Touha

27. 8. 2008 - 11:49 | Téma | red

Touha zdroj: tisková zpráva

Touhou (A Snake of June) uzavírá japonský režisér Shinya Tsukamoto jednu etapu své tvorby sahající od cyberpunkového Tetsua po historické drama Gemini

Touhou (A Snake of June) uzavírá japonský režisér Shinya Tsukamoto jednu etapu své tvorby sahající od cyberpunkového Tetsua po historické drama Gemini. Touha je ohromující vizuální smršť, která ale pro absenci zřetelnější storky přiláká do kin pouze režisérovy oddané fanoušky, či příznivce art-pur.

Touha V ženě můžete probouzet touhu různými způsoby. Někdo na to jde s růží, jiný se sbíječkou. Iguchi, kterému Rinko pomohla najít chuť do života, se rozhodne, že je řada na něm a pokouší se ve vdané psycholožce probudit touhu tím, že jí nutí plnit touhy svého voyeurského oka.

Rinko (okouzlující divadelní herečka Asuka Kurosawa) žije s obtloustlým Shigehikem (Yuji Kohtari). Pro jejich vztah se hodí slovo ‚holý‘. Už stěny jejich bytu působí nehostinně a to ještě Shigehiko všude neustále panicky šůruje. Od něj nelze čekat výron živočišné vášně. Ale vždyť i Rinko vypadá vzdáleně a chladně. A teď je tu Iguchi (sám Tsukamoto), který vyfotil masturbující Rinko a hrdince hrozí, že ty fotky ukáže Shigehikovi, pokud… pokud se neprojde po městě bez kalhotek… s vibrátorem…

Shinya Tsukamoto Touha není porno. Tsukamoto se sice nenechá unášet lacinými záběry, ale myslím, že příliš spoléhá na samu vzrušivost úvodního nerovného konfliktu Iguchi-Rinko. Chybí hlubší expozice Rinko, divák o ní do konfrontace s Iguchim vpodstatě nic neví, takže netuší, jaké jsou ve chvíli „zážehu“ její karty. Vztah Iguchi-Rinko se pak odehrává na stejné vlně probuzení a sebezničení zkrz touhu, jaká táhla všechny dosavadní Tsukamotovy filmy. Použitím mnohem snadněji pochopitelné symboliky (sex a vydírání místo strojů) se režisérovi uvolnilo místo pro hlubší a klidnější imaginaci, či obrazovou symboliku, než dříve. Zároveň se tu ale otvírá propast mezi čistokrevným uměním pocitu a dramatickou hrou s figurami, která v pozdějších kapitolách udělá divákovi v hlavě chaos, aniž by byl jasný záměr.

Touha Do modra laděný monochromatický obraz je ale ojedinělým vizuálním zážitkem. Kamera (Tsukamoto) se opájí vůní rozkvetlých květin, do kterých padají provazy červnového deště, ale dokáže vzápětí tvrdě a chladně ukázat syrový interiér stanice metra. Za pozornost stojí výprava (Tsukamoto) a vůbec desén všech obrazů. Střih (Tsukamoto) je nenápadný, když ale dojde na záběry výlevky, je tu ten známý zjizvený obraz ze starších Tsukamotových filmů.

Tsukamoto o Touze říká, že ji chtěl natočit už deset až patnáct let, a že tímhle filmem uzavírá dosavadní kapitolu své tvorby. Oproti starším bijákům je Touha určitě nejznepokojivější. Režisérovi se daří své žíravé démony implantovat do současného prostředí, tedy podobně jako v Tokijské pěsti, nicméně Touha je oproti Pěsti natočená mnohem stylověji, noblesněji. Pokud jde ale o příběh nebo vizi, vybral si Tsukamoto v Touze oddechový čas. Ještě delší, než v Gemini.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.