Ikona maďarského herectví se do Zlína na přehlídku vrátila po deseti letech. A jak ČTK a Českému rozhlasu řekl, festival se za tu dobu podstatně změnil. "Před deseti lety tady bylo větší 'teplo'. Teď, po deseti letech, to tady vnímám spíše jako velký byznys. Na druhou stranu jsem si vědom toho, že bez byznysu to nejde. Celkově je tady velmi přátelská atmosféra a jsem moc rád, že jsem opět dorazil," uvedl.
János Bán do Zlína přijel i díky tomu, že organizátoři Zlín Film Festivalu zařadili do programu přehlídku maďarské kinematografie. Společně s Pavlem Lelovicsem, předsedou brněnského maďarského občanského sdružení, tak chtěli připomenout předsednictví Maďarska EU, které nyní končí.
I přesto, že János Bán natočil řadu filmů i televizních seriálů, pro české diváky zřejmě již navždy zůstane Otíkem. "Nevnímám to jako stigma. Jsem herec a pro mě to byla velká výzva a čest. A to nejen proto, že jsem si mohl zahrát v tomto filmu a pracovat s panem Menzelem, ale že jsem mohl poznat i jinou zemi, její kulturu," řekl.
Jak ale ČTK přiznal, začátky natáčení Vesničky pro něj nebyly nijak jednoduché. Hodně se prý musel snažit, aby jej jeho čeští kolegové přijali mezi sebe, aby uvěřili jeho hereckým schopnostem. "Mám nádherné vzpomínky na spolupráci s panem Mariánem Labudou, který také byl vlastně zahraničním hercem. Pan Labuda mi pořád říkal: 'Musíme držet spolu. My jsme tady vlastně takoví zahraniční hosté'. Při natáčení nás pan Menzel pořád jazykově korigoval," zavzpomínal.
Jednou z největších poct, co se rolí ve filmech týká, Bán označil úlohu v koprodukčním snímku Člověk bez osudu (2005). Maďarský režisér Lajos Koltai zfilmoval novelu maďarského spisovatele Imreho Kertésze, původně vydanou bez povšimnutí v roce 1975.
Čtenářská obec ji znovu objevila v 90. letech a způsobila senzaci, na jejímž konci stála Nobelova cena za literaturu. Jde o citlivě a neobvykle pojaté vyprávění židovského chlapce Gyuriho, který se postupně propadá soukolím nacistické vyhlazovací mašinerie. Příběh staví na kontrastu děsivosti života v táborech a nezúčastněného, zdánlivě racionálně odtažitého vyprávění dospívajícího teenagera, který se snaží vyrovnat se s nenormálními podmínkami tím, že se na ně snaží pohlížet očima normality.
Fórum maďarského filmu zlínského festivalu představuje šest filmů - Bezvětří (2010), Bibliotheque Pascal (2010), Kaméleon (2008), Jedna (2009), Vespa (2010) a Na hvězdné stezce (2004).
Film festival Zlín potrvá do neděle, vyvrcholí ale již o den dříve, kdy odborné poroty zveřejní vítězné snímky jednotlivých soutěžních kategorií.