13. komnata Michala Horáčka

13. komnata Michala Horáčka

13. komnata Michala Horáčka
2006

Michal Horáček je vnímán jako otec českého hazardu. Člověk, který na něm vydělal se svou sázkovou kanceláří Fortuna více než miliardu korun. Ne každý o něm ví, že za totality byl černým bookmakerem na závodišti v Chuchli, hrál o velké peníze karty, bral sázky.

Je to ale také člověk, který se v roce 1989 zúčastnil přelomových politických událostí. Je známým textařem a publicistou. Přestože pochází ze vzdělané rodiny, kde se každý honosil titulem a prastrýc byl nositelem Nobelovy ceny, sám vysokoškolské vzdělání nedokončil. Proč? Mimo jiné kvůli hazardu - protože nedostal od tehdejšího SSM doporučení a razítko na výjezdní doložku, když chtěl odjet do USA, dal si na výjezdní doložku razítko včelařského svazu a odjel.

Pak se tím ale chlubil a sázka nevyšla - vyhodili ho ze školy. Dodnes je cítit, že má komplex z nedokončeného vzdělání - hned po revoluci se zapsal na Universitu Karlovu a skončil s diplomkou s názvem Los a sázka - přesně na téma Osudu a štěstí a sázek. Nedostatečné vzdělání - alespoň měřeno rodinou Michala Horáčka - ho přimělo studovat i dnes, ve třiapadesáti chodí do školy s dvacetiletými studenty.

Ve chvíli, kdy rozehrál velkou podnikatelskou hru a prodal Fortunu za více než dvě miliardy korun (s dalšími dvěma společníky), málem přišel o oko. K čemu jsou člověku stamiliony ze sázek, když málem přijde o zrak? Jak mu to změní hodnoty, pohled na peníze a hazard?

Režisérka Olga Sommerová a novinář Petr Šimůnek se snažili zjistit, kým Michal Horáček je víc. Je tento kultivovaně vystupující, elegantně oblečený a trochu tajemně působící muž v širokém černém klobouku stále ještě hazardním hráčem? Podnikatelem? Člověkem s uměleckými ambicemi? Filantropem? Jaká je třináctá komnata člověka, kterému hazard přinesl úspěch? Michal Horáček za ni považuje především svou touhu "být doktorem" jako jeho předci. Ve skutečnosti se ale vším jeho jednáním táhne jako červená nit vášeň pro hru.

On sám o sobě říká, že s hráčským pudem se člověk narodí bez ohledu na prostředí, z jakého pochází.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY