Američané v roce 2009 utratili více za filmy v kinech než na DVD

5. 1. 2010 - 19:00 | Téma | red

Američané v roce 2009 utratili více za filmy v kinech než na DVD zdroj: tisková zpráva

Poprvé od roku 2002 utratili američané více peněz za shlédnutí hollywoodských filmů v kině než za jejich nákup na DVD a nosičích Blu-ray. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila mediální výzkumná společnosti Adams Media Research. Tento trend by měl podle firmy pokračovat i nadále.

Celkové příjmy z prodeje DVD a Blue-ray klesly o deset procent na 13 miliard USD. Tento údaj však kromě disků s filmy zahrnuje i disky s televizními pořady, koncerty a dalším obsahem. Tržby ze samotného prodeje nosičů s filmy se snížily o 13 procent na 8,73 miliardy USD, a zaostaly tak za tržbami kin, které činily 9,87 miliardy USD. Proti předchozímu roku se tržby kin zvýšily o deset procent. Společnost Adams však upozornila, že údaje jsou zatím jen předběžné, nezahrnují ještě přesná čísla z konce prosince.

V posledních letech hollywoodská filmová studia získávala velkou část peněz investovaných do filmů hlavně z prodeje DVD. Zájem o DVD se však snižuje a filmová studia tak budou muset zřejmě přehodnotit svůj podnikatelský model.

Prodej filmových DVD ve Spojených státech zažil svůj vrchol v roce 2004, kdy tržby činily 12,1 miliardy USD. Kvůli rostoucímu počtu televizí nabízejících filmy na vyžádání a internetových distributorů se však prodej disků s filmy snižuje a neočekává se, že by se čísla vrátila na úroveň před šesti lety. Částečně sice roste zájem o disky s novou technologií Blu-ray, avšak zde poptávku snížila recese a změna chování zákazníků. Loni se v technologii Blu-ray prodaly disky za 1,1 miliardy USD a počet domácností s přehrávačem Blu-ray stoupl na osm milionů ze tří.

Prodej DVD rovněž snižuje nabídka od levných půjčoven a internetových služeb. Mezi ty patří kiosky Redbox firmy Coinstar, které nabízejí půjčení DVD za dolar denně. Tržby z půjčování filmů na DVD loni mírně stouply na 8,15 miliardy USD z 8,11 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.