Jiří Bartoška loni podobně ocenil španělského herce Antonia Banderase. Předtím cenu z jeho rukou převzali britský herec Christopher Lee a výkonný ředitel mezinárodního odborného časopisu Variety Steven Gaydos.
Sedmatřicetiletý Jude Law byl dvakrát nominován na Oscara - poprvé za roli dezertéra v dramatu Návrat do Cold Mountain, podruhé za výkon ve snímku Talentovaný pan Ripley, za nějž získal i britskou cenu BAFTA. Právě tento film z roku 1999 si sám vybral pro dnešní slavnostní večer.
"Dobrý večer, jsem rád, že jsem mohl přijet. Děkuji," řekl herec česky a pokračoval v angličtině. "Je to úžasný festival, o kterém jsem slyšel řadu let. Přijet sem a zažít nadšení mladého publika je pro mě úžasným zážitkem," uvedl.
Jude Law potom upozornil na okamžik, kdy se výkon umělce či něco, co udělá herec nebo napíše spisovatel, střetne s publikem. "Naplnění takové lidské komunikace je to nejlepší. Jsem rád, že mám práci, kde mohu něco takového prožívat. Lze to zažít i tehdy, když se setkají stejně smýšlející lidé v tvůrčím procesu," dodal. Připomněl režiséra Anthonyho Minghellu, s nímž natočil tři filmy a který před dvěma lety náhle zemřel.
"Něco takového jsem prožíval právě s ním. Dnes, když dostávám toto uznání, na něj prostě nemohu nemyslet," podotkl. Poděkoval organizátorům festivalu, že mu věnovali tolik času. "Ohromně se mi tu líbí. Děkuji vám všem také za vaši lásku k filmu," řekl.
Před projekcí se Jude Law prošel po červeném koberci před kinem, kde na něj čekaly stovky fanoušků. Dal rozhovory televizním štábům i Radiožurnálu a rozdal několik autogramů.
Snímek Talentovaný pan Ripley je příběhem muže, který chtěl být někým jiným - lepším, hezčím, úspěšnějším a bohatším. Tom Ripley je chudý newyorský pianista, jehož sny se naplní toho dne, kdy ho bohatý průmyslník omylem pokládá za spolužáka svého syna Dickieho a požádá ho, aby ho z Itálie, kde si protáhl prázdniny, přivezl domů. Tomovi se podaří k němu a jeho snoubence připojit, avšak stále hůř a hůř snáší jízlivou blahosklonnost, kterou vůči němu bohatý mladík projevuje. Nakonec se odhodlá k drastickému kroku.
zdroj:
tisková zpráva
Vedle Lawa se v této adaptaci románu Patricie Highsmithov objevili Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett a Philip Seymour Hoffman. Jude Law pracoval s předními režiséry, jako jsou Steven Spielberg - film A.I. - Umělá inteligence či Sam Mendes - kriminální drama Road to Perdition. V Annaudově filmu Nepřítel před branami ztvárnil úlohu sovětského ostřelovače z bitvy u Stalingradu. Upozornil na sebe i ve filmové adaptaci divadelní hry Na dotek, jako barman v emotivním snímku Moje borůvkové noci, ve filmu Terryho Gilliama Imaginárium dr. Parnasse a nejnověji ve filmu Sherlock Holmes.
Law je ceněn i za svou divadelní práci. Za výkon v broadwayské inscenaci Indiscretions získal v polovině 90. let Theatre World Award a nominaci na cenu Tony. Nadšené ohlasy vzbudila londýnská inscenace Hamleta z roku 2009, v níž vytvořil titulní roli. Představení, které bylo pak inscenováno na Broadwayi, vyneslo Lawovi letos cenu Critics' Circle Theatre Award, dále ocenění What's On Stage.com Award a nominace na ceny Laurence Oliviera, Broadway.com a Tony. Jude Law byl vyznamenán prestižním řádem Rytíř umění a literatury Francouzské republiky. Angažuje se v řadě charitativních projektů a mírových aktivit.