35. Letní filmová škola Uherské Hradiště

6. 8. 2009 - 14:16 | Téma | red

35. Letní filmová škola Uherské Hradiště zdroj: tisková zpráva

Filmy rakouské, belgické, francouzské, ale nejenom odtud... 35. LFŠ se koná v Uherském Hradišti od 24. 7. do 2. 8. 2009. Sekce Jiná Belgie představí belgickou kinematografii, zejména belgický surrealismus

35. LFŠ se koná v Uherském Hradišti od 24. 7. do 2. 8. 2009.

Raoul Servais Sekce Jiná Belgie představí belgickou kinematografii, zejména belgický surrealismus. Na LFŠ přijedou osobně režisér Thierry Zéno, animátor Raoul Servais, glosátor belgické společnosti Jan Bucquoy a známý režisér Jaco van Dormael (Toto hrdina, Osmý den).

Digitalizace kin jako nový fenomén je na programu Letní filmové školy ve čtvrtek 30. července. V tento den bude v kině Hvězda promítnut film U2 3D z digitální kopie, jeho promítání bude předcházet prezentace digitálních a 3D technologií.

Sekce Fokus: Rakousko uvede filmy rakouských režisérů, ale také staré rakousko-uherské erotické filmy Johanna Schwarzera (celkem 12 snímků o celkové délce 55 minut).

Filmová čítanka: Francouzské neobaroko předvede filmy tvůrců, mezi nimiž nechybí Leos Carax, Jean Jacques Beineix, Luc Besson.

Zamrzlý obraz – film a komiks je cyklus filmů, pásem, přednášek a workshopů se věnuje komiksu v různých uměleckých formách s důrazem na propojení filmového a komiksového média a stylu.

Retrospektivy se týkají Václava Vorlíčka, Věry Chytilové, Petera Solana, Jerzyho Skolimowského, Petera Bacsóa a Györgyho Pálfiho; k loňskému výročí 100 let polské kinematografie se organizátoři LFŠ rozhodli letos připravit medailon ikony polského filmu, herce Zbygniewa Cybulského.

Sekce Film a živá hudba spojuje klasické němé filmy s moderním hudebním doprovodem.

Zbývající sekce Přepisování minulosti - Filmy na hraně (roku 1989), Panorama filmové kritiky, Napříč Evropou: migrace jako syndrom a Visegrádský horizont se věnují publicistice a tvorbě začínajících autorů.

Suzanne Vega bude v Uherském Hradišti koncertovat 26. července 2009, doprovodí ji kytarista Gerry Leopard a baskytarista Mike Visceglia. První tisíc návštěvníků do 19 let bude mít vstup zdarma. Děti s rodiči do 15 let mají vstup zdarma neomezeně.

Oficiální druhé kolo přijímacího řízení Filmové školy Zlín na obory: Produkce a režie, Obraz a zvuk, Klasická animace proběhne v rámci programu Letní filmové školy formou všeobecného testu 28. 7. v 11.00 h. Test je zdarma.

Výroční ceny AČFK

Jako každý rok předá i letos Asociace českých filmových klubů na Letní filmové škole své výroční ceny. Letošními laureáty jsou:

Ondrej Šulaj – za výrazný podíl na formování československé a později slovenské kinematografie, za scénáristické i režijní kvality a institucionální podporu a rozvoj slovenské filmové tvorby po roce 1989;

Raoul Servais – za rozvoj animačních postupů a rozvíjení jasné autorské linie a unikátního spojení animovaného filmu s hranou tvorbou;

Václav Vorlíček – za inovace v žánrovém profilu české bláznivé komedie a pohádky a odvahu v experimentování s trikovými postupy v komediálním žánru;

Jaromíra Pilařová – za osobní přínos českému klubovému hnutí, dlouhodobou práci v revizní komisi AČFK a Filmovém klubu Sokolov;

Jaco van Dormael – za dlouhodobý humanistický přístup k tématům a postavám svých filmů, zejména při portrétování lidí s mentálním či fyzickým handicapem a jejich výjimečné umělecké ztvárnění.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.