kteří provozovali horský hotel. První herecké kroky na jevišti si odbyla v Púchově, kde chodila na gymnázium a do ochotnického kroužku. Na herectví ji po emigraci jednoho z bratrů kvůli špatnému kádrovému posudku nevzali. Místo vysněných studií v Bratislavě šla na pedagogickou fakultu do Prešova, kde po dvou letech získala angažmá v tamním divadle. Od roku 1981 pak 14 let hrála v Trnavském divadle.

Od rolí naivních dívek se časem propracovala k hlavním hrdinkám klasického divadelního repertoáru počínaje Shakespearem a Čechovem. Na prknech, která znamenají svět, umí být dětsky něžná, hysterická, vyzývavě drsná i stárnoucí a zlomená. Divadelní kritiky zaujala především intuitivním a spontánním herectvím, málokdo ale ví, že Anna Šišková v sobě skrývá i velký kus komedianta.

Českým divákům se vetkla do paměti jako představitelka Marie z filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat (2000). V příběhu manželů, kteří za války ukrývají židovského mladíka, excelovala po boku Bolka Polívky a Jaroslava Duška a za svůj výkon získala Českého lva v hlavní ženské kategorii. Snímek byl dokonce nominován na Oscara.

Malé oslavy, Anna Šišková, Ági Gubíková

V roce 2002 byla nominována na Českého lva podruhé, tentokrát za vedlejší roli v Krutých radostech. Film režíroval její tehdejší manžel Juraj Nvota a herečka v něm hrála zamilovanou leč nešťastnou ženu. Ve filmu Sluneční stát (2005) si pak pro změnu střihla rozvedenou alkoholičku, která se živí sexem po telefonu. Tou dobou také začala hrát v českých seriálech Eden, Místo v životě a Letiště. Nyní natáčí snímek Sudetenland a je k vidění například v komedii Vše o ženách ve Studiu dva.

Anna má dvě dcery, které rozhodně nezapřou umělecké geny. Novinářka, muzikantka a v současnosti průvodkyně po Nepálu Dorota Nvotová (27) se narodila ze vztahu se slovenským legendárním hudebníkem a hercem Jaro Filipem. Filmová dokumentaristka Tereza (22) z manželství s divadelním a filmovým režisérem Jurajem Nvotou. Obě mladé ženy už několikrát předvedly svůj herecký talent před kamerou. S nynějším partnerem, českým režisérem Jiřím Chlumským, se Anna Šišková seznámila při natáčení slovenské komedie Konečná stanica (2004).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.