Vetřelec vs. Predátor

Vetřelec vs. Predátor

AVP: Alien vs. Predator
2004, 101 min
dokina.cz 4.8 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Kultovní filmové postavy spolu bojují v akčním sci-fi thrilleru Vetřelec vs. Predátor. Odhalení starobylé pyramidy, pohřbené pod ledovým povrchem Antarktidy, přiláká na tento zmrzlý kontinent vědeckou výpravu. Tu tady čeká mnohem větší překvapení - pyramida je arénou pro dva válčící mimozemské druhy. Ať už vyhraje ten nebo onen, lidé prohrávají.

Neuvěřitelné a strašlivé dobrodružství začne ve chvíli, kdy zazobaný průmyslník Charles Bishop Weyland podnítí vytvoření mezinárodního týmu archeologů, přírodovědců a bezpečnostních expertů pod vedením ekoložky a cestovatelky Alexy "Lexy" Woodsové, který má prozkoumat záhadné obrysy budovy schované hluboko pod ledovým příkrovem poblíž Antarktidy. Překvapení ukryté v hloubce 2000 stop pod zmrzlým povrchem nejprve fascinuje a pak vyděsí. Členové expedice najdou pyramidu se stopami aztécké, egyptské a kambodžské kultury. V jejím nitru objeví bludiště chodeb, jehož technologické vybavení ukazuje na práci neznámých mimozemských civilizací. Stěny místností neočekávaně mění tvar, vězní jednotlivé členy týmu a oddělují je od jejich kolegů. Při strastiplné cestě napříč pyramidou vyjde najevo strašlivá pravda: Podzemní chrám obývají Predátoři, kteří drží v zajetí živou vetřelčí královnu. Ta ve stoletých intervalech klade vajíčka, z nichž se líhnou vetřelci, jejichž vybíjením mladí predátorští válečníci absolvují zkoušku dospělosti. Naše expedice tak přichází přímo do války mezi Vetřelci a Predátory. Dostane šanci zůstat jen nezúčastněným pozorovatelem?

Postavu miliardáře Charlese Bishopa Weylanda scenáristé napsali pro herce Lance Henriksena, veterána z filmu "Vetřelci" a "Vetřelec 3". Fanoušci "vetřeleckých" filmů zaregistrují prostřední jméno a příjmení této postavy: "Weyland" je odvozen od Weyland-Yutani Corporation, nadnárodního konglomerátu, který pošle kosmickou loď Nostromo na smrtící cestu za Vetřelcem, a "Bishop" je jméno androida, kterého Henriksen hrál ve druhém a ve třetím pokračování vetřelecké ságy.

Další odkaz, i když méně patrný, najdeme v postavě Alexy "Lexy" Woodsové, badatelky, cestovatelky a ekoložky v podání Sanay Lathanové. "Vetřelec znamenal průlom v chápání a zobrazování ženských hrdinek. Režisér Anderson z úcty k hrdince Vetřelců, důstojnici Ellen Ripleyové (Sigourney Weaverová), pojal Lexu jako podobně nebojácnou Amazonku.

Se skvělým hereckým obsazením a uměleckým týmem si režisér Paul W. S. Anderson, jeden z největších fanoušků filmů o Vetřelcích a Predátorech, uskutečnil svůj sen. "'Vetřelce' jsem poprvé viděl jako školák a zanechal ve mně nezapomenutelnou stopu," říká Anderson. "Nyní, když jsem dokončil AVP, musím se každý den štípnout, abych se přesvědčil, že to nebyl sen."

celý popis

TRAILERY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY