Američané v roce 2009 utratili více za filmy v kinech než na DVD

5. 1. 2010 - 19:00 | Téma | red

Američané v roce 2009 utratili více za filmy v kinech než na DVD zdroj: tisková zpráva

Poprvé od roku 2002 utratili američané více peněz za shlédnutí hollywoodských filmů v kině než za jejich nákup na DVD a nosičích Blu-ray. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila mediální výzkumná společnosti Adams Media Research. Tento trend by měl podle firmy pokračovat i nadále.

Celkové příjmy z prodeje DVD a Blue-ray klesly o deset procent na 13 miliard USD. Tento údaj však kromě disků s filmy zahrnuje i disky s televizními pořady, koncerty a dalším obsahem. Tržby ze samotného prodeje nosičů s filmy se snížily o 13 procent na 8,73 miliardy USD, a zaostaly tak za tržbami kin, které činily 9,87 miliardy USD. Proti předchozímu roku se tržby kin zvýšily o deset procent. Společnost Adams však upozornila, že údaje jsou zatím jen předběžné, nezahrnují ještě přesná čísla z konce prosince.

V posledních letech hollywoodská filmová studia získávala velkou část peněz investovaných do filmů hlavně z prodeje DVD. Zájem o DVD se však snižuje a filmová studia tak budou muset zřejmě přehodnotit svůj podnikatelský model.

Prodej filmových DVD ve Spojených státech zažil svůj vrchol v roce 2004, kdy tržby činily 12,1 miliardy USD. Kvůli rostoucímu počtu televizí nabízejících filmy na vyžádání a internetových distributorů se však prodej disků s filmy snižuje a neočekává se, že by se čísla vrátila na úroveň před šesti lety. Částečně sice roste zájem o disky s novou technologií Blu-ray, avšak zde poptávku snížila recese a změna chování zákazníků. Loni se v technologii Blu-ray prodaly disky za 1,1 miliardy USD a počet domácností s přehrávačem Blu-ray stoupl na osm milionů ze tří.

Prodej DVD rovněž snižuje nabídka od levných půjčoven a internetových služeb. Mezi ty patří kiosky Redbox firmy Coinstar, které nabízejí půjčení DVD za dolar denně. Tržby z půjčování filmů na DVD loni mírně stouply na 8,15 miliardy USD z 8,11 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.