Ticho (Cisza)

3. 7. 2008 - 11:27 | Téma | red

Ticho (Cisza) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Režie: Michał Rosa. Scénář: Krzysztof Piesiewicz. Kamera: Arkadiusz Tomiak. Hudba: Tomasz Stańko. Výtvarník: Przemyslaw Kowalski. Střih: Małgorzata Orłowska – Świątczak. Produkce: Juliusz Machulski. Hrají: Kinga Preis, Bartosz Opania, Irena Burawska, Grazyna Walasek, Magdalena Kuta, Ilona Ostrowska, Jolanta Fraszyńska, Laura Konczarek, Miroslawa Marcheluk, Zuzanna Rezner. Polsko 2001. Barevný, 93 minut. Uvedeno na 37. MFF Karlovy Vary 2002. Než ticho, slušel by tomuto polskému dílku, oceněnému na 37. MFF Karlovy Vary 2002 hlavní cenou ekumenické poroty, název Klid nebo Pokoj ve smyslu klid či pokoj v duši

cisza_ticho
Než ticho, slušel by tomuto polskému dílku, oceněnému na 37. MFF Karlovy Vary 2002 hlavní cenou ekumenické poroty, název Klid nebo Pokoj ve smyslu klid či pokoj v duši. Právě tahle ingredience chybí jak mladé manažerce Mimi, která po večerech tancuje v nočním baru, tak mladému muži, který ji neustále sleduje.

Vše vlastně začalo před asi dvaceti lety, kdy dětská klukovina zapříčinila autohavárii a smrt mladého manželského páru – přežila jen holčička, která odchází po silnici do mlhy a za níž se upřeně dívá jeden z provinivších se kluků.

cisza_ticho
A je to právě on, Szymon, jenž nyní mladou ženu sleduje – nebo spíše stráží. Střeží každý její krok, sbírá jí zahozené žvýkačky, její fotografie, ví vše o její dceři, kterou vychovává babička na venkově a kterou Mimi jezdí každý víkend navštěvovat, doma má deníček její matky.

Samozřejmě, že při odhalení se žena zhrozí – jak je možné, aby nějaký takový úchyl o ní všechno věděl, a ona o něm nic? Jak to, že zavinil smrt jejích rodičů? Pak ji však muž začne přitahovat – ví totiž o její minulosti díky pečlivému sbírání informací mnohem víc, než ona sama. A možná ví víc i o její současnosti a možné budoucnosti.

cisza_ticho
Celý příběh končí – jak je pro tyto polské snímky typické – mnoha otevřenými otázkami a o tajuplném muži se toho příliš nedozvíme – až na to, že jeho úkol pravděpodobně skončil. Úkol jakéhosi anděla, jenž má přivést svěřenou duši k poznání sebe sama a nalezení té správné cesty a vnitřního klidu. I o tom film vypráví.

O tom, nakolik zodpovědně můžeme prohlásit, že známe sami sebe, své pohnutky, své cíle, co a jak nás vláčí životem – a proč. Každý z nás si klade podobné otázky, ptá se, odkud a kam jde, jaký je jeho úkol na zemi, kým skutečně je? Exaltovanou manažerkou, nebo matkou? Tanečnicí v baru, nebo možnou budoucí partnerkou a manželkou? Ženou, zmítanou vnitřními nejistotami, pochybnostmi, traumaty a rozpory, nebo ženou, která dokáže být pevná nejen navenek, ale i vnitřně?

Tomuto křehkému obsahu filmu je podřízen i styl vyprávění – jde spíše o jemné doteky, pocitové obrazy, než překotně vyprávěný děj. Ostatně využití kamery v tomto snímku patří ke špičkové ukázce kameramanského umění. Rovněž herecké výkony podtrhují celkový dojem z filmu, jenž má svou poetikou a určitou mystikou všedního dne velmi blízko k dílům Krzysztofa Kieślowského.

Ne každému podobný styl může takzvaně sedět – jde totiž o to film nevnímat jako telenovelu či romantický hollywoodský biják, ale spíše jako možnou sebereflexi svého života, kdy máte díky režisérovi možnost více přemýšlet o poselství filmu i nad tím, jak a nakolik zasahuje právě vás.

A pokud vás zasáhne alespoň trošku, není to s vašimi city nejspíše až zas tak marné.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.