Poslední kovboj

Poslední kovboj

Hi-Lo Country, The
1998, 114 min
dokina.cz 6.1 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Mnoho mladých mužů, kteří se vraceli po 2. světové válce domů, tam našli zničené ranče a zkrachovalé firmy. Pete Calder je jedním z nich. Je rozhodnut znovu obhospodařovat a dát do pořádku svůj pozemek. Naštěstí potká svého starého kamaráda - divokého samolibého, svérázného chlapíka Big Boye, který zůstame na ranči sním. Pak už nic nechybí k pravému životu drsných kovbojů. Saloon, hektolitry whisky a správně rozehraná partie pokeru. A samozřejmě žena. Krásná a vdaná Mona, kterou Pete i Big Boy milují, spí s ní a vědí to o sobě. Tragika milostného mnohoúhelníku je nastartovaná.
Úspěšný autor a uznávaný znalec života na Západě Max Evans vydal v roce 1961 knihu The Hi Lo Country, kterou se rozhodl zfilmovat britský režisér Stephen Frears. Připomněl tak, že westen je stále živý filmový žánr a potvrdil to i vynikajícím hereckým obsazením. Především Woody Harrelson (např. Tenká červená linie, Lid vs. Larry Flynt, EdTV) v tomto filmu exceluje, nikdy nemůžete předokládat s jakým nově překvapivým výrazem nastoupí do další scény, je dokonale uvolněný a pravdivý. Hraje na osvědčenou strunu "posledního kovboje". Zařivě ho doplňují Billy Crudup (např. Všichni říkají: Miluji tě)., který je zároveň glosátorem a půvabná Patricia Arquettová (např. Lost Highway). Kovbojové, kteří bravurně ovládají své zbraně a hrdinové, kteří nejdou pro ránu daleko, ale vědí co je čest, dávají totiž divákovi šanci nepochybovat o spravedlivém světě, kde každé zlo je po zásluze potrestáno. Harrelson jako Big Boy je ztělesněním pravého drsňáka s velkým člověčím srdcem, pro kterého je největším přítelem jeho věrný kůň, největší chloubou je dobře mířená rána a slovo chlapa - musí paltit...
Připomeňme, že za tento film získal režisér Stephen Frears letos Stříbrného berlínského medvěda, nezajímavé není ani to, že jedním z poducentů je slavný Martin Scorsese.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY