Trainspotting

Trainspotting

Trainspotting
1996, 93 min
premiéra: 17. ledna 1996
dokina.cz 8.3 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Vybrat si život. Vybrat si práci. Vybrat si kariéru. Vybrat si rodinu. Vybrat si zasraně velkou televizi. Vybrat si myčky, auta… Na tyto všechny malichernosti hned zapomeňte. Rozhod sem se nevybrat si život, ale něco jinýho. A důvody? Žádný důvody nejsou. Kdo potřebuje důvody, když má heroin…..

Píše se rok 1996 a do kin přichází nový film s názvem Trainspotting. Většina diváků očekává jen opět silně bezpáteřní podívanou, kterou jim zatím filmová produkce pokaždé přinesla. Ale skutečnost je naprosto jiná. Takto progresivní film se ve velmi konzervativní britské společnosti snad ještě neukázal. Ukazuje snad vše, co je nevhodné- drogy, alkohol, nevázaný sex s kýmkoliv, násilí. Ale zároveň má naprosto propracovaný děj, který nadchne takřka každého odborníka na kvalitní film.

Edinburg. Obrovské město plné možností i nástrah. Každý skot je právem na toto město hrdý. Je to také rodné město party kamarádů. Marka, chytrého a bystrého muže, který ale díky drogám padá na spodinu společnosti, Spuda, poněkud retardovaného, ale zase naprosto upřímného mladíka, který má rád sex , ale také tvrdé drogy. Sick Boy, ulítlí na naprosto nesmyslných filozofických řečech, které ale všichni kolem něj obdivují. Také nelze přehlédnout jeho obchodní duch, který se projeví na konci filmu. Nesmíme zapomenout na Tomyho, naprosto slušného a bezproblémového muže, z kterého se po rozchodu se svojí přítelkyní ( pro něj z naprosto bizardních okolností- ztratil jejich kazetu, kde si to spolu rozdávají a zapomněl na její narozeniny) stává naprostá troska a zemře ve výkalech svého vlastního dárku- malého koťátka. A v neposlední řadě nelze ve filmu přehlédnout Bigbieho, člověk, který nejde do drog, ale přímo do lidí. Po svých opileckých výstupech je schopný zmasakrovat kohokoliv, jen aby uspokojil své bojovné pudy

Celá parta se neustále nechává nést na vlně krásného a opojivého pocitu, který jim dávají drogy až do okamžiku, kdy je Spud a Mark chyceni a odsouzeni. Jeden na protidrogovou léčbu a druhý přímo do vězení. Nastává naprostý zvrat, kdy se z Marka stává nový člověk, přestává fetovat a stěhuje za prací do Londýna. Zde si jej ale najde zbytek party a tak to vypadá, že jeho život se vrátí opět do původních kolejí. Shodou okolností se dostanou k velkému množství tvrdých drog, které záhy prodávají a po lupu a následné oslavě, Mark utíká se všemi penězi. Ale kam? Za prací, za kariérou, za zasraně velkou televizí…

Ve své recenzi jsem se vám nesnažil vysvětlit úlohu drog ve filmu z hlavního důvodu. Každý se tento obrázek může udělat sám a pochopit tento film naprosto jinak. I v tomto je tento film jedinečný a krásný. Nesnaží se vás napravit nebo vám kázat, že drogy, sex a násilí jsou špatné, ale poukazuje na subjektivní pochopení věcí každého člověka, tudíž, že i vše zlé může za určitých okolností vypadat dobře.

P.S. : Ješte jsem chtěl přidat vysvětlení samotného názvu filmu. V překladu se tím míní, náplň volného času v podobě sledování příjezdů a odjezdů vlaků, porovnání zpoždení apod. Tato zábava je zejména rožířena ve Velké Británii.

Ocenění
Nejlepší film mnoha festivalů- BAFTA Awards, Bodil Awards, Boston Society of Film Critics Awards, Chlotrudis Awards, Český lev a zcela jistě nemohu opomenout na Oscara

celý popis

ČLÁNKY O FILMU

Potvrzeno, v Trainspottingu 2 se objeví původní herecká sestava

Potvrzeno, v Trainspottingu 2 se objeví původní herecká sestava

5. 12. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Danny Boyle potrvdil dvojku kultovního filmu Trainspotting již před časem, ale hodně se spekulovalo nad tím, jací herci se z původního dílu v navazujícím pokračování objeví. Nyní je jasné, že se dočkáme původní pánské party, která to tehdy pořádně uměla rozjet. Snímek má naplánovanou premiéru v roce 2017.
Cože? Trainspotting 2 opravdu bude

Cože? Trainspotting 2 opravdu bude

7. 9. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Kultovní snímek Dannyho Boyla Trainspotting se objevil v kinech v roce 1996 a byla to jedna z největších filmových událostí roku. Režisér Boyle i autor literární předlohy Irvine Welsh od té doby musí komentovat a odpovídat dotazy ohledně pokračování. Nyní je jasno. Dvojka opravdu bude.
Thriller Dannyho Boylea nazvaný Trans přijde do kin 13. června

Thriller Dannyho Boylea nazvaný Trans přijde do kin 13. června

30. 5. 2013 | Téma | Michal Burkoň

Za šílený thriller označuje oscarový britský režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče, 127 hodin) svůj nejnovější počin Trans. Tentokrát vyzval ke spolupráci scenáristu Johna Hodge, s nímž realizoval kultovní Trainspotting a debut Mělký hrob. Snímek představila v Praze společnost Cinemart, který ho uvede od 13. června.
Trainspotting

Trainspotting

1. 5. 2012 | Téma | red

„Vyber si život. Vyber si práci, vyber si kariéru, vyber si rodinu. Vyber si kurevsky velkou televizi, vyber si pračky, auta, přehrávač na kompakty a elektrický otvírače konzerv. Vyber si dobrý zdraví, nízkej cholesterol a zubní pojištění. … Ale proč bych měl chtít tyhle věci? Vybral jsem si, že si nevyberu život. Vybral jsem si něco jinýho. A důvody? Žádný nejsou. Nač potřebujete důvody, když máte heroin?“

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY