Věčný příběh

Věčný příběh

EverAfter
1998, 121 min
dokina.cz 7.5 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Danielle (Drew Barrymoreová) je mladá, sebevědomá a sečtělá dívka. Lásku ke knihám zdědila po nebožtíku otci, blahé paměti majiteli menšího, leč vzkvétajícího venkovského panství. Na něm nyní komanduje všechny přítomné zlolajná macecha Rodmilla (Anjelica Hustonová) a její dvě stejně povedené dcery Marguerite (Megan Doddsová) a Jacqueline (Melanie Lynskeyová). Obě, nebo spíš všechny tři mají zálusk na úžasnou partii - prince Henryho (Dougray Scott), kterého se jeho královští rodičové rozhodli stůj co stůj oženit. Rodmilla rozpřádá u královského dvora své sítě, vymýšlí kterou ze svých dvou dcer za prince provdat a Daneille ... ta zatím trpělivě, leč s hrdostí sobě vlastní, snáší všechna příkoří, jichž se jí od macechy dostává, čte si ve svých oblíbených knihách a prochází se v okolních sadech a lesích. A mezitím také stihne jednou dobře mířenou ranou jablkem sundat s koně prince Henryho, skamarádit se s Leonardem da Vincim, s jeho pomocí proniknout až na královský ples a ve finále vypálit své "mamince" i "sestrám" rybník a vdát se za prince Henryho. To je pravdivý příběh, který jednoho odpoledne vypráví úctyhodná stará dáma (Jeanne Moreauová), hýčkající nostalgickým pohledem tajemný křišťálový střevíček, na svém venkovském sídle dvěma mladým gentlemanům. Ti pánové jsou Wilhelm a Jacob Grimmové, autoři jedné z verzí nejslavnějšího pohádkového příběhu - Popelka.

Verzí příběhu o Popelce existuje několik stovek a až na menší detaily - tu jsou tři oříšky, tam kouzelná dýně, tu holoubci, tam dobrá víla - mají všechny jedno společné:Popelka je osudu odevzdané, poddajné děvčátko s pohledem vyplašené laně a výrazem "mouchy snězte si mě" ve tváři. Ke svému vysněnému štěstí se dostává až je-li k němu doslova dokopána působením nejrůznějších nadpřirozených sil, kouzel a čar, a bez sebemenšího vlastního přičinění. Tomu se rozhodl učinit přítrž režisér a spoluscénárista filmu Andy Tennant, a to z čistě prozaických důvodů - nechtěl, aby jeho dvě dcery vyrůstaly s pocitem, že ke štěstí jim stačí vdát se za bohatého chlápka s velikánskou vilou.

Hlavní roli sebevědomé a hrdé Danielle ztvárnila Drew Baraymoreová (E.T.-mimozemšťan, Pistolnice, Dámská jízda, Vřískot), její macechu Anjelica Hustonová (Morticia ze seriálu i obou celovečerních filmů Addamsova rodina, držitelka Oscara za roli ve filmu Čest rodiny Prizziů), prince Henryho Dougray Scott (Drtivý dopad) a v rámcové roli vypravěčky celého příběhu uvidíme žijící legendu, francouzskou herečku Jeanne Moreauovou, hvězdu filmů takových veličin jako Louis Malle, Michelangelo Antonioni, Orson Welles a Luis Buňuel, ale i John Frankenheimer či Luc Besson.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY