Steamboy

25. 3. 2004 - 5:42 | Téma | red

Steamboy zdroj: tisková zpráva

Létající Čestmír a stroje, které voní olejem a ocelí. Po třinácti letech se konečně dostává ke slovu Katsuhiro Ôtomo, tvůrce Akiry. Zdá se, že tu máme jeden z nejdokonalejších animáků všech dob. +Fotogalerie. Japonský režisér Katsuhiro Ôtomo, režisér Akiry, mnohými považované za nejlepší animé všech dob, chystá po dlouhých 13 letech konečně premiéru nového celovečerního opusu s názvem Steamboy

Japonský režisér Katsuhiro Ôtomo, režisér Akiry, mnohými považované za nejlepší animé všech dob, chystá po dlouhých 13 letech konečně premiéru nového celovečerního opusu s názvem Steamboy. Po Oshiiho Innocence jde o další letošní vrchol nejen ve světě animé, ale pro film vůbec.
Slovo opus je přitom nanejvýš vhodné: film sestává ze 180 tisíc animačních okének (1,5 x více, než Miyazakiho Cesta do fantazie), 400 3D střihů, rozpočet přesáhl ohromujících 20 miliónů USD a práce trvala 8 let.


Steamboy Steamboy se odehrává v polovině 19.století ve staré dobré viktoriánské Anglii. Žije tu mladý vynálezce Rei. Krátce před první Světovou výstavou Expo mu dědeček Roid z Ameriky pošle tajemný vynález – „Steam Ball“, čili „Parní kouli“. Jak to tak bývá, prvotní nadšení nad zázračnou mašinkou brzy vystřídá poznání, že ona je to pěkná mrška. Nebo spíš mrcha. Navíc jistá organizace s ideálně zlodušským názvem Ohara Foundation zatím už vyslala muže, aby vynález zabavili, neb jej chtějí využít k nekalým praktikám evidentně globálního rozměru. Sci- Steamboy fi prvkem ve Steamboyovi je i způsob nakládání s dobou. Ve dnes už romantických reáliích éry průmyslové revoluce totiž Ôtomo nejen představuje, ale hned realizuje sny tehdejších vynálezců. Lidé tak mají skafandry, tanky, i létající přístroje. Použití vojáků vybavených střelnými zbraněmi a přitom navlečených do rytířského brnění mi samovolně evokuje Miyazakiho postkatastrofickou pohádku Naushiicu.
Svým apokalyptickým námětem pak Steamboy nepřipomíná jen Akiru, ale třeba i nedávný Tezukův Metropolis, k němuž psal Ôtomo scénář.

Steamboy Výtvarný styl charakterizují evropsky vypadající koblížkovité tváře s dětsky velkýma očima.
Kamera je rozmáchlá, technická vybroušenost animace samozřejmá, hudba velkolepá. Páchal ji Steve Jablonsky, autor kompozic z Pearl Harboru. Dívá se na to pěkně a námět se nezdá být vůbec marným. Díky obecně přístupnému tématu i zřejmě nepříliš brutálnímu zpracování akčních scén (pro opak viz Akira) by mohl Steamboy oslovit poměrně široké publikum, i když rodiny s dětmi to asi nebudou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.