Klub rváčů

Klub rváčů

Fight Club
1999, 139 min, od 15 let
premiéra: 10. února 2000
dokina.cz 8.5 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Kdo je Tyler (Brad Pitt)? Chodí v příšerném oblečení, bydlí v polorozpadlém baráku a je velmi, velmi nazávislý. Na půl úvazku pracuje jako číšník a nepřejte si vědět, co tam dělá s připraveným jídlem.

Také chodí promítat do kina. Vestřihuje do kopií pornografické záběry a baví se tím, že diváci sotva postřehnou, o co jde. Zabývá se výrobou a prodejem zvláštních mýdel. Materiál na jejich výrobu je opravdu prvotřídní, ale nechtějte vědět, kde ho bere.

A kdo je On (Edward Norton) - tedy Jack? Potrpí si na pěkné šaty, má příjemně zařízený byt ve stylu Ikea a pracuje u automobilové společnosti. Létá po světě a vyšetřuje příčiny automobilových nehod. Ale má problém. Nemůže večer spát. Začne proto chodit na skupinové terapie, je mu jedno na jakou léčbu jsou zaměřené - a ono to funguje. Může se tam vybrečet a hlavně ho tam někdo poslouchá, a pak krásně spí. Jenomže na terapie chodí Marla, a ta mu všechno zkazí a proklatě mu zkomplikuje život. Jack se v letadle seznámí s charismatickým Tylerem, a ten je potom první, komu doma zavolá, když zjistí, že jeho byt shořel. Jdou na panáka, Tyler Jackovi nabídne bydlení a členství ve speciálním klubu. V klubu rváčů.

Na začátku nového milénia přichází režisér Fincher (např. Sedm, Hra), aby s divákem sehrál prostřednictvím filmu ironickou, satirickou hru "na jiný život". Mladí lidé v něm řeší svérázně svůj anarchistický postoj k životu a odpor ke konzumní společnosti. Svoje negativní a komplikovné pocity a téma: láska, prátelství, práce, pravda a násilí si léčí "klubem rváčů". K tomu říká charismatický hrdina Tyler: "Když všechno ztratíte, pak jste svobodní a můžete si dělat co chcete". Bylo by nespravedlivé nepřipomenout, že tentokrát k mimořádnému filmovému zážitku přispívá nejen zmiňovaný kultovní režisér Fincher, herecký miláček žen Brad Pitt (např. Sedm, Seznamte se , Joe Black) a objev 90. let Edward Norton (např. Lid vs. Larry Flynt), ale také skvělý scénář Jima Uhlse, který zpracoval podle knihy Chucka Palahninuka.

Klub rváčů může zahájit svou činnost. Můžete se přidat, ale dodržujte pravidla a čekejte od tohoto výjimečného filmu všechno možné i nemožné.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY