Harry Potter končí, jak vypadala včerejší londýnská premiéra závěrečného dílu?

- eXtra kiNo autor: red

Tisíce fanoušků, kteří včera zavítaly na londýnské Trafalgarské náměstí, se po dlouhém čekání dočkaly svých idolů, hvězd filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2. Loučení filmovou sérií přineslo slzy nejen na tvářích fanoušků, ale také na tváři autorky knižní předlohy J.K.Rowling a představitelky Hermiony Emmy Watson.

Nad Potterovými příznivci, kteří v mnoha případech čekali na náměstí i několik dní, se ale aspoň smilovala příroda. Po chladném a deštivém dni vysvitlo odpoledne nad středem Londýna slunce a vydrželo během celého několikahodinového ceremoniálu, který světovou premiéru provázel.

Premiérové promítání bylo podle tradice na náměstí Leicester Square, ale červený koberec se k němu tentokrát táhl až z nedalekého Trafalgarského náměstí. Zde také na pódiu předstupovaly před křičící nadšené fanoušky hvězdy filmu, které začínaly jako desetileté děti a s filmovou sérií dospěly - Daniel Radcliffe jako Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Emma Watson, která hrála Hermionu Granger, a Rupert Grint, jenž dal filmovou podobu třetímu z trojice nerozlučných čarodějnických přátel, Ronu Weasleymu.

Harry Potter a relikvie smrti část 2

Kromě nich na červeném koberci procházela první liga britských herců, kteří ve filmu vystupovali - Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Alan Rickman, Michael Gambon, Julie Walters či Helena Bonham Carter.

Dnešní premiéra znamená konec éry, která přinesla slávu a bohatství dosud neznámé Rowlingové i filmovým představitelům jejích hrdinů. Její příběhy okouzlily dospělé a především děti, byly formativním zážitkem pro celou generaci mladých a mnohé z nich přiměly číst knihy.

Dosud se ve světě prodalo přes 400 milionů výtisků knih o Potterovi. Přeloženy byly do 69 jazyků včetně češtiny. První film ze série, Harry Potter a Kámen mudrců, měl premiéru v roce 2001; čtyři roky poté, co Rowling vydala stejnojmennou první knihu. Sedm filmů dosud na celém světě vydělalo 6,4 miliardy dolarů a přispělo k rozvoji britského filmu, protože producent David Heyman a Rowling trvali na tom, že půjde o britskou produkci. Poslední díl je zároveň prvním, který byla natočen také trojrozměrně.

Harry Potter a relikvie smrti část 2

Série se stala jedním z nejpopulárnějších projektů v historii filmu a tak není divu, že tíha loučení s celým dobrodružstvím dnes dolehla na hlavní herecké představitele, producenty Davida Heymana a Davida Barrona, režiséra Davida Yatese i autorku J.K. Rowling, kteří se na závěr sešli na pódiu na Trafalgarském náměstí a vzájemně si děkovali.

Emma Watson i J.K. Rowling se rozplakaly a nepomohlo jim ani žertování Ruperta Grinta, který prohlásil, že s potterovkami strávil "nejlepší polovinu svého života". Radcliffe zdůraznil, že za všechno v herecké kariéře vděčí právě autorce J.K.Rowling.

Emma Watson na premiéře Harry Potter a relikvie smrti část 2

"Já přece už pláču," odpověděla Rowling, když fanoušci začali skandovat "děkujeme". "Já snad napíšu ještě jednu knihu," řekla v žertu. Již dříve ale v rozhovoru prohlásila, že nic takového nemá v úmyslu. "Zásadně nikdy neříkám nikdy, ale ne. I když Harry Potter je moje dítě, tak když budu chtít...," uvedla.

Připustila přitom, že neví, proč jsou její knihy tak úspěšné. "Kdybych to věděla, tak to zopakuju. Prostě udeřil blesk," dodala.

Rowling sice o Harrym už nepíše, ale jeho svět ještě úplně neopustila. V červnu spustila interaktivní webovou stránku s novým materiálem o Potterovi a oznámila, že se jeho příběhy budou vůbec poprvé prodávat v podobě elektronických knih.

Harry Potter a relikvie smrti část 2

Do britských a amerických kin půjde film 15. července. V České republice se bude promítat od 14. července.

Daniel Radcliffe prohlásil, že Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 je s přehledem nejlepším filmem z celé série. Také první recenze v britských listech mají pro film hlavně chválu.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.