25. února příjde do kin Troškův film Doktor od Jezera hrochů

18. 2. 2010 - 15:47 | Téma | red

25. února příjde do kin Troškův film Doktor od Jezera hrochů zdroj: tisková zpráva

Režisér Zdeněk Troška natočil celovečerní komedii Doktor od Jezera hrochů podle humoristického románu Miroslava Švandrlíka. Představil ji dnes na projekci v Praze.

Je příběhem mladého lékaře, kterým manipulují jeho ambiciózní žena a tchyně. Kniha poprvé vyšla v 80. letech a dočkala se mnoha vydání. Část snímku natočil Troškův štáb na autentických místech v Keni.

Film vznikl v česko-slovenské koprodukci s rozpočtem 30 milionů korun. Producentem byly společnosti Farbyka a XYZ film & production, koproducentem TV Nova. V průběhu děje zazní jména řady reklamních partnerů či se v záběru objeví jejich loga. Do kin snímek vstoupí 24. února ve 43 kopiích. Dalších 12 bude uvedeno na Slovensku.

Hlavní roli neprůbojného doktora ztvárnil herec Švandova divadla v Praze Jaroslav Šmíd, která hrál například v seriálech Život na zámku, Nemocnici na kraji města po dvaceti letech a Místo nahoře. V dalších rolích se objeví Tereza Bebarová, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Jitka Smutná, Oldřich Navrátil, Sandra Pogodová, Alžběta Stanková, Michal Novotný, Miroslav Vladyka a Bohumil Klepl. Jednu z epizodních rolí ztvárnil režisér, který napsal scénář s Markem Kališem.

"Zápletka je jen takovou hříčkou, která v sobě moc akce nemá. Scénář je založen na vtipu slovním a na hrdinech příběhu. Jsou typickými produkty ryzí české mentality a každý se v nich pozná," řekl režisér. Lituje, že se Švandrlík premiéry nedožil. Zemřel loni v říjnu v 77 letech a filmaři mu svůj snímek věnovali. Podle Trošky ho zaujaly přípravy filmu natolik, že těsně před smrtí dokončil synopsi možného pokračování.

"Snažili jsme se udělat co nejvěrnější přepis jeho knihy; pouze jsme příběh ze 70. let minulého století přenesli do současnosti," uvedl Troška. Nesmělý lékař je tak i na filmovém plátně obětí své chamtivé ženy a intrikánské tchyně. Obě se ho snaží přimět ke kariéře spojené se snadným vyděláváním peněz. Obstarají mu zdánlivě lukrativní místo lékařského dozoru v daleké Africe. Zapomenou však, že je smolař a pesimista.

Producent komedie Doktor od Jezera hrochů Marek Veselický je novou tváří na tomto poli. Jeho společnost Farbyka vznikla na Slovensku před osmi lety, zároveň založil i českou produkci Farbyka production.

Kvůli natáčení v Africe producenti oslovili zkušenou keňskou společnost Pontact Production, která má za sebou projekty jako Bílá masajka a Nikde v Africe. Natáčelo se v české nemocnici ve vesnici Itibo, v pralese Kakamega, na letišti v Kisumu i u jezera Nakuru.

Koncem roku vyšla i audiokniha podle Švandrlíkova románu, kterou v koprodukci vydavatelství Popron Music a nakladatelství XYZ namluvil Bohumil Klepl.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.