X-Men

X-Men

X-Men
2000, 104 min
dokina.cz 7.3 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Nedaleká budoucnost. Po celé planetě se rodí děti s X-faktorem v genech, který jim dává zvláštní sílu - třeba ničivý laserový pohled nebo schopnost létat, přesunovat předměty nebo ovládat počasí. Profesor X, Wolverine, Storm, Jean Grey, Rogue, Cyclops, Magneto, Toad, Mystique, Sabretooth jsou mutanti s mimořádnými schopnostmi. Ale pro lidi, kteří takovéto schopnosti nemají, je velice těžké mutanty akceptovat a neubránit se strachu.

Nejcitelnějí potřebu naučit mutanty jak pracovat se svou zvláštní silou a mít nad ní kontrolu má porfesor Charles Xavier - světově uznávaný telepat - mutant. Zřídí speciální školu a jeho záměrem je, aby se žáci chovali tak, aby se svět odnaučil strachu před nimi. Xavier přijímá dva nové žáky. Je to Logan - osamělý silák a Rogue, která může přijmout jakoukoliv sílu i paměť ze všeho, čeho se dotkne. Proti filosofii profesora Xaviera stojí senátor Kelly, který by mutanty nejradši zlikvidoval.

Akční sci-fi film s názvem X-Men natočil režisér Bryan Singer (např. Nadaný žák) podle veleúspěšného comicsového příběhu. Kromě zábavy, použití triků a vynalézavých futuristickýžh kostýmů nelze ignorovat ani hlubší filosofický podtext.

Mohou existovat vedle sebe lidé a mutanti? Jak jsme připraveni respektovat vzájemné rozdílnosti i podobnosti? Je to o tom, jak je těžké najít hranici tolerance v soužití a pochopit svoje zvláštnosti. A to jsou aktuální otázky ve chvíli, kdy jsou stránky novin plné úvah o klonování, geneticky upravených potraviných a slovo mutant jakoby patřilo do našeho slovníku odjakživa.
Ve filmu uvidíme herce, jako je: Hugh Jackman, Patrick Stewart (známý ze Start Treku), Ian McKellen, Famke Janssen a mnoho dalších.

Sugestivní hudbu zkomponoval Michael Kamen, který má na svém kontě skoro 80 filmových titulů jako např. 101 Dalmatinů, Opus pana Hollanda, Don Juan DeMarco. Se zatajeným dechem budete sledovat dobrodružství o schopnostech, které v sobě každý člověk může skrývat.

celý popis

TRAILERY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY