Láska je láska

Láska je láska

Fucking Åmål
1998, 89 min, od 15 let
dokina.cz 7.6 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Láska je láska (Fucking Åmå - Zkurvený Amall), kterému byl již v mnoha zemích zmírněn jeho název, se stal 1998, roku kdy byl natočen, nejlepším švédským filmem roku. O nesporných kvalitách debutu jeho autora, režiséra i scénáristy, Lukasa Moodyssona vypovídá již výčet cen a ocenění, která obdržel. Čtyři ceny Guldbagge (Śvédská verze Českého lva, Oskarů...), cenu Teddy award na Berlínském filmovém festivalu, Zvláštní cenu poroty, Cenu diváků a Cenu FICC na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1999. Hlavní role obsadily dvě, nám nepříliš známé, Švédské herečky - Alexandra Dahlströmová a Rebecka Liljebergová.

Dvě dívky, mající problémy s dospíváním, žijí jako mnoho ostatních v poměrně nudném a zapadlém městečku Åmål. Elin, školní kráska a slečna populární, která je tímto životem znuděná dělá vše proto, aby se zabavila. Agnes, nespolečenská a uzavřená, se ve městě snaží najít přátelé a něco, co by jejímu netradičnímu životu dalo větší smysl. Jak to však udělat, když není jako ostatní dívky? Náhoda svede tyto dvě dívky dohromady a zatímco Agnes, zamilovaná do Elin až po uši, konečně nachází v lásce štěstí, Elin pomalu dochází, že i ona je daleko jiná než si ostatní myslí a snaží se z lásky k Agnes rychle vymanit... Je to však možné dokázat?

Film o lesbické lásce dvou mladých dívek se stal podle mnohých kritiků i diváků jedním z nejrealističtějších snímků poslední doby a podle mnohých i nejlepším filmem s tématem dospívání vůbec. Natáčení ve skutečných areálech školy, domovů bez práce ve studiu a nahrávání obrazu příruční kamerou dodává na uvěřitelnosti stejně tak jako vynikající výkony obou hlavních představitelek a bezpochyby se stal velice kvalitním počinem nejen o lásce lesbické, ale o lásce jako takové...

celý popis

TRAILERY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY