Víno roku

27. 5. 2009 - 10:59 | Téma | red

Víno roku zdroj: tisková zpráva

V roce 1976 bylo filmové údolí Napa v Kalifornii plné slunce, vinohradů a těžké práce. Kalifornská vína byla na světě téměř neznámá, přestože některé nejlepší značky rostou právě tady

V roce 1976 bylo filmové údolí Napa v Kalifornii plné slunce, vinohradů a těžké práce. Kalifornská vína byla na světě téměř neznámá, přestože některé nejlepší značky rostou právě tady.

Na vinici Chateau Montelena pracují na novém Chardoney. Vinice patří rozvedenému bývalému právníkovi Jimu Barrettovi (a bance). Jeho syn Bo Barrett (Bill Pullman a Chris Pine) netrpí žádnou touhou po kariéře, ale jejich zaměstnanec Gustavo (Freddy Rodríguez) po večerech usiluje o slušný Cabernet na vlastní malé rodinné vinici. Slečna stážistka jménem Sam (Rachael Taylorová) je všechny okouzluje.

Na jiném kontinentě, za oceánem, ve vinařsky zkušené Paříži zas anglický eonophile Steven Spurrier (skvělý Alan Rickman) vede obchod s víny, pojmenovaný gradiózně Vinná akademie. Prodává však pozoruhodně málo lahví vína a je za to popichován sousedem z cestovní kanceláře, rodákem z Milwaukee Mauricem Cantavale (Dennis Farina ho hraje jako chlapa oplývajícího milým, suchým humorem). Spurrier se rozhodne vydat do Kalifornie a vyzkoušet nová, nefrancouzská vína. Hodlá je, pokud za to budou stát, prodávat ve svém obchodě.

Kalifornie ho překvapí: ošumělí muži ve starých dodávkách produkují skvělá vína, vinaři dělají bezplatné ochutnávky (dnes už ne, ale měli) a jejich kuchyně servíruje taková jídla jako Kentucky Fried Chicken, guacamole a tortilla chips. Ač jsou si navzájem konkurenty, místní vinaři spolupracují na možném společném úspěchu (to už je také dávno). Jsou to podivíni, ale vyrábějí dobrá vína.*)

Film ukazuje trochu jiný portrét Kalifornie než je běžné, vidíme zde vrozené společenské a sociální rozdíly mezi blonďatými privilegovanými dobyvateli a tmavovlasými, tvrdě pracujícími chudými domorodci. V jistém smyslu film ukazuje i nejistotu doby osm let po Woodstocku, kdy si lidé nebyli jistí, pro jakou se mají rozhodnout budoucnost. Ale především je to o víně, kvalitním víně, které Steven Spurrier najde v Severní Kalifornii a přiveze do Francie. A teprve tam je poprvé bráno vážně…

Příběh má jednoduchou zápletku o otci a synovi, který vlastnímu otci připravuje stálá zklamání. Syn se uprostřed této krajiny plné světla, vína a vinařů jednoho léta plného slunce a lásky zamiluje, a svět se pro něj náhle změní. Hlavní událostí filmu je soutěž mezi francouzskými a kalifornskými víny, kterou ve Francii sponzoroval Steven Spurrier a kde vína z Napy vyhrají nad víny francouzskými.

Film vznikl spoluprací scenáristy a režiséra Randalla Millera a jeho manželky Jody Savinové (scénář). Je v něm dávka nostalgie po časech, kdy se údolím Napa neproháněly autobusy přetékající turisty, horlivě ochutnávajícími místní vína, a kdy vinaři bydleli na vlastních vinících, místo aby je pronajímali za těžký peníz cestovkám.

Ve filmu je plno drobných postranních epizod; některé jsou komické, jiné velmi lidské. Kamera velkolepě předvádí krajinu zalitou sluncem a krásu vinohradů pod horami. Ale nakonec blonďáci vyhrají a domorodci jsou zapomenuti, stejně jako nedávná historie. Nicméně Víno roku je lehká, barvitá komedie s trochou trpké příchuti reality. Velké umění to není, jenom odpolední sklenička dobrého vína.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.
Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

29. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Na nové Smrtonosné pasti se pracovalo několik let, ale Disney teď vyhlásilo stopku.