Vladimír Ráž - nekrolog

29. 1. 2008 - 8:40 | Téma | red

Vladimír Ráž - nekrolog Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Známý český herec Vladimír Ráž zemřel 4. července nedlouho po dovršení 77 let

vladimir_raz
Známý český herec Vladimír Ráž zemřel 4. července nedlouho po dovršení 77 let. Narodil se 1. července 1923 v Nejdku na Karlovarsku, studoval na pražském reálném gymnáziu a chtěl se původně věnovat medicíně. Během okupace, kdy byly zavřeny vysoké školy, se pak zapsal na dramatický obor pražské konzervatoře. Když byla nakonec zavřena i ta, absolvoval školu po válce v roce 1947.

První angažmá získal v Realistickém divadle, poté se přes Divadlo státního filmu a Hudební divadlo v Karlíně dostal v roce 1954 až do činohry Národního divadla, kde hrál nejdéle. Vystupoval v řadě divadelních rolí, byl lyrickým milovníkem, romantickým revolucionářem i představitelem klasických dramatických rolí. Naposledy se na jevišti objevil v roce 1993 jako farář v Roce na vsi bratří Mrštíků. V roce 1971 byl jmenován zasloužilým členem Národního divadla. V roce 1984 mu byl udělen titul zasloužilý umělec a v roce 1997 získal ocenění za své dlouholeté účinkování v dabingu.

vladimir_raz
[Jistě - Pyšná princezna]

Vladimír Ráž se objevil i v celovečerním filmu a posléze v televizních inscenacích. Z jeho filmových rolí připomeňme krále Miroslava v Pyšné princezně (1952), rybáře v Byl jednou jeden král (1954), čerta v Hrátkách s čertem.

Vedle pohádek se však objevil i v dramatických rolích – ve filmech Dnes naposled (1958), hrál například objevitele krevních skupin doktora Jana Janského v Tajemství krve, malíře Františka Ženíška v Mikoláši Alšovi (1951), Zbyška v Morálce paní Dulské, Tajchmana v Občanu Brychovi, Radovida v Radúzovi a Mahuleně či rebela Jana Sladkého-Kozinu ve filmové adaptaci románu Aloise Jiráska Psohlavci. Objevil se i v koprodukčním filmu Trasa (1978). V 80. letech pak hrál ve filmech Romaneto (1980), Velké přání (1981), Příhody pana Příhody (1982) či Divoká srdce (1989).

Z televizních rolí můžeme uvést seriály Hříšní lidé města pražského, F. L. Věk, Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům či 30 případů majora Zemana. Jeho poslední televizní role byla v seriálu Hotel Herbich. Z jeho dabingových rolí jsou snad nejznámější Old Shatterhand, kdy namluvil Lexe Barkera (a to i v 90. letech i ve filmových mayovkách, jež u nás v 60. a 70. letech nebyly uvedeny) a novinář Fandor z Fatomase (namluvil Jeana Maraise).

vladimir_raz
[Před Národním divadlem]
Nesmíme zapomenout ani jeho dlouholetou a stálou spolupráci s Českým rozhlasem, kde namluvil mnoho rolí.

Celoživotní vášní Vladimíra Ráže bylo vedle herectví i cestování. Sám říkal, že cesta od pramene Sázavy k jejímu ústí do Vltavy může být často zajímavější než překročení polárního kruhu.

A ještě dovolte osobní poznámku, protože ve všech novinách jste si mohli přečíst jen životopis vydaný oficiálně ČTK a jenž je bez emocí. Je mi moc líto, že odešel právě tento herec, který mi přirostl nejvíce k srdci a jehož herectví a herecký projev jsem měl velmi rád.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.