XI. DNY EVROPSKÉHO FILMU

29. 1. 2008 - 13:36 | Téma | red

XI. DNY EVROPSKÉHO FILMU zdroj: tisková zpráva

DEF 2004: 11.–21. března v Praze a 22.–30. března v Brně. Ve dnech 11 . až 21. března 2004 v Praze a 22. až 30. března 2004 v Brně se uskuteční jedenáctý ročník festivalu současných evropských filmů – DNY EVROPSKÉHO FILMU

Má kamera a já Ve dnech 11. až 21. března 2004 v Praze a 22. až 30. března 2004 v Brně se uskuteční jedenáctý ročník festivalu současných evropských filmů – DNY EVROPSKÉHO FILMU. Pražská kina Lucerna a Aero a brněnský Sál. B. Bakaly a nově Scala představí 43 celovečerních a 16 krátkých filmů ze všech koutů Evropy. Celkem se na produkci uváděných filmů podílelo 29 zemí. Po loňském úspěchu "Ozvěn" budou mít i tentokrát diváci v Olomouci, Chebu a Plzni možnost vidět alespoň část letošní filmové nabídky.

Festival slavnostně zahájil 11. března v Lucerně předpremiérou francouzského snímku Má kamera a já (Ma camera et moi, 2002), který uvedl režisér Christoph Loizillon. 21. března (opět v Lucerně) XI."Dny" slavnostně zakončila předpremiéra norsko-švédského filmu Povídky z kuchyně (Salmer fra kjokkenet, 2002). Film přijel představit norský režisér Bent Hamer.

Své filmy přijeli uvést i další hosté:

rež. Zita Fureková a herci Jozef Vajda a Ester Geislerová (Jesenná (zato) silná láska, Slovensko, 2002), producent Čestmír Kopecký (Nuda v Brně, rež. Vladimír Morávek, ČR, 2003), režisérka Ruth Maderová (Boj, Rakousko, 2003), režisér Ivan Nichev (Cesta do Jeruzaléma, Bulharsko, Německo, 2003), režisér Pieter Verhoeff (Nynke, Nizozemsko, 2001).

29 z uváděných filmů je oceněno národními a mezinárodními cenami, v programu byli nizozemský snímek Dvojčata (De Tweeling, rež. Ben Sombogaart), který byl nominován na Oscara. A mezi krátkými filmy byli hned dva, které byly nominovány na Oscara v kategorii krátký animovaný film: Katedrála (rež. Tomasz Bagiński, Polsko, 2002) a Kolo (rež. Chris Stenner, Arvid Uibel, Heidi Wittlinger, Německo 2003).

V rámci festivalu se uskutečnlia tradiční beseda u kulatého stolu: v Praze se 15. března v 10 hodin v ICEU, Rytířská 31 za účasti domácích i zahraničních hostů na téma “Povolání: Filmový kritik".

V Brně v Sále B. Bakaly – dne 24. 3. v 10 hodin workshop "Projekt Film a škola” – navazuje na loňskou besedu o filmové výchově. Workshop organizuje festivalový sekretariát ve spolupráci s Asociací českých filmových klubů a Kulturním a informačním centrem města Brno.

V programu XI. DEF nechyběla ani oblíbená specialita - Maraton evropského filmu, celonoční víkendové promítání pro nenasytné filmové fanoušky. Pro velký zájem diváků byly letos Maratony hned dva.

První víkend (13.března) v Aeru (Science Fiction – Německo, Pásmo reklam slavných režisérů, Těžké loučení s otcem – Řecko, Německo a Šestnáct let s alkoholem – Velká Británie).

Druhý víkend (19.března) v Lucerně (Funny Games – Rakousko, Intermission – Velká Británie, Rapsodie v bílém – Bulharsko a Elzin život – Litva, Německo). “Maraton” odstartoval minutu před půlnocí a skončil v ranních hodinách následujicího dne. Žízeň maratonských diváků zdarma haily nealkoholické nápoje.

Předprodej vstupenek (70 Kč na všechna představení kromě ”Maratonů”, které budou za 130 Kč) probíhal v obou kinech od 19. února 2004. Všechny filmy (kromě ”Maratonu”) mohli diváci slyšet přes sluchátka tlumočené do češtiny, většina z filmů má anglické podtitulky.

XI. DNY EVROPSKÉHO FILMU pořádají velvyslanectví a kulturní instituty současných a budoucích členských zemí EU, Delegace Evropské komise v České republice, Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury ČR za podpory těchto institucí: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Kulturní a informační centrum města Brna, Magistrát statutárního města Brna, Multikino 93, Lucerna-Barrandov s.r.o. a Eurimages.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.