25. února příjde do kin Troškův film Doktor od Jezera hrochů

18. 2. 2010 - 15:47 | Téma | red

25. února příjde do kin Troškův film Doktor od Jezera hrochů zdroj: tisková zpráva

Režisér Zdeněk Troška natočil celovečerní komedii Doktor od Jezera hrochů podle humoristického románu Miroslava Švandrlíka. Představil ji dnes na projekci v Praze.

Je příběhem mladého lékaře, kterým manipulují jeho ambiciózní žena a tchyně. Kniha poprvé vyšla v 80. letech a dočkala se mnoha vydání. Část snímku natočil Troškův štáb na autentických místech v Keni.

Film vznikl v česko-slovenské koprodukci s rozpočtem 30 milionů korun. Producentem byly společnosti Farbyka a XYZ film & production, koproducentem TV Nova. V průběhu děje zazní jména řady reklamních partnerů či se v záběru objeví jejich loga. Do kin snímek vstoupí 24. února ve 43 kopiích. Dalších 12 bude uvedeno na Slovensku.

Hlavní roli neprůbojného doktora ztvárnil herec Švandova divadla v Praze Jaroslav Šmíd, která hrál například v seriálech Život na zámku, Nemocnici na kraji města po dvaceti letech a Místo nahoře. V dalších rolích se objeví Tereza Bebarová, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Jitka Smutná, Oldřich Navrátil, Sandra Pogodová, Alžběta Stanková, Michal Novotný, Miroslav Vladyka a Bohumil Klepl. Jednu z epizodních rolí ztvárnil režisér, který napsal scénář s Markem Kališem.

"Zápletka je jen takovou hříčkou, která v sobě moc akce nemá. Scénář je založen na vtipu slovním a na hrdinech příběhu. Jsou typickými produkty ryzí české mentality a každý se v nich pozná," řekl režisér. Lituje, že se Švandrlík premiéry nedožil. Zemřel loni v říjnu v 77 letech a filmaři mu svůj snímek věnovali. Podle Trošky ho zaujaly přípravy filmu natolik, že těsně před smrtí dokončil synopsi možného pokračování.

"Snažili jsme se udělat co nejvěrnější přepis jeho knihy; pouze jsme příběh ze 70. let minulého století přenesli do současnosti," uvedl Troška. Nesmělý lékař je tak i na filmovém plátně obětí své chamtivé ženy a intrikánské tchyně. Obě se ho snaží přimět ke kariéře spojené se snadným vyděláváním peněz. Obstarají mu zdánlivě lukrativní místo lékařského dozoru v daleké Africe. Zapomenou však, že je smolař a pesimista.

Producent komedie Doktor od Jezera hrochů Marek Veselický je novou tváří na tomto poli. Jeho společnost Farbyka vznikla na Slovensku před osmi lety, zároveň založil i českou produkci Farbyka production.

Kvůli natáčení v Africe producenti oslovili zkušenou keňskou společnost Pontact Production, která má za sebou projekty jako Bílá masajka a Nikde v Africe. Natáčelo se v české nemocnici ve vesnici Itibo, v pralese Kakamega, na letišti v Kisumu i u jezera Nakuru.

Koncem roku vyšla i audiokniha podle Švandrlíkova románu, kterou v koprodukci vydavatelství Popron Music a nakladatelství XYZ namluvil Bohumil Klepl.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.