Sametová extáze

Sametová extáze

Velvet Goldmine
1998, 118 min
dokina.cz 7.4 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

V roce 1854 se narodil geniální spisovatel, kontroverzní svým soukromým životem, Oscar Wilde. Čas se ale posunuje, a tak kolem roku 1971 sledujeme dění kolem rockového boha Briana Sladea. Je obklopen a obdivován mládeží, jejímž hlavním programem je poslouchat hudbu a šokovat svět. Napodobují ve všem svůj rockový idol, touží po volnosti a sexuální svobodě, nic není tabu. Po dvaceti letech dostává novinář Arthur, který pracuje pro New York Daily, za úkol napsat velký článek o Brianu Sladeovi. Vyhledá řadu osob, které jsou ochotny mu poskytnout rozhovory. Arthur se snaží objasnit jaké měl zázemí, jak komplikovný byl jejo vztah k manželce Mandy, odhaluje i jeho posedlost rockovou hvězdou Curtem Wildem.

Filmové putování "Sametové extáze" je putováním časem od doby narození Oscara Wilda v Dublinu roku 1854, přes Londým let sedmdesátých, až do New Yorku roku 1984. Vzpomínky, fantazie, hudba. Jistě, můžeme si myslet, že jde o muzikál, ale ne nepodstatný je i příběh, se všemi fantaziemi, divokostí, roztodivnými týpky, ale v neposlední řadě je to i rekostrukce, je to fantasmagorie o někom, kdo mohl existovat, jsou to skutečné rozhovory s neskutečnými lidmi. Je to atak na city a obrazotvornost. V hlavní roli: Ewan McGregor (např. Extra život, Emma, Trainspotting). Režie Todd Haynes.
Film byl vybrán do soutěže Cannes Film Festival 1998, kde získal cenu za nejlepší umělecký přínos, u nás se hrál v rámci FEBIA a Projektu 100, 1999 a zasloužil si velkou pozornost mladého nekonformního publika.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY