Anna Šišková, kterou proslavil film Musíme si pomáhat, oslaví 50. narozeniny

29. 6. 2010 - 8:00 | Téma | red

Anna Šišková, kterou proslavil film Musíme si pomáhat, oslaví 50. narozeniny zdroj: tisková zpráva

Na první pohled velmi něžně a subtilně působí slovenská herečka Anna Šišková. Na jevišti ale dokáže řvát jak tur a předvádět divoké emoce. Pro svůj mladistvý vzhled bývá obsazována do rolí třicátnic a jen málokdo by hádal, že ve středu oslaví padesátiny. V Česku je známá především ze seriálů Místo v životě či Letiště, za výkon ve filmu Musíme si pomáhat obdržela Českého lva.

Sympatická blondýnka si z přibývajících let hlavu nedělá. "Herec je tím lepší, čím víc toho prožil ve vlastním životě. Nemusí projít právě tou zkušeností, kterou hraje. Pravda je, že čím víc bolesti člověk prožije, tím spíš pochopí postavy, které něco trápí. Zralí lidé bývají i zralými herci," myslí si členka bratislavské Astorky.

Anna Šišková chtěla být herečkou odjakživa. Už když se svými čtyřmi bratry běhala po kopcích Vrátné doliny a vypomáhala rodičům, kteří provozovali horský hotel. První herecké kroky na jevišti si odbyla v Púchově, kde chodila na gymnázium a do ochotnického kroužku. Na herectví ji po emigraci jednoho z bratrů kvůli špatnému kádrovému posudku nevzali. Místo vysněných studií v Bratislavě šla na pedagogickou fakultu do Prešova, kde po dvou letech získala angažmá v tamním divadle. Od roku 1981 pak 14 let hrála v Trnavském divadle.

Od rolí naivních dívek se časem propracovala k hlavním hrdinkám klasického divadelního repertoáru počínaje Shakespearem a Čechovem. Na prknech, která znamenají svět, umí být dětsky něžná, hysterická, vyzývavě drsná i stárnoucí a zlomená. Divadelní kritiky zaujala především intuitivním a spontánním herectvím, málokdo ale ví, že Anna Šišková v sobě skrývá i velký kus komedianta.

Českým divákům se vetkla do paměti jako představitelka Marie z filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat (2000). V příběhu manželů, kteří za války ukrývají židovského mladíka, excelovala po boku Bolka Polívky a Jaroslava Duška a za svůj výkon získala Českého lva v hlavní ženské kategorii. Snímek byl dokonce nominován na Oscara.

Malé oslavy, Anna Šišková, Ági Gubíková

V roce 2002 byla nominována na Českého lva podruhé, tentokrát za vedlejší roli v Krutých radostech. Film režíroval její tehdejší manžel Juraj Nvota a herečka v něm hrála zamilovanou leč nešťastnou ženu. Ve filmu Sluneční stát (2005) si pak pro změnu střihla rozvedenou alkoholičku, která se živí sexem po telefonu. Tou dobou také začala hrát v českých seriálech Eden, Místo v životě a Letiště. Nyní natáčí snímek Sudetenland a je k vidění například v komedii Vše o ženách ve Studiu dva.

Anna má dvě dcery, které rozhodně nezapřou umělecké geny. Novinářka, muzikantka a v současnosti průvodkyně po Nepálu Dorota Nvotová (27) se narodila ze vztahu se slovenským legendárním hudebníkem a hercem Jaro Filipem. Filmová dokumentaristka Tereza (22) z manželství s divadelním a filmovým režisérem Jurajem Nvotou. Obě mladé ženy už několikrát předvedly svůj herecký talent před kamerou. S nynějším partnerem, českým režisérem Jiřím Chlumským, se Anna Šišková seznámila při natáčení slovenské komedie Konečná stanica (2004).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.